Rakett hävitas sõbrapäeva tulbid (0) Täiendatud 13.08.2020 kell 11:30
Article title
Päästetöötajad kustutustöödel.
Aastavahetus ei möödunud õnnetusteta. Ööl vastu 1. jaanuari kell 00.18 sai häirekeskus teate tulekahjust. Saku vallas Juuliku teel põles Nurmiko aianduskeskuse kasvuhoone.

1989. aastal loodud Nurmiko aiand on pereettevõte, mida juhib Jaak Ungerson poeg Kristjaniga. Praegusele asukohale Saku vallas Juuliku teel kolis ettevõte 2002. aastal, kus igapäevaselt antakse tööd 15-20 inimesele.

“Hooned on ehitatud 2004 kuni 2008. Kokku umbes 20 000 ruutmeetrit,“ selgitab Jaak.

Sõbrapäeva tulbid

31. detsember oli Nurmiko aiandi töötajatel vaba päev. Jaak oli puhkusel, tuhandete kilomeetrite kaugusel Eestist. Peremehe äraolekul aiand aga süttis.

“Kustutustöid raskendas tugev tuul ning nõrgenev hoone konstruktsioon,” selgitab Põhja päästekeskuse kommunikatsioonijuht Jane Gridassov, kelle sõnul põlesid aianduskeskuse kasvuhoonete kompleks, euroalused ja plastikkastid.

Jaagu sõnul sai tules kõige rohkem kannatada suur 10 000-ruutmeetrine kasvuhoone, millest hävis sisuliselt 100 protsenti. “Laohooned ja üks kasvuhoone suurusega 5000 ruutmeetrit ei hävinud, aga on kahjustustega,“ selgitab ta.

„Ülejäänud aiand on rivist väljas, kuna kahjustatud on gaasivarustus, elektrikaablid, katlamaja ei tööta ja automaatikakaablid. Kogu aiand on kaetud põlengu gaaside ja tolmuga,“ loeb Jaak kahjusid kokku.

„Kõikides kasvuhoonetes olid kaubad sees, sest Nurmikos on aastaringne konveier. Just lõppes jõulutäht ja algas tulbihooaeg,“ täpsustab Jaak.

“Seal olid sõbrapäevaks planeeritud tulbid sees. Nad olid väiksed. Nad istutati sügisel. Me istutame kõik tulbid omale sügisel ära, oktoobris-novembris,” selgitab Kristjan, kes on ettevõtte haldusjuht.

“Minimaalselt oli alpikanne ka. Alpikannid istutati suvel,” lisab Kristjan. „Kasvuhoones oli veel hüatsint ja potinartsiss,“teatab Jaak.

Raketist pahandus

Tulekahju kustutati suurte jõududega. “Sündmusel osalesid meeskonnad Assaku, Keila, Kohila, Kopli, Lilleküla, Nõmme, Pirita ja Paldiski komandost. Lisaks Alansi, Hüüru, Rae, Saku ja Tõdva vabatahtlikud,” lisab Gridassov.

“Keegi õnnetuses viga ei saanud. Päästetööd lõppesid 1. jaanuaril kell 9.51,” täpsustab Gridassov.

“Esialgsetel andmetel sai tulekahju alguse ilutulestikust. Täpsemad asjaolud ja põhjuse kinnitab menetlus. Täna on menetlejad sündmuskohal, et selgitada välja täpsemad asjaolud ja põhjused,” loodab Gridassov.

“Meie uus aasta algas võimsalt, üks signaalrakett hävitas kogu meie pere elutöö,” on Kristjani abikaasa Reeli Ungerson nördinud . “Meie üleskutse oleks piirata rakettide ja ilutulestiku kasutamist.“

Teatava leevendusena mõjub asjaolu, et aiand oli kindlustatud. “Sellise suure põlengu puhul on konkreetsetest kahjudest vara rääkida. Eksperdid hakkavad kahjude hindamisega tegelema,” teatab Kristjan.

Jaak Ungerson jõuab Eestisse tagasi 10. jaanuaril. Siis tehakse põhjalikumalt tulevikuplaane. “On plaanis hooned taastada, aga see sõltub, millal on võimalik Euroopa tehastest osta uus kasvuhoone, mida täna ei oska arvata,”selgitab ta.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.