Saada vihje
Harjust osaleb juulikuus rahvamuusikapeol 18 kollektiivi (0)
Article title
Saku Mandoliiniorkester 2014. aasta laulupeo rongkäigus FOTO: Allar Viivik

XXVII laulu- ja XX tantsupeo “Minu arm” raames toimuval aegade suurimal rahvamuusikapeol esineb 74 kollektiivi 800 pillimängijaga, võrreldes varasemate pidudega on seda kolmandiku võrra rohkem, mis näitab rahvamuusikapeo kasvavat populaarsust. Harjust osaleb 18 kollektiivi.

Rahvamuusikapeo loominguline juht Juhan Uppin tõdeb, et huvi rahva- ja pärimusmuusika vastu on Eestis haruldaselt suur ning kasvab iga aastaga. “Rahvamuusikaga tegelevaid ansambleid ja ka üksikuid mängijaid leidub igas Eestimaa nurgas ning üha rohkem leiab neist tee ka rahvamuusikapeole. Seekordne pidu tuleb 800 pillimängija osalusel suurem kui kunagi varem,” kinnitas Uppin.

Rahvamuusikapeo ettemängimistel osales kokku 90 kollektiivi ehk ca 1000 pillimängijat. Uppini sõnul on näha, et viimastel kuudel on kollektiivid eelproovidest saadud juhtnööre järgides kõvasti tööd teinud. “Kõik ettemängudel osalenud pillimängijad väärivad suurt kiitust ning lisaks selgeks õpitud lugudele said nad kindlasti prooviperioodist kaasa ka kogemuse, mille oluliseks aspektiks on teineteiselt õppimine,” lisas ta.

Rahvamuusikapeo peakontserdil astuvad eraldi repertuaariga üles seitse pilliliiki: viiulid, lõõtspillid, kandled, torupillid, akordionid, näppepillid ja koondorkester. Kandled jagunevad omakorda kolmeks liigiks: väikekandled, rahvakandled ja kromaatilised kandled, ning esinevad eraldi juba kolmandat üldpidu järjest toimuval kontserdil “Kannelde öö”.

Kõige suurem konkurss peole pääsemiseks oli kannelde liigis. Soovijate arvu poolest olid suurimad veel näiteks koondorkestri, näppepillide ja viiulite liik. Nii astubki suvisel rahvamuusikapeol üles taasiseseisvusaja kõige suurem näppepilliorkester, milles musitseerib ligi 200 pillimängijat. Esimest korda eraldi liigina osalevad aga seekordsel rahvamuusikapeol torupillid.

Kogu repertuaar haakub peo kandva juhtmõttega “Minu arm” ning väärtustab päritud väärtusi ning nende hoidmist. Peamiselt moodustavad repertuaari eesti traditsioonilised pillilood, kuid mitmes liigis kuuleb ka uut autoriloomingut. Kõik seaded on loodud just selle peo jaoks.

Rahvamuusikapeo tasuta peakontsert toimub reedel 5. juulil kell 14 Tallinna Vabaduse väljakul. Peakontserdist teeb otseülekande ETV. Kontsert “Kannelde öö” leiab aset Tallinna Metodisti kirikus neljapäeva 4. juulil kell 21 ning seda vahendab otseülekandes Klassikaraadio.

(Laulu ja Tantsupeo SA/HE)

Harjumaalt osalevad kollektiivid:

Aruküla Huvialakeskus Pääsulind kandlering
Aruküla Huvikooli Pääsulind akordionistide ansambel
Harju KEK-i rahvamuusikaorkester
Huvistuudio ÕHIN kitarriring
Jurmala 73
Keila Muusikakooli kandleansambel “Peenid Sõrmed”
Kose Muusikakooli akordionistid
Kuusalu Kunstide Kooli akordionistide ansambel
Kuusalu rahvamuusika ansambel
Lahepere Kultuuriseltsi rahvamuusikaansambel Möllav meri
Liuli
Pillipiigad
Rahvamuusikaansambel Pirita
Saku Huvikeskuse ukuleeleansambel Sakuleeled
Saku Mandoliiniorkester
Saku Muusikakooli rahvamuusikaansambel
Viimsi Huvikeskuse Noortekapell
Viimsi Muusikakooli Kandleansambel

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.