Kehras rajatakse uut linnaväljakut (0)
Article title
Ehitus oli jõudnud septembri teisel nädalal kraavide kaevamiseni ning kaablite paigutamiseni. Foto Allar Viivik

Sarnaselt Paldiskile, kus valmis linnaväljak jaanipäevaks, saab ka Kehra peatselt esindusväljaku. Ehitustööd peaksid gümnaasiumi peaukse ees lõppema tänavu 30. novembriks.

Septembri teisel nädalal käib kooli ümber suur ehitamine, pinnase koorimine ning kraavide kaevamine. “Sadevee süsteemid on rajatud, sidemehed tulid täna. Sidetrassid viiakse sügavamale. Kaablimehed on ka materjalid kohale toonud, sest valgusteid tuleb siia palju,” ütleb Anija vallavalitsuse ehitus- ja hankespetsialist Viljo Leis. Kogu linnaväljaku ala mahub gümnaasiumihoone ning Kooli tänava vahele. Selle suurus on umbes 0,7 hektarit ja ehitus algas augustis.

Leis räägib, et kooli peaukse ette, spordihoone poole rajatakse rattaparkla. Lisaks tulevad sinna kaks lipumasti ning linna jõulukuuse alus. Osa pargist on kaetud kiviparketiga. Ehitatakse ka madal amfiteater. Lauljatar Silvi Vraidi mälestuspink jääb samuti kooli peaukse ette, kuid muudab veidike asukohta.

Korras linnaväljak on samm edasi Kehra maine ja kujunduse loomisel heaks elukeskkonnaks.

Ehitusprojekt nägi ette 37 puu ja põõsa mahavõtmist. Hiljem lisandus neile veel 11. “Kuna väljaku mõte on avatud vaade koolimajale, siis uut kõrghaljastust ei lisandu. Põhiliselt võeti puid ja haljastust maha tänava ja koolihoone vahelt. Samuti ka sealt, kuhu tuleb kooli rattaparkla,” seletab mees. Lisaks võeti maha mõned puud ka uue sadeveetrassi kohalt. “Vana trass läks puude alt. Aga see oli juba nii täis kasvanud, et seda ei saanud kasutada,” ütleb Leis.

Peaaegu pool miljonit

Millised on head või halvad üllatused senises ehitustöös? “Puuraugud näitasid siin väga halba pinnast. Aga tegelikkuses on pinnas päris hea ning seda polegi tarvis nii palju välja kaevata, kui plaanitud,” rõõmustab Leis.

Ehitustööde maksumus koos omanikujärelevalvega ning käibemaksuga on 470 000 eurot ning kõik on pärit vallaeelarvest. Väljak peaks olema valmis 30. novembriks. Ehitab Enska Ehituse OÜ, kelle rajatud on ka Õismäe sisetiigi äärne puhkeala.

Uus linnaväljak peaks nägema välja just selline. Kooli tänav jääb vasakule. Foto repro 

Uue väljaku planeerimine algas, kui MTÜ Kehra Kooli Vilistlased korraldasid 2016. aastal ideekonkursi kooli ümbruse kujundamiseks. “Arhitekt Külli Krooni võidutöö võttis vallavalitsus aluseks ehitusprojekti koostamisel. Eelprojekti tegi OÜ Keskkonnaprojekt,” ütleb Viljo Leis. Võidutöö mõte jäi alles, muudatused on vaid detailides. Võidutöö hõlmas ka koolimaja tagumist ala, mida praegune ehitus ei hõlma.

Linna maine tõuseb

Idee autor Külli Kroon ütleb, et algne ideekontseptsioon on jäänud suures osas paika. “Projekti pealkiri oli Perspektiiv ning see peamine vaatesuund Kooli tänava ja Kose maantee nurgal on jäänud alles. Veidi on vähenenud ja seda eelarvest tingituna, vaatesuuna laius Kose maantee pool. See muutus on aga pigem positiivne. Tänu sellele on Kose maantee pool algsest veidi rohkem haljasala,” hindab Kroon.

Milline näeb välja Kehra väljak pärast uuenduse lõppu? “Haljastuse osakaal on umbes pool. See on hea tulemus linnaväljakule, mis on üks osa heast avalikust ruumist,” arutleb arhitekt. Osaliselt tuli küll maha võtta vilistlaste istutatud puid. Kuid selle võrra on väärindatud kogu ülejäänud linnaväljaku ala. Ehk sillutisala täiendavad konteinerhaljastus, istutatakse põõsaid, osa puid on altvalgustusega, mis suurendab visuaalselt väljaku haljasala suurust pimedal ajal, spordihoonepoolse osa haljasalal on piisavalt ruumi ka piknikutekile. “Ma usun, et kui linnaväljak saab valmis, on see hea koht, kus korraldada valla inimestele üritusi, kokkusaamisi. Korras linnaväljak on samm edasi Kehra maine ja kujunduse loomisel heaks elukeskkonnaks,” kiidab Kroon.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.