Kristiina Ojuland: “Uuest võimuliidust võidab käputäis poliitikuid” (0)
Kristiina Ojuland.Kristiina Ojuland. 
Harju Elu uuris, kuidas hindab kauaaegne Reformierakonna liige ja Eesti Vabariigi välisminister Kristiina Ojuland hetkeseisu Eesti poliitikas.

Oma kogemustele toetudes – kas peate õigeks Siim Kallase katset naasta Eestisse peaministrina?

Kristiina Ojuland: Siim Kallase naasmine Eestisse oleks aidanud Reformierakonnal pea pealt jalgadele saada. Erakonna sees kääris juba mõnda aega, oli muutuste vajadus. Kuna oma võimu säilitada püüdev tagatuba ei saanud sellisel asjal toimuda lasta, siis juhtuski see, mis juhtus. Suur organisatsioon langeb sulle kogu oma propagandamasinaga peale. Olen seda läinud aastal, kui minuga üsna sarnane asi juhtus, omal nahal kogenud.

Mis sai Siim Kallasele hukatuslikuks?

Reformierakonna tagatoa mõjuvõimu alahindamine. Meedia ei tea sageli ise, kuidas temaga manipuleeritakse suurparteide PR-aparaatide poolt. Ainult meedia poleks seda kindlasti suutnud.

Mainite mitu korda mõistet “Reformierakonna tagatuba”. Kes sinna õigupoolest kuuluvad, kes on need tegelikud otsustajad?

Olen seda avalikult korduvalt öelnud, tagatoas on Rain Rosimannus koos Keit Pentus-Rosimannusega, Kristel Michal, samuti Kalev Lillo, Taavi Rõivas jt.

Kas Reformierakonna “tagatoas” oli ammu valmis plaan lüüa lahku IRList ja see käivitus sõltumata sellest, kas valitsuse eesotsas on Siim Kallas või Taavi Rõivas?

Minu andmetel küll.

Kas oli põhjuseks mõni minister või IRL kui liiga tugev vastane?

Arvan, et IRL hüppas pidevalt üle oma varju – nad ei mõistnud poliitilisi jõujooni. Kui oled koalitsioonis väiksem partner, siis tuleb ka oma rolli tajuda.

Kuidas hindate uut koalitsiooni?

Väga kriitiliselt, eriti populistlikke lubadusi, mis justkui kergendaksid inimeste olukorda, kuid tegelikult toovad kaasa maksukoorma tõstmise. Kuna lubadused inimeste ”elujärge parandada” antakse algusega 2015. aasta jaanuarist, paistab läbi selge orienteeritus 2015. aasta Riigikogu valimistele. Valitsus peab oma lubadusi täitma vaid loetud kuud, küll aga saab inimestele valimisplakatitel öelda ”meie tõstsime”, ”meie langetasime”. Tekitades nagu Savisaar enne kohalike omavalitsuste valimisi hulgas inimestes harjumuse kasutada tasuta ühistransporti ning selle nimel tema erakonnale hääl anda, proovib ka uus koalitsioon praegu tekitada inimestes põgusat olukorra paranemise illusiooni, luues soovi nende poolt hääletada.

Mis on põhiprobleem, mille Eesti saadikud peaksid tõstatama Euroopa parlamendis?

Praegu pean kõige olulisemaks Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide julgeoleku tagamist. Arvestades seda, milline poliitiline kriis on maailmas, on Eesti suurimaks julgeolekugarantiiks kindlad kokkulepped rahvusvahelisel tasandil.

Kas see mis on käimas Ukrainas, võib juhtuda ka Eestis?

Julgeolek on nagu demokraatia – tema kaitsmisega tuleb tegelda iga päev, ka siis, kui tundub, et kõik on hästi. Alati ei pea kaitsmine tähendama relv käes marssimist. Mitte tankide hulk, vaid just targad poliitilised otsused hoiavad ära sarnaseid stsenaariume.

Kas usute oma uue partei edusse lähenevatel valimistel?

Jah, ma usun Rahva Ühtsuse Erakonna edusse, muidu ma ju ei pühendaks iga oma vaba hetke selle loomisele. Üha enam saab selgeks, et inimesed ootavad uut poliitilist jõudu, kes erinevalt senisest asetaks riigi keskmesse inimese. Nähes, mis ümberkorraldusi planeerib loodav uus valitsus, tundub, et ka võimulolijad hakkavad lõpuks aru saama, et riik pole poliitikute mänguplats, vaid siin elavate inimeste kodu. Ometi tehakse hetkel vaid kosmeetilisi parandusi, arvestades taas kord mitte niivõrd inimeste kuivõrd nendesamade poliitikute sooviga valitseda edasi ka peale 2015. aasta parlamendivalimisi.
Loodan, et inimesed ei lase end lollitada ja mõistavad, et uue poliitika loomine algab uute inimeste kaasamisest, kes näevad ise iga päev, millised on meie inimeste mured. Me ei käsitle rahvast statistilise ühikuna.
Kindlasti soovib Rahva Ühtsuse Erakond tuua rohkem naisi poliitikasse ja tugevdada Eestis elavate inimeste ühtekuuluvustunnet. Seda kõike saame tagada vaid parlamenti valituna, sest nagu öeldud, need, kelle ainsaks eesmärgiks on vaid võimust kinni hoida, ei hakka kunagi läbi viima tegelikke, inimeste huvidega arvestatavaid muudatusi.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.