Kuusalu vallas tõuseb prügiveo hind (0)
Article title
Eesti Keskkonnateenused AS-i prügiveokid. Foto Andres Tohver

Novembri alguses tõuseb segaolmejäätmete veo hind Kuusalu vallas 16 protsenti.

AS Eesti Keskkonnateenused põhjendab hinnatõusu jäätmete käitluskulu, arvete postitamise kulu ja tööjõukulu kasvuga, raskeveokite teekasutuse tasu lisandumisega, samuti mitmete Aasia riikide otsusega peatada vanapaberi ja plastikjäätmete import Euroopast.

Praegu Kuusalu vallas kehtivad jäätmeveo teenuse hinnad pärinevad 11. augustist 2017. Tänavu 11. augustil sai vald Eesti Keskkonnateenustelt taotluse hinnatõusuks.

“Kuusalu vallavalitsus arutas Eesti Keskkonnateenused AS-i poolt vallavalitsusele esitatud taotlust 24. septembril ja kinnitas uued teenustasud,” teatab ettevõtte olmejäätmete valdkonna juht Bruno Tammaru.

Kui varasemalt maksis kuni 0,14-kuupmeetrise segaolemjäätmete mahuti tühjendamine Kuusalus ilma käibemaksuta euro, siis alates 1. novembrist maksab see 1,16 eurot.

Võrreldes teiste Harjumaa omavalitsustega on prügiveo hind Kuusalus siiski ka peale hinnatõusu suhteliselt soodne. Sarnase mahuti tühjendamine näiteks Jõelähtme ja Raasiku vallas maksab 1,89 eurot.

Patuoinaks Hiina

Tammaru sõnul on teenushindade muutus tingitud jäätmete käitluskulu kasvust 27 protsenti.

“Põhjusel, et Hiina ja teised Aasia riigid on otsustanud peatada vanapaberi ja plastikjäätmete impordi, mille tulemusena on Euroopas tekkinud materjalide üleküllus ja paberi ning plastide kokkuostu hinnad on langenud varasemaga võrreldes enam kui kolm korda. Seetõttu on lisandunud Kuusalu vallast kogutavate paberjäätmete käitlemisel kulu, mida varem katsime sorteeritud ja pressitud paberjäätmete müügitulude arvelt,” täpsustab Tammaru.

Hiina keelustas teistest riikidest jäätmete impordi 2018. aasta lõpus, keeld kehtib kõikidele riikidele. “Täna on keeruline suunata ka teistesse Aasia riikidesse jäätmeid, sest turud ei suuda vastu võtta koguseid, mida varem käideldi Hiinas,” kurdab Tammaru.

“Lisaks on kasvanud arvete postitamise kulu 40 protsenti. Omniva muutis alates 31. maist 2020 postiteenuste hinnakirja,” väidab Tammaru.

Lisandnud on raskeveokite teekasutuse tasu. “Alates 1. jaanuarist 2018 tuleb maksta teekasutustasu kõikide üle 3,5 tonniste veoautode eest, mis sõidavad avalikult kasutatavate teede võrgustikul. Varem sellist tasu polnud. Tasu suurus sõltub veoki registermassist, telgede arvust ning auto vanusest. Ühe prügiveoki teekasutuse tasu suurus on kuni 900 eurot aastas,” selgitab Tammaru.

Täna on keeruline suunata ka teistesse Aasia riikidesse jäätmeid, sest turud ei suuda vastu võtta koguseid, mida varem käideldi Hiinas..

Tunda annab palgaralli. Kolme aastaga on Eesti Keskkonnateenuste tööjõukulud kasvanud 19 protsenti. Praegu on ettevõtte töötajate keskmine palk 1 444 eurot kuus.

Hinnatõus mujalgi

AS Eesti Keskkonnateenused veab jäätmeid Harjumaal väljaspool Tallinna Harku vallas, Jõelähtme vallas, Keila linnas, Kiili vallas, Kuusalu vallas, Loksa linnas, Lääne-Harju valla Keila piirkonnas, Lääne-Harju valla Vasalemma piirkonnas, Raasiku vallas ja Rae vallas.

“Teenustasud muutusid ka Keila linna veo piirkonnas +16 protsenti,” teatab Tammaru. Kui 0,14-kuupmeetrise segaolmejäätmete mahuti tühjendamine oli varasemalt Keilas maksnud 1,04 eurot, siis alates 1. juulist 2020 on see 1,25 eurot. “Teenustasu muutust taotleb Eesti Keskkonnateenused AS Lääne-Harju vallas Vasalemma jäätmeveopiirkonnas. Seni otsust tehtud veel pole,” lisab mees.

Eesti Keskkonnateenuste sidusettevõtte Radix Hoolduse OÜ teenindab Anija valda, Kose valda, Lääne-Harju valla Padise piirkonda, Saue valla Kernu piirkonda ja Saue valla Nissi piirkonda.

“Ei ole jäätmeveo hindu käesoleval aastal tõstetud ja ei ole ka plaanis tõsta,” lubab Radix Hoolduse juhatuse liige Kalle Grents.

Lääne-Harju valla Paldiski piirkonda, Saue valla Saue linna piirkonda ja Saue valla endise Saue valla piirkonda teenindava Ragn-Sellsi turundus- ja kommunikatsioonijuht Rainer Pesti sõnul on ettevõtte jäätmeveoteenuste tasud püsinud 2020. aastal suuresti muutumatutena.

“Mõned korrektuurid teenuste hindades tegi Ragn-Sells alates 1. maist Saue vallas ja seda seoses uue korraldatud jäätmeveo perioodi algusega,” lisab Pesti. Kui varasemalt oli seal prügikonteinerite rent tasuta, siis alates maist lisandub ettevõtte 0,14-kuupmeetrise konteineri kasutamisega arvele iga kuu 1,75 eurot.

Saku valda teenindav Ekovir OÜ käesoleva aastanumbri sees hindu samuti ei tõsta, kinnitab valla keskkonnaspetsialist Kerli Laur.

Saab ka odavamalt

Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus kinnitas, et Maardu linnas jäätmeveo hinnad tänavu ei tõuse.

Mis puutub aga Viimsi valda, kus Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus võttis 1. augustil 2020 teenuse pakkumise üle Eesti Keskkonnateenustelt, siis teenus odavnes järsult.

“Asendades vabaturu olukorra korraldatud jäätmeveoga on hind ligikaudu 3,7 korda langenud. Lisaks ei saa hinda niipea tõsta, kuna leping sai alles sõlmitud. Sõlmitud lepingu kohaselt on kontsessionääril õigus esitada üks kord kalendriaastas Viimsi vallavalitsusele põhjendatud taotlusi jäätmeveo teenustasu muutmiseks lähtudes jäätmeveo hinna eeskirjas sätestatust, kuid mitte enne kahe aasta möödumist lepingu sõlmimisest alates. Seega lähema kahe aasta jooksul ei ole viimsilastel vaja muretseda jäätmeveo hinna võimaliku muutuse pärast,” selgitab Viimsi valla avalike suhete osakonna juhataja Martin Jaško.

Nii näiteks maksis enne 1. augustit 0,14-kuupmeetrise segaolmejäätmete mahuti tühjendamine Viimsi vallas kuni 4,36 eurot.

Uueks hinnaks kogu valla territooriumil (väljaarvatud saared) on 1,17 eurot tühjenduskorra eest.

Kommentaar, Mattias Kaiv, Omniva meediasuhete juht

Mis puudutab postiga saadetavatesse arvetesse, siis selle puhul kasutavad ettevõtted Ärikirja teenust. Ärikirja teenuste postituse hinnakiri muutub reeglina kord aastas jaanuarikuus. Viimase (jaanuarikuise) hinnakirjamuudatuse järgi tõusis näiteks arvete postitamise hind kliendile üle-eestiliselt keskmiselt 4%. Hinnatõus on seotud pidevalt suurenevate teenuse osutamise kuludega, millest lõviosa moodustavad esmatasandi tööjõukulud.

31. mail muutus universaalse postiteenuse hinnakiri ja see ei puuduta Ärikirja teenuseid.

Eesti Post ei oska kommenteerida teiste ettevõtete kulusid. Saame kommenteerida seda, mis puudutab postiteenuseid ja nende hinda.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.