Tulekahjus kannatanud Kose lipumastitootja jätkab tootmist (0)
Alles see oli, kui saime kirjutada eduloost, et AS Flagmore Kose vallas valmistab Rio olümpiamängude lipumastid. Sedapuhku on uudised kurvad, sest teisipäeva öösel vastu kolmapäeva laastas ettevõtet suurtulekahju.

Flagmore ASi juhataja Riivo Sisase sõnul oli teisipäeval tavaline tööpäev: “Mehed läksid koju kuskil peale kaheksat.”

Mis põhjustas suurõnnetuse, pole siiani teada. Päästeameti teatel helistati häirekeskusesse kell 21.13. Esimestena jõudsid kohale Kose päästekomando inimesed 17 minutit hiljem.

“Kustutustöödel osalesid Kose, Assaku, Lilleküla, Lasnamäe ja Kohila päästjad ning Rae, Habaja ja Aruküla vabatahtlikud päästjad,” selgitas Indrek Hirs Põhja päästekeskusest.

Peter Erik Koivula ja Riivo Sisas ettevõtte kontoripoolel, millest sai kahjustusi vaid katus. Peter Erik Koivula ja Riivo Sisas ettevõtte kontoripoolel, millest sai kahjustusi vaid katus. 
Ootamatu saatuselöök

“Tootmine ja kontorihoone asusid 2600-ruutmeetrisel pinnal. Tulekahju sai alguse laoruumist. Tulekahjus hävis 1400 ruutmeetri ulatuses lao- ja tootmispinda. Päästjad kustutasid tulekahju kella 3.39-ks,” täpsustas Hirs.

Helsingis elav emaettevõtte juhatuse esimees Peter Erik Koivula kiirustas tulekahjust kuuldes Eestisse. “Ma tõusin kell veerand kuus hommikul. Laev väljus pool kaheksa. Ma olin siin pool kümme,” rääkis ta kolmapäeva pärastlõunal põlenud tehase juures Harju Elule.

Kolmapäeva pärastlõunal hakkas silma, et siin-seal suitsesid veel põlenud tootmispinnad. Maja ümber liikus masendunud nägudega töötajaid, kes suitsevatele kohtadele ämbritest vett peale valasid.
Sisase arvates tuleb hoonekompleksi põlenud osad maha tõmmata. “Ega siin sarikad on läbi vajunud. Ilmselt tuleb vahetada välja,” ütles ta.

Tootmisega jätkatakse

Mis saab edasi? “Me paneme püsti ajutise tootmise, enne kui kõik on korda tehtud,” ütleb Koivula. Ajutist tootmist võimaldab asjaolu, et kolmandik hoonekompleksist on endiselt kasutamiskõlblik.
Esialgu kedagi ei vallandata. “Me vajame igaühte, kui me seda ajutist tootmist korraldame,” lubas Koivula. “Tõenäoliselt hakkame töötama kolmes vahetuses.” Ajutine tootmine algab nähtavasti juba novembri alguses. “Meil on tellimused, me peame need täitma,” selgitas Koivula.

Flagmore’i Kose tehase vara ja seadmed on kindlustatud Seesam Insurance ASis. “Praegu meil ei ole mingit põhjust arvata, et ei maksta. Me arvame küll, et makstakse. Õnnetusjuhtum,” väitis Sisas.
Hoonet omanik on Colonna Kinnisvara, kellega Flagmore’il on pikaajaline rendileping. “Loomulikult oleks kõige lihtsam lahendus see, et me saame siin jätkata,” arvas Sisas.

Tulekahju põhjuste uurimine võtab aega 20päeva. Selgus peaks olema majas novembri keskpaigaks.
Sisas pakkus, et hävinud ruumid on üles ehitatud ja tavapärane töörütm taastunud märtsi alguseks: “Aga see on hästi optimistlik lootus.”

2007. aastal valminud Flagmore’i tehas Kose vallas andis tööd 28 inimesele, kellest 22 olid tootmise poole peal, ülejäänud kuus kontoriinimesed. Eelmisel aastal toodeti 25 500 lipumasti, mis eksporditi enam kui neljakümnesse riiki. Käibeks kujunes 3,65 miljonit eurot.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.