Jaaniõhtu tuleb Harjus sajuta (0)
Aasta oodatum ilmateade on kindlasti uudis selle kohta, milline on 23. ja 24. juuni ilm. Tavapäraselt on need kuupäevad vihmased ja vilud, kuid mitte alati. Mullu oli Tallinn-Harkus 23. juunil kuiv. Aastal 2013 olid mõlemad pidupäevad kuivad ja soojad.

Aga seekordne jaaniilm on Keskkonnaagentuuri kommunikatsioonijuhi Valdo Jahilo sõnul järgmine: “Reedeks ehk 23. juuniks madalrõhkkond eemaldub ja nõrga kõrgrõhuvööndi all on meie ilm suurema sajuta. Pole aga välistatud, et mõni üksik paik Eesti kirde- või kagunurgas lühiajalise vihmahoo saab,” kinnitas Jahilo.

Tuul on nõrk ja muutliku suunaga. Öösel langeb minimaalne õhutemperatuur 5-6, meretuulega rannikul kuni 13 kraadini, päeval tõuseb Põhja-Eestis 15 kraadi ümbrusse.

24. juunil vihma võimalus

Jaaniööl aga jõuab Skandinaaviasse uus madalrõhkkond ja selle pilveserv laieneb üle Läänemere. “Pärast südaööd võib Lääne- ja Edela-Eestis vihma sadada. Tänane prognoos annab aga lootust, et suurem osa Eestist peab jaaniöö sajuta vastu,” ütles Jahilo. Tuul puhub idakaarest ning on sisemaal võrdlemisi nõrk. Õhutemperatuuri miinimumid langevad 5-8 kraadini, rannikul on sooja kuni 13°C.

“Päeva jooksul madalrõhkkonna mõju suureneb. On veel küsitav, kas sadu piirdub vaid Eesti lääne- ja edelaservaga või laieneb Peipsini. Tuul puhub lõunakaarest. Õhutemperatuur tõuseb 15-19 kraadini,” jätkas Jahilo.

Mullu oli kuiv jaaniöö

Kuigi paljude piduliste mälestustes on jaaniõhtu ning jaanipäev pigem vihmased ja vilud kui kuivad, näitab Tallinn-Harku ilmajaama statistika midagi muud. Mullu oli 23. juuni kuiv ja soe, kõrgeim temperatuur oli 23,4 kraadi. Kuid 24. juuni oli sajune.

Aasta varem oli 23. juuni vähese sajuga ja mõõdukalt soe. Jaanipäeval sadas juba veidi rohkem. Külmad ning sajused olid 2014. aasta pidupäevad, kuid öine õhutemperatuur oli napilt paar soojakraadi. Seevastu 2013. aasta kaks pidupäeva olid Harkus täiesti kuivad. Sooja oli toona kõige rohkem 24,9 kraadi.

Aastal 2012 sadas 23. juunil kokku 26,4 millimeetrit ning päev hiljem veidi üle 10 millimeetri. Päevad olid jahedad.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.