Laagris töötab Põhja-Eesti ainus CD ja DVD-de tehas (0)
Üheksa aastat tagasi ehitati Pärnu maantee äärde Baltic Disc AS-i tootmishoone. Kolme inimesega alustanud ettevõttes saab praegu tööd 20 inimest ning vaatamata turu kahanemisele valmistatakse plaate paljudele Euroopa riikidele.

Esimesed CD-d tulid Laagrist vastvalminud tehase liinilt 2005. aasta novembri keskel. Vaid mõned kuud varem alustas ettevõttes Baltic Disc AS tööd ajaloolasest endine koolmeister Aare Puur, kes hiljem on end täiendanud majanduse, turunduse ja ekspordi valdkonnas. “Tänaseks istun, naljaga pooleks öeldes, kolmel toolil. Olen müügi- ja turundusjuht, tegevdirektor ning kvaliteedijuht,” ütleb Aare Puur.
Kui Puur üheksa suve tagasi tööle tuli, siis a sus tänaseni Leedu omanikele kuuluva ettevõtte esindus endise Pöögelmanni tehase spordiklubis. Palgalehel oli toona kolm inimest. Võrdluseks, et täna saab tööd 20 inimest, neist viiendik on Saue valla elanikud.

“Esimesel aastal pressiti vaid CD-d. DVD-d tellisime Vilniuse tehasest. 2006 pandi ka siia üles ofset printer ja DVD masin,” seletab Puur.

Toodangut müüdi esimestel aastatel kohalikule turule. Nüüd läheb 75-80 protsenti plaatidest ekspordiks ehk Soome, Rootsi, Prantsusmaa, Norra ja Taani ning veidi ka Saksa ja Suurbritannia turule. “Ajalehele “ Daily Mail” valmistasime kettaid 1950.-60.-ndate filmidega Esimene maailmasõja puhkemisest,” räägib Aare Puur.

Plastikgraanulitest ketas

CD ja DVD ostjaid jääb aina vähemaks. Filme ja muusikat saab vaadata või alla laadida muudest kanalitest ning rakendustest. Tippajal valmistati Laagris Soome “Tehnikamaailmale” näiteks 400 000-500 000 DVD-d kuus.

Kuidas plaadid valmivad? Puur räägib, et tooraine ehk polükarbonaat tuleb graanulitena tonnistes kottides. Muusika või visuaalne materjal salvestatakse metallist matriitsile. “CD-d valmivad liinil plastiku survevaluga. Matriits on vormi sees, graanulid tõmmatakse läbi toru liinile, need kuumutatakse 300 kraadini ning see vedel plast pritsitakse vormi,” kirjeldab Puur. Seejärel jahutatakse aine kiirelt maha ja ongi valmis tahke läbipaistev ketas. Edasi pannakse kettale külge alumiinium ja kaetakse andmepool kaitsva UV-lakiga. Seejärel ketast testitakse, trükitakse pilt peale ning pakitakse. “DVD-d käivad kokku kahest poolest ning nende keskel on info. Kaitsvat kihti kettal peal ei ole,” lisab Puur.

Kerli, Pärt ja Metsatöll

Maailmas tuntud poplauljate või -artistide plaate pole Laagris pressitud. Juhi kinnitusel on neil tavaliselt lepingud suurte rahvusvaheliste firmadega, nagu Sony, EMI, Universal ja Warner. “Meie oleme pressinud Arvo Pärdi, Kerli ja Tanel Padari ja Suni plaate. Metsatöll on üht-teist teinud,” loetleb Puur. Välja on antud ka vanade salvestuste plaate. Äsja pressiti Duke Ellingoni 1963. aasta Stockholmi esimese kontserdi CD.

Lisaks on Laagris valminud peaaegu kõik Eesti eurolaulude singlid ning Superstaari-saate võitjate CD-d. “Smilers andis 2009 välja 2009-se tiraažiga plaadi, kus igal plaadil allkirjad ja seerianumber. Ansambel oli tootmises kohal ja allkirjastas plaate. Lisaks on siin pressitud Lenna, Tanja ja Rolf Roosalu plaate.” ütleb Puur.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.