Jüris toodetud elamud kaunistavad Šveitsi Alpisid (0)
Swiss Property valmistab Šveitsi tellijatele seinaelementidest kokkupandavaid maju. Puidust seintega elamute ruutmeetrihind on Eesti mõistes kallis, ulatudes 5000 eurost ruutmeetrist kuni paarikümne tuhande euroni välja.

Majatehas Swiss Property AS ning mööblit tootva Polorex Interior OÜ hoone asub vaid mõnesaja meetri kaugusel Jüri kirikust Aruküla suunas. Swiss Property loodi kolm aastat tagasi vaid sisearhitektuuriga tegeleva ettevõttena. “Aga ambitsioonid olid suuremad ja mõtlesime, et miks mitte toota elementmaju energiaklassiga A. Võtsime appi ülikoolide teadlased, Eesti ehituskogemused ja tänaseks ongi kõik olemas,” ütleb ettevõtte tootmis- ja tarneahela juht Margus Lepasaar.

Lahtiseletatult tähendab see, et Swiss Property abiga saab krundid, seal kujundatakse maastik ning tehakse arhitektuursed ja insenertehnilised lahendused. Saadud andmed lähevad edasi majade ja mööblitootmise ettevõttele.

Katalooge pole

“Ehitame valmis, sisustame ja müüme võtmed kätte lahendusena. Varasemal väiksel tootmispinnal valmis näidismaja. Nüüd on olemas mitmekorruseline tootmishoone, kus on koos majade ja mööbli valmistamine,” selgitab Lepasaar.

Nagu Swiss Property nimest järeldada võib, on põhiomanikud Šveitsist. Seepärast on ka turg sealses riigis. Tänaseks on valmis 23 korteriga viiekorruseline elumaja Alpides Andermattis. Järgmise maja projekteerimine käib, selle tootmine algab kevadel ning ülespanek jääb järgmisesse sügisesse. “Šveits on seismiline piirkond. Seepärast on mägedes majade kõrgus 3-6 korrust. Pakume kas müüdavaid kortereid või rendile võetavat elamispinda,” seletab Lepasaar.

Kas ja kuidas maju tellida saab? Mehe sõnul valmivad kõik majad on koostöös kohalike Šveitsi arhitektidega ning disaineritega. Sealt saabuvad Jürisse esimesed skitsid ja kavandid. “Kataloogist maju või kortereid ei leia ja neid pole plaanis sinna ka panna. Kõik hooned on eriprojektid ja iga klient erakordne,” rõhutab Lepasaar.

Eesti puit ja töö

Seinaelemendid koostatakse Jüris ning need saadetakse Šveitsi. Korterite suurus jääb tavaliselt 100 ruutmeetri piiresse. Aga saab ehitada ka 80-400-ruutmeetriseid kortereid. Ühe ruutmeetri omahind on 3000-6000 eurot, müügihind aga vähemalt 5000 kuni 20 000 eurot.

Millised on elemendid, millest kortereid ja lõpuks elamuid kokku pannakse? Lepasaar seletab, et seinad valmistakse ristkihtpuidust. Sein on küll õhuke, kuid hea kandvusega ning peab hästi ilmastiku kõikumisele vastu. Elementides on taristu ühenduskohad. Korterisse saab tellida viimistlust ja mööblit, tehnilised ruumid valmistatakse moodulitena. “Puit on Eestist, spoonid Itaaliast. Näidismaja puit oli pärit Lätist. Nüüd teeme koostööd Peetri Puiduga,” selgitab Lepasaar.

Puitmööblit valmistab Polorex Interior. Kui Šveitsi majade sisustamist parajasti pole, siis valmistatakse Jüris operatiivsõidukite sisustust.

Koos järgmise aasta Šveitsi müüdava elamuga peetakse plaani arendada lähiajal ka Tallinna lähiümbruses kuni 140 eramuga elurajooni.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.