Kes ei rabele, jääb pinnale (0)

Aasta või paar tagasi ütles üks eestlasest reklaamitegelane, et ilma reklaamita elaks me siiani koopas. Toona tundus see üsna rabe väljaütlemine ja ega mulje pole aja jooksul muutunud. Reklaami osakaal üldises raharingluses on kindlasti oluline, kuid ega raha inimest koopast välja ei toonud. Esteetika ja semiootika üle võib lihtsalt vaielda.

Miks sellest rääkida? Aga selleks, et väita – ka ilma reklaamita saab. Konkurents on kaasajal karm igas valdkonnas. Odavmüügid, hooajalised pakkumised, uued tooted jne. Reklaam kõlab kõikjal.
Kiili vallas asuv Kiili Betoon aga reklaami ei tee. Suurtes kaubanduskeskustes omi tooteid ei müü. Kliendid käivad koha peal. Reklaam levib suust suhu, naabrimehelt naabrimehele. Käiakse Kurna risti lähedal ka Soomest ja Rootsist. Ütlevad, et internetist leidsid.

Kui raha reklaamiks ei lähe, jääb seda rohkem tootearenduseks. Igal aastal lisandub ettevõtte tootevalikusse paarkümmend uut toodet. Ja uued kliendid. Tundub, et reklaami polegi vaja.
Võib-olla on küsimus usalduses? Reklaami”tööstus” on ju tuntud oma küünilisuse poolest – toote kvaliteet ei pruugi olla kuigi kõrge, kuid reklaamitakse seda kui miskit enneolematult head. Ja eetikaga pole miskit pistmist – samal ajal kui ühiskonnas arutatakse selle üle, et alkohol laastab noorte seas ridu, valmivad uued ja uhkemad reklaamid õllele, viinale jne.

Kumba te usute – naabrimeest või reklaami? Oleneb naabrimehest, võiks ju vastata. Tegelikkuses usume ikkagi seda, mida räägib teine inimene.

Reklaami survel kipuvad inimesed rabelema hakkama – teevad otsuseid, mida muidu ei teeks; lähevad kohtadesse, kuhu muidu ei läheks; võtavad laene, mida muidu ei võtaks. Ka rahuliku meele poolest tuntud eestlane. Ja paljud vajuvad pinna alla.

Kiili betoonimeistrid aga hoiavad traditsioonilisemat eestlase kuvandit. Samm-sammult, mõeldes ja kaalutledes. Teha asju nii, nagu on järele proovitud. Kui töötab, siis pole vaja jalgratast hakata leiutama.

Ja siis, kui paar aastat tagasi karjus kogu Eesti “kriis!”, oli Kiili Betoon kenasti pinnal. Ilma rabelemata on seal kergem püsida.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.