Keri tuletorn saab 2,1 miljoni eest korda (0)
Article title
Keri torni metallosa ja kell.

Valitsus otsustas järgmise aasta eelarves eraldada 2,1 miljonit eurot Keri tuletorni kordategemiseks, veeteede amet loodab tuletorni pärast rekonstrueerimist taas huvilistele avada. Tõenäoliselt saab kapitaalremont valmis paari aasta pärast.

“Veeteede amet on väga rõõmus, et meile eraldati raha ajaloolise meresümboli taastamiseks. Keri tuletorni rekonstrueerimine on olnud meie prioriteet juba mitu aastat. Keri on lisaks Läänemere ühele vanimale toimivale navigatsioonimärgile ka hindamatu kultuuriväärtusega,” ütles ameti peadirektori asetäitja Kaidi Katus.

Nüüd hakkab veeteede amet ette valmistama tuletorni rekonstrueerimist, mis koosneb mitmest etapist. Esmalt tuleb uuendada muinsuskaitse eritingimusi ja teha tehnilise seisukorra ekspertiis. Seejärel saab hakata koostama ehitusprojekti. Rekonstrueerimistööde täpsem maht ja maksumus selgub peale ehitusprojekti kinnitamist.

Keri tuletorn on Läänemere üks vanim, ent aastakümneid lagunenud tuletorn. Seejuures on tuletorn valitud Rahvusvahelise Meremärkide ja Tuletornide Administratsioonide Liidu poolt maailma saja silmapaistvama ja erilisema tuletornide sekka.

“Keril on sajandite pikkune ajalugu, mida tuleb säilitada veel ka järgnevateks sajanditeks. Praegu on Keril asuv muinsuskaitse all olev tuletorn varisemisohus ning valitsus nägi, et selle jaoks pidi lisarahastuse võimaldama,” ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Ministri sõnul on Keri tuletorn Eesti merenduse ajaloos mänginud tähtsat rolli, olles pikalt heaks orientiiriks ranniku lähedal navigeerimiseks. Tänavu tähistas Viimsi vallas asuv endine Kokskäri meremärk enda 300. aastapäeva. Praegune kivitorn ehitati puidust torni asemele aastal 1858.  Koos metallosaga on meremärgi kõrgus merepinnast 31 meetrit.

(HE/BNS)

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.