Kes siis lõhkus Sigula küla tee? (0)
17. märtsil kirjutasime Harju Elus “Metsaveokid lõhkusid Sigula küla tee”. Kohalike külameeste Taimo Jõõtsi ja Rein Riibergi sõnul põhjustasid selle eelmise aasta sügisel Tava Mets OÜ veokid, kuid ettevõtte juhatuse liikme Janek Padari väitel nemad viimased pool aastat selles kandis raiet ei ole teostanud. Padar vibutab näppu FIE Marek Klaisi suunas.

Janek Padari väitel kasutas Tava Mets OÜ Sigula teid viimati eelmise aasta 17. septembril ja seda kinnitavad veoselehtede logid. “Me vahepeal ei vedanud just sellepärast, et mitte seda teed ära lõhkuda.”
Padari sõnul on Tava Mets OÜl 6000 hektarit metsa. “Meil on suur vastutusala.” Ettevõtet huvitab, et kõik peaksid kinni heast tavast küsida kooskõlastusi.

Vanaema kinnistul

Küll aga teostati detsembris 2016 ja jaanuaris 2017 raiet 1930. aastal sündinud Mercedes Laare kinnistul. Maa-ameti andmetel on Laare kinnistu 15,7 hektarit suur, millest metsamaa moodustab 10 hektarit. See paikneb Kuusalu vallas Sigula külas.

“See on täpselt meie kinnistu kõrval ja nad raiusid meie raie kõrvalt edasi, sest seadus lubab. Raielangi suurus on seadusega paika pandud, metsateatis on neil olemas ja nad raiuvad,” täpsustab Padar.

Mercedes Laare esindaja on Kuusalu valda Kiiu külasse registreeritud Fie Marek Klais. “Ta ei aja vastu, ta väidab, et jah, ta raiuski sellel perioodil ja ta väidab, et see tee on olnud kogu aeg niisugune,” räägib Padar. “Selge on see, et ta toimetas seal detsembris ja ta toimetas seal jaanuaris. See on fakt. Seda ta ütles meie meistritele.”

“Need on vanaonu maad. Tänaseks on nad vanaema maad,” ütleb Klais Harju Elule. Klais on nimelt Mercedes Laare lapselaps.

Klais tunnistab ajalehele, et Sigulas on raiet tehtud küll. “See oli detsembrikuus ja jaanuari esimesel nädalal, siis kui on ikka külm aeg,” räägib ta. “Mina ise ei ole teinud, mul on raieõigus“.

End süüdi ei tunnista

Klais ei soovi öelda, kes tema tellimusel vanaema maadel raiet teostas. RMK andmetel tegi antud piirkonnas detsembris-jaanuaris raietöid Hirvli Saeveski OÜ, kes küsis RMK-lt luba metsamaterjali ladustamiseks Kolga metskond 27 lõunapoolses otsas. “Luba küsis Hirvli Saeveski OÜ esindaja Taavi Rada,” meenutab RMK Ida-Harju metskonna metsaülem Andrus Kevvai.

Rada Harju Elu telefonikõnedele ja meilidele ei vasta, aga RMK andmetel ladustas ta kokku 280 tihumeetrit puitu. “Kolga metskond 27 kinnistu on Sigula küla osa,” täpsustab Kevvai. “Jaanuari lõpus oli antud laoplats metsamaterjalist tühi ja korrastatud.”

“Seda teed kasutatakse väga vähe,” õigustab Klais ennast. Küsimusele, kas Klaisi alltöövõtja on kasutanud Scania tüüpi veokeid, nagu külamehed märkasid, vastab ta kiiresti: “Mina ei kasuta üldse, minul on sõiduauto. Ma ei sõida antud tee peal.”

“Mis puudutab seda teed, siis tuleks minna natuke ajas tagasi ja vähe targemalt seda asja vaadata. Ma olen paarkümmend aastat seda teed sõitnud ja see tee on igal kevadel selline. See peaks olema igale vähegi arukale inimesele selge, et kui on teede lagunemise aeg ja jää sulab, siis teed ongi sellised,” väidab Klais.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.