Kuusalu austab keelemees Ahrensit ja muusikamees Tormist (0)
Lauritsapäeval ehk 10. augustil avatakse Kuusalu vana pastoraadi ees kirjakeele arendaja Eduard Ahrensi mälestusmärk. Kolm päeva hiljem tähistatakse kontserdiga Kõrveaial Veljo Tormise 87. sünniaastapäeva.

Kaua planeeritud ning annetuste toel valminud Eduard Ahrensi mälestusmärk avatakse 10. augustil kell 12.30. Sellele eelneb kell 10 algav mälestushetk Kuusalu kalmistul Eesti esimese Vabadussõja monumendi juures. Edasi lähevad külalised Kaitseväe orkestri muusika saatel kiriku juurde. Lauritsapäeva jumalateenistus algab kell 11. Kui ilm on ilus, siis viivad vaimulikud selle läbi õues. Teenistusel laulab korporatsioon Rotalia meeskoor.

Kujurite Aivar Simsoni ja Paul Männi kavandatud kahemeetrine pronksskulptuur püstitatakse ajaloolise pastoraadi ette. Kivist alus tõsteti paika mõned aastad tagasi, ala on haljastatud ning rajatud uued teed. Kas kuju saab paika uue nädala alguses? “Ülespaneku aja jätaks praegu veel täpsustamata. Laurentsiuse Selts pole paigaldajatega konkreetses ajas kokku leppinud, kuid küll see enne avamismomenti sünnib,” vastab seltsi juht Sulev Valdmaa.

Raha koguti annetustest

Vabariigi president Kersti Kaljulaidil ning peaminister Jüri Ratasel on tihe päevakava ning nemad avamisele ei tule. Samuti ei saabu kohale kultuuriminister Indrek Saar. Küll austab osavõtuga keelemehe mälestusmärgi avamist suurannetuse teinud president Arnold Rüütel abikaasaga. Samuti endine peaminister ja riigikogu liige Andres Tarand abikaasaga. “Praegustest Riigikogu liikmetest on tulekust seni teatanud endised kultuuriministrid Urve Tiidus ja Laine Randjärv ning Mart Nutt,” ütleb Sulev Valdmaa.

Avamisele järgneb kell 15 keelemehele ja Kuusalu pastorile pühendatud konverents rahvamajas. Kaaskorraldajad on Eesti keele instituut, Emakeele selts ja ÕES. Õhtul kell 18 annavad kirikus kontserdi sopran Maria Valdmaa ning Saale Fischer haamerklaveril. Nad esitavad Ahrensi kaasaegsete, kuid Eesti taustaga baltisaksa heliloojate laule.

Monumendi püstitamiseks vajalik raha kogunes annetustest. “Selle eest on olnud võimalik korrastada lisaks ka platsi, kus kuju seisma hakkab, ning hoolitseda paiga turvalisuse eest,” lisab Valdmaa. “Raha kogunes 57000 eurot, ning platsi koos kõnniteedega, valvesüseemi ja monumendi maksumus kokku on seega üle 50.000 euro.” Ideekavandite konkurss toimus aastal 2011. Parima tööna valiti 11 kavandi hulgast välja Aivar Simsoni ja Paul Männi esitatud pronksskulptuur.

Mälestusmärgi selja taga pastoraadis elas aastatel 1837-1863 Kuusalu kogudust teeninud Eduard Ahrens. Mees on maetud kohalikule kalmistule.

Kontsert Tormise sünnikodus

Pühapäeval, 13.augustil tähistatakse helilooja Veljo Tormise 87. sünniaastapäeva Aru külas Kõrveaia talus, muusikamehe lapsepõlvekodus. “Kontsert algab kell 16. Esinevad RAM, Kolga-Kuusalu kammerkoor, Mari Jürjens, perekond Johanson muusikud ja Krista Citra Joonas,” ütleb Veljo Tormise kultuuriseltsi tegevjuht Ulvi Rand.

Esinejate leidmine ja nõusse saamine oli väga kerge, sest soov oli ka esinejate oma. “Mis saaks olla ilusam, kui tänu avaldamine helilooja Veljo Tormisele läbi tema muusika. Lisaks on Kõrveaia talu kui paik kus helilooja elu 7. augustil 1930 alguse sai,” lisas Rand.

Kontserdi- ja jutuvestmise programm kestab koos vaheajaga umbes neli tundi. Vaheajal on avatud Valkla restorani kohvik, osta saab kultuuriseltsi poolt välja antud raamatuid ja plaate.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.