Paldiski ja Padise ütlesid suurvallale “ei” (0)
11.-13. novembrini said nelja omavalitsuse elanikud vastata küsimusele: kas nad pooldavad ühinenud Lääne-Harju suurvalla tekkimist. Küsitluses osalejate arv oli väike, Paldiskis ja Padisel suhtus enamus osalejaid ühinemisse eitavalt.

Paldiski linnas ning Keila, Padise ja Vasalemma vallas said rahvaküsitlusest osa võtta vanemad kui 16-aastased elanikud. Hääletada sai vaid pabersedelitega ja küsitluspunktides.

Keila vallas oli küsitlusnimekirja kantud 3890 hääleõiguslikku elanikku, kellest osales vaid 78. Omavalitsuste ühinemise poolt oli 48 inimest ja vastu 30 inimest.
Paldiskis oli nimekirjas oli 3256 inimest, kellest hääletamises osales 314. Nendest 70 pooldas ühinemist ja selle vastu oli 243 inimest. Üks sedel oli kehtetu.
Padise vallas oli nimekirjas 1468 hääleõiguslikku kodanikku. Küsitlusest võttis osa 218 kodanikku, üks sedel oli kehtetu. Ühinemise poolt hääletas 23 kodanikku ja vastu hääletas 194 kodanikku.
Vasalemmas oli nimekirjades 2107 vallaelanikku, neist 110 osales küsitluses. Neist 63 toetas ühinemist ja vastu oli vastu oli 47. Vasalemmas küsiti ka arvamust tulevase valla nime kohta. Lääne-Harju valda toetas 52 hääletajat ehk 47,3 protsenti osalenutest.

Keila vallamaja küsitluspunkt oli laupäeval, 12. novembril, peaaegu kogu aeg tühi. Kogu vallas käis kolme päevaga arvamust avaldamas vaid 78 inimestKeila vallamaja küsitluspunkt oli laupäeval, 12. novembril, peaaegu kogu aeg tühi. Kogu vallas käis kolme päevaga arvamust avaldamas vaid 78 inimest 
Miks tekib huvipuudus?

Kuidas kommenteerivad vähest osalust ning Padise ja Paldiski vastuseisu omavalitsusjuhid?
“Madal osalusprotsent on kahtlemata kahetsusväärne. Info elanike arvamuse kohta on volikogule väga väärtuslik, et teha õige otsus,” ütles Padise volikogujuht Külli Tammur. Otsus peab olema elanike arvamust arvestav. “Kui aga kohalikud oma arvamust ei väljenda, siis on volikogu liikmetel ka väga raske sellest juhinduda. Me ei teagi seda,” arutles Tammur.
Tema hinnangul oli vastuseis oli mõneti etteaimatav, sest seda näeb paljudes kohtades Nüüd on aeg volikogudel koguneda ja võtta seisukoht. Kõiki argumente, sealhulgas ka osalenud kodanike arvamust, tuleb igal juhul kaaluda. Padise volikogu koguneb ilmselt 30. novembril
Paldiski volikogu esimehe Kaupo Kallase sõnul saaks teha lõplikke järeldusi siis, kui linnas käinuks arvamust avaldamas sama palju elanikke nagu kohalikel valimistel. Vähene osavõtt näitab selgelt: need, kes vaevusid oma arvamust avaldama, on selgelt ühinemise vastu.

Tulemus on soovituslik

“Kuigi rahvaküsitlust peab tegema, puudub sellel tegelikult igasugune mõte. Vastusest ei sõltu seaduse kohaselt mitte midagi ning see on vist mõeldud puhtalt statistika jaoks,” jätkas Kallas.
Paljud omavalitsused ootavad tegelikult Riigikohtu otsust selle kohta, kas haldusreformiseadus on või ei ole põhiseadusega vastuolus. “Minu hinnangul on,” märkis Kaupo Kallas.
Linnavolikogu istung toimub detsembri keskel. Sellel otsustatakse lõplikult, kas Paldiski ühineb uue vallaga või mitte.
Rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakonna nõuniku Sulev Valneri hinnangul pole vähene osavõtt vaid Harju eripära. “Millegipärast on see praegu toimuvate küsitlustega pea igal pool. Olgu siis Saaremaal või Pärnumaal,” arutles Valner. Samas on tehtud kõik, et rahvas arvamust avaldaks ja teabe kätte saaks. “Aga inimesed ei tule,” kahetses nõunik.
Küsitlus pole siiski referendum, vaid seaduses ette nähtud võimaluse andmine inimestele, kes tahavad oma tahet volikogudele teada anda. Tulemus on üksnes soovituslik. “Volikogu tahtis saada laiapinnalist nõu otsuse tegemiseks, aga saab vaid mõned üksikud arvamused. Mis siis ikka, tuleb volinikel endil otsustada, nagu seadus seda ette näeb,” ütles Valner.

Lääne-Harju ja Anija suurvald

• Aasta alguses alanud Lääne-Harju valla läbirääkimiste laua taga oli alguses ka Nõva vald. Septembri lõpus toimus rahvaküsitlus, kus ülekaalu said Harjuga ühinemise vastased. Eelistati hoopis Lääne-Nigula valda. 11. oktoobril otsustas Nõva volikogu häältega 4:3, et ei poolda ühinemist Harjumaaga.
• Kui ühinevad Paldiski linn ning Keila, Vasalemma ja Padise vald, siis moodustub maakonna üks suurimaid omavalitsusi. Uue valla valitsus töötab Keila linnas, volikogu koos kantseleiga asub aga Paldiskis.
• Lääne-Harju valla pindala on (Nõvata) 687 ruutkilomeetrit ning elanike arv veidi üle 13 000 inimese.
• 10. novembril toimus Anija ning Aegviidu volikogude ühine istung. Saadikud otsustasid, et suur Anija vald tekib oktoobris 2017.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.