LUGU JA GALERII: printsess ja president Naissaare kabeli pühitsemisel (0)
Article title
Printsess Victoria ning vabariigi president Kersti Kaljulaid saabumas kabelisse.
19. august oli Naissaare praegustele ja endistele elanikele ning laiemalt üle maailma elavatele eestirootslaste kogukonna liikmetele tähtis. Viimsi valla suurimal saarel taaspühitseti Püha Maarja kabel. Pidulikule sündmusele saabusid Rootsi kroonprintsess Victoria abikaasaga ja meie presidendipaar.

Kuninglikel külalistel oli pühapäev, 19. august, kiire. Printsess Victoria ja prints Daniel saabusid Tallinnasse lennukil, et seejärel sõita Kadriorgu presidendilossi. Seal tervitasid külalisi riigipea Kersti Kaljulaid ja tema abikaasa Georgi-Rene Maksimovski. Parki istutati mälestuseks kuninglik tamm.

Naisaarel käis samal ajal ettevalmistus ajalooliseks visiidiks. Juba päev varem kaunistati vana ja väärikat Püha Maarja kabelit. 11. septembril möödub 80 aastat pühakoja taaspühitsemisest. Puithoone valmis toona arhitekt Karl Tarvase projekti järgi.

Kui Naissaare elanikud 1944. aastal lõplikult lahkusid, jäi maha heas korras Lõunaküla pühakoda. Saarele saabunud okupatsoonivägi kolis kirikusse lao. Hiljem näidati seal ajateenijatele filme ning seal hoiti ka heina. 1990ndate alguseks oli alles vaid kehvas olukorras päevinäinud puitvare, millest võis kirikut aimata vaid hea tahtmise juures.

Päev täis kultuuri

Pidupäevale sõitsid kohale sajad Naisaare endised elanikud, nende järeltulijad, eestirootslased ning nende sugulased-hõimlased. Pigem kuulis sellel päeval saarel rohkem rootsi kui meie riigikeelt. Kohati oli valdav sini-kollane värv.

Enne pidulikku jumalateenistust näidati vabatahtlikus päästedepoos filme saarest, puhkemajas aga esinesid ansamblid, koorid ja Kose pasunakoori mehed. Õnneks taandus varahommikune vihm ning kogu päeva oli saarel ilm ilus.

Jumalateenistuse alguseks oli plaanitud kell 15.30 pärastlõunal, kuid kuninglike külaliste saabumine mereväe laeval EML Wambola viibis veidi. Täpselt kell 16 sõitis Nargenfestivali logodega väikebuss kõrgete külalistega kiriku juurde. Lahkelt naeratav printsess Victoria valges ning sini-mustade triipudega kleidis, president Kersti Kaljulaid sinistes pükstes ja kollases jakis. Abikaasad rangetes mustades ülikondades. Tähtsamatele külalistel olid kohad kirikus, teised vaatasid toimuvat suures telgis üles seatud ekraanidelt.

Pühakojad olgu hinnas

Tunnisel teenistusel jutlustasid ja teenisid peapiiskop Urmas Viilma ning õpetajad Tiit Pädam ja Patrik Göransson. Orelil mängis Maris Oidekivi-Kaufmann, Kose pasunakoori juhatas Kahro Kivilo.

Urmas Viilma ütles jutluses, et Euroopa paljud pühakojad on müüdud ja kasutusel hoopis muul otstarbel. Eestis pole seda veel ette tulnud. “Seepärast peame hindama iga pühakoda ning täitma pühakojad eluga,” lausus ta.

Vaimulikud ja külalised jumalateenistuse järel. 

Peapiiskop meenutas lühidalt kabeli lugu ning saatust pärast viimast sõda. Hoone oli 1990ndate alguseks nii vilets, et tunnistati taastamiskõlbmatuks. Ühiste jõududega on kabel ometi tänaseks heas korras ja pühitseti uuesti iseseisvuse taastamise 27. aastapäeva eel. Teenistusel pühitseti eraldi kell, orel, kantsel ja altar. Kaks viimast said ka uued katted ning muu vajaliku.

Teenistuse lõpus andsid koguduse, eestirootslaste esinduse ja sõprade esindajad külalistele üle kingitused. Külalised tegid ka sissekanded auraamatusse, ühispildistamine oli kiriku õuel. Vallavanem Siim Kallas andis seal üle Viimsi kaardi, mida printsess Victoria huviga uuris.

Et ajakava oli juba nihkes, siis tuli külalistel ja nende kaaskonnal Naissaarelt peatselt lahkuda. Kell 17.20 vuras autodekolonn sadama suunas, et printsess Victoria, prints Daniel ning meie riigipea abikaasaga jõuaksid Wambola pardale. Ees ootas õhtune ühislaulmine Tallinna lauluväljakul.

VAATA GALERIID TAASPÜHITSEMISEST JA PRINTSESSI KÜLASKÄIGUST SIIT

Taaspühitsetud Püha Maarja kabel. 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.