Keila kabeli vaip annetatakse Saku kirikule (0)
Article title
Keila kabeli vaip (keskel seinal). Foto Allar Viivik

Keila kirikuaias asuvasse Vääna mõisnike kabelisse 1989. aastal paigutatud seinavaip võidakse annetada ehitatavale Saku kirikule. Eelmisel nädalal võeti see matusekabeli seinalt maha.

22. septembril kirjutas EELK peapiiskop Urmas Viilma enda Facebooki kontol: 1989. aastal restaureeriti Keila kirikuaias Vääna mõisnike Stackelbergide perekonna matusekabel. Mõte oli kabel muuta ilmalike matuste läbiviimise paigaks. Ajad muutusid ja kirikaias asuvat kabelit ei kasutatud ühtegi korda matuste läbiviimiseks ega ka muuks otstarbeks.

Kabelisse paigutati 31 aasta eest ka tekstiilikunstnik Maasike Maasiku valminud viie meetri pikkune seinavaip. Mitu aastakümmet on möödas ja lukustatud kabelis pole toimunud midagi. Kui hakati ehitama Saku kirikut meenus mulle, kes ma 1980-ndate lõpus olin koolivaheaegadel Keila kirikuaias tööl, ka Vääna kabeli kaunis vaip. Pakkusin välja, et vaip võiks leida ehk koha uues Saku kirikus altarivaibana. /—/

Teisipäeval avati Keila kirikaia Vääna kabeli uksed ja esimest korda pärast 31 aastat võis kunstnik Maasike Maasik taas oma vaipa näha.

Vaip sai seinalt maha võetud, et määrata kindlaks vaiba seisukord. Koos tekstiilispetsialisti Marju Raabega tuvastati, et vaip vajab pisut hoolt, kuid muidu on heas korras. Nüüd peavad kõik asjaosalised otsustama, kas vaip võiks saada uue koha ja uue elu Sakus, või tuleb leida vaibale pisut teine, kuid ehk sõbralikum paik eksponeerimiseks, kui alaliselt suletud, pime, niiske ja külm Vääna matusekabel.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.