Saada vihje
Lagedi lasteaed sai nurgakivi (0)
30. mail pandi Rae vallas nurgakivi Lagedi lasteaiale, mille projekteerimine ja ehitamine maksab 2 205 134 eurot.

Praegu tegutsevad Lagedi põhikool ja lasteaed veel ühises hoonekompleksis, mille majad valmisid aastatel 1936 ning 1964. Asutuse direktor on Imbi Orav.

Lasteaed paigutati põhikooliga sama katuse alla 3. jaanuaril 2013, kui sai ühele poole hoonete põhjalikum remont. “Enne lasteaeda Lagedil üldse ei olnudki,” meenutas Orav.

Praegu ruumipuudus

“Kooli poole peal on 156 last, lasteaia poole peal 78. Meil on praegu veel ka lastehoid, kus on 11 last,” selgitas Orav. Põhikool-lasteaed paikneb asutuse sisu arvestades igati sobiliku nimega Kooli tänava lõunaküljel, kus kimbutab aga ruumipuudus.

Seetõttu hakkas vald Kooli tänava põhjaküljele kavandama lasteaiahoonet 120 lapsele, et moodustuks ühine hariduskompleks. Ehitushanke võitis Parmeron AS, kellega sõlmiti leping tänavu 25. jaanuaril. Töödeks vajaminev raha tuleb Rae valla eelarvest.

Aastatel 1936 ja 1964 valminud hooned jäävad tulevikus üksnes põhikooli kasutada. 

Ehitustöödega lasteaia krundil alustati 22. märtsil. Nurgakivi panekuni jõuti 30. mail. “Lapsed saavad omale ilusad avarad ruumid, loomulikult ka õpetajad. Ja mis lastele on võib-olla veel tähtsam – ka uus ja suurem mänguväljak tuleb,” lubas Rae vallavanem Mart Võrklaev nurgakivi panekul.

“Laps armastab kutsika sabajuppi ja nahata piima ja rosinasuppi. Veel armastab pisikest varvast ta, aga suurt varvast ta ei armasta,” lugesid mudilased vallavanema kõne järel luuletust.

Nurgakivi sisse pisteti ajalehed Postimees ja Rae Sõnumid, vallavanema nimekaart, seemneraha, joonistus, nimekiri kõikidest lastest ja töötajatest, kes praegu Lagedi põhikool-lasteaias käivad, lisaks veel pastakaid ja juuksekumme.

Jõulu esimeseks pühaks

“Põhiliselt tuleb lasteaed ühekorruseline, aga aula ja võimla on kahekorruselised,” rääkis Orav. Aulat ja võimlat eraldab helikindel vahesein, tänu millele saab üheaegselt pidada nii võimlemistundi kui muusikatundi.

Ehitamise aluseks on tüüpprojekt, mida Rae vald kasutas varasemalt Aruheina ja Võsukese lasteaedade puhul. “See erineb selle poolest, et Rae vallas ühtegi sellist lasteaeda ja kooli ei ole olnud maaküttega. See on selle lasteaia eripära,” ütles abivallavanem Madis Sarik.

Ehitustööde käigus kerkivad uue lasteaia seinad jõudsalt. 

Sariku sõnul on Lagedi lastead Aruheinast ja Võsukesest ka pisut väiksem, 1400 ruutmeetrit. Projekt võimaldab aga tulevikus teisele korrusele ruume juurde ehitada, mis mahutaksid täiendavad 44 last. Õhtusel ajal saaksid lasteaia ruume kasutada piirkonna elanikud ja külaseltsid.

Lagedi lasteaed valmib jõulu esimeseks pühaks ehk 25. detsembriks. Sellega Rae valla vajadused aga ei piirdu. Järgmisel aastal ehitatakse Peetri külla Järveküla lasteaed, mis on vallale ühtekokku juba kümnes.

Võrklaeva sõnul tehakse järgmisel aastal lisaks Lagedi põhikooli ümberehitus, millega varem lasteaialaste kasutuses olnud ruumid kohandatakse ümber klassiruumideks ja sellega saab piirkond juurde vajalikke koolikohti. See võimaldab koolil laieneda ligikaudu 216 õpikohani.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.