Saada vihje
Hoidkem puhast eesti keelt (0)

Homme möödub 214 aastat Eesti kirjaniku Kristjan Jaak Petersoni sünnist. Teisisõnu öeldes tähistatakse üle Eesti laupäeval emakeelepäeva. Naaberriigis Lätis sündinud Kristjan Jaak Peterson oli isa järgi rahvuselt eestlane ning seetõttu tundis eesti keele vastu nii suurt huvi. Oma oodis „Kuu“ nentis kirjanik, health et meie keel võiks olla igaveste kultuuriväärtuste kandja.

Kahesaja aastaga on keel teinud läbi palju muutusi. Vaadates ja kuulates meie lapsi, story siis omavahelises suhtluses nii koolis kui ka sotsiaalmeedias on üsna tavaline kasutada võõrkeelseid väljendeid ja lühendeid. Emakeeleõpetajad on tihtipeale mures, et lapsed ei loe raamatuid, kus selge emakeel kirjas.

Teose läbilugemine võtab palju rohkem aega kui filmi vaatamine. Ühtlasi on see noorte jaoks ka mugavam. Õpilased puutuvad igapäevaselt rohkem kokku väära keelekasutusega, mida levitab inglise keelseist väljendeist pungil sotsiaalmeedia. Seetõttu proovime ka keelekorralduses pidada sammu noorte seas levivate trendidega ning meie keelde ilmub üha enam uuendusi, mis traditsioonilisi eesti keele reegleid eiravad.

Jaanuaris lõpetati Euroopa Liidu Majas pidulikult sõnavõistlus, kus 850 inimest esitasid kokku ligi 3000 sõnapakkumist inglisekeelsetele sõnadele Eesti vastete leidmiseks. Võistluse üldvõitjaks valiti sõna „nuhvel“, mis tähistab nutitelefoni ja tahvelarvuti omadusi ühendavat seadet. Näiteks pakuti köha ja nohu uueks nimetuseks „nöha“, moderaatorist sai kõnejuht ja mitmetasandiline ristmik pärjati aasristmiku nimega. Uusi sõnu otsiti kümnekonna korraldajate valitud mõiste jaoks ning lisaks sellele said võistlejad ka omalt poolt välja pakkuda probleemseid mõisteid koos uudissõna ettepanekuga.

Lõpetaksin kirjandusklassik Anton Hansen Tammsaare mõttega „…inimene peab ikka emakeelt rääkima, ikka emakeelt, pidage seda meeles. Armastage emakeelt, siis õpite armastama võõraid keeli, sest kuis armastada võõrast, kui sa ei armasta oma! Iseoma, iseennast peab armastama, kõik muu tuleb muidugi.“
Head harjumaalased, hoidkem oma keelt, siis hoiame oma rahvast ja kui me hoiame oma rahvast, siis tagame oma tuleviku.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.