Kuidas tähistatakse Lennart Meri 90. sünniaastapäeva Viimsi vallas? (0)

Vastab Viimsi vallavanem Laine Randjärv.

Kuidas peetakse meeles president Lennart Meri 90. sünniaastapäeva?

29.märtsil  kell 19 algab EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus Viimsi valla aukodaniku president Lennart Meri 90. sünniaastapäeva traditsiooniline mälestuskontsert.

President Lennart Meri oli EELK Viimsi Püha Jaakobi kiriku patroon ning temale pühendatud iga-aastasest sünniaastapäeva tähistavast mälestuskontserdist on saanud ilus traditsioon.

2009. aastal Viimsi Püha Jaakobi kirikus esmakordselt toimunud mälestuskontserdil esines tütarlastekoor Ellerhein ja dirigent oli Tiia-Ester Loitme. Seekordsel kontserdil esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester. Neid juhatab dirigent Tõnu Kaljuste.
Välja kuulutatakse ka Viimsi valla aukodaniku president Lennart Meri stipendium.

Mälestuskontserdi järel avatakse Rannarahva Muuseumis Peeter Langovitsi fotode näitus “Kohtumised Lennart Meriga”.

Kas taastatud Eesti esimese presidendi, kirja-, filmi- ja rännumehe mälestust on Teie arvates piisavalt jäädvustatud?

Arvan, et Eesti riik ja erinevad kultuuri- ning teadusasutused on suutnud jäädvustada Lennart Meri vaimset pärandit vaid osaliselt. Suur osa tema arhiivist on siiani läbi uurimata ja süstematiseerimata. Sarnaselt Arvo Pärdi keskusele ning seal tehtavale uurimistööle tuleks teaduslikult süstematiseerida ja arhiveerida ka president Meri looming.

Millised olid Teie kokkupuuted Lennart Meriga?

Kohtusin esmakordselt president Lennart Meriga 2000. aastal, mil avati Eesti raamatu aasta Tartus Vanemuise kontserdimajas ning olin seal direktor. Mul oli suur au teda uksel vastu võtta ning tema eest enne saali ürituse avamisele minekut võõrustada. Mäletan, et viisin talle ka kontserdimaja külalisteraamatu palvega teha sinna sissekanne. President istus lava taga nn dirigenditoas ja tegi suitsu. Rahvas ootas saalis pidulikku avamist. Lennart Meri aga jutustas rahulikult ning jagas mulle õpetussõnu, kuidas elama peab. Mul on kohutavalt kahju, et ma ei suuda praegu taastada täpselt tema öeldut.

Teine kord oli mul au kohtuda president Meriga 2005. aastal Washingtonis. Kolmas kord oli luigelaul. Jätsin armastatud presidendiga hüvasti 2006. aasta märtsis Tallinnas Kaarli kirikus.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.