Harjumaal püstitatakse taas talgurekordeid (0)
Teeme Ära talgupäev tuleb taas. Järgmisel laupäeval kogunevad üle Eesti tuhanded vabatahtlikud töötegijad. Kes koristab, kes ehitab, kes aitab kahepaikseid üle tee, kes tulevad kokku, et tegelda mõtlemise raske tööga.

Mullu püstitati Harjumaal Teeme Ära talgupäeval rekordeid. Registreeritud oli 224 talgupaika ning osavõtjaid oli 6000 ringis.

Teeme Ära Harjumaa koordinaatori abikäsi Anneli Kubbi ütles eile, neljapäeval, Harju Elule, et Harju maakonnas on registreeritud juba 249 talgukohta, seega on mullu püstitatud rekord ületatud. Koos Tallinnaga oli eilse õhtu seisuga talgukohti kirja pandud 379 ning üle Eesti 1531.

Kubbi sõnul on tänavu talguid “seinast seina” ning igaüks, kel vähegi soovi talgupäevast osa võtta, peaks endale sobiva paiga leidma. Talgukohad, töö kirjeldus ning registreerimise võimalus asuvad kõik Teeme Ära kodulehel (teemeara.ee).

Peldik püsti päevaga

Just sellise, silmatorkava nimega talgupäev toimub Raasiku ja Anija valla piiril Tõhelgi külas. Talgulistele pakutakse peale talgusupi, ilusa ilma, hea tuju ja meeldiva seltskonna ka “esimeste laskude õigust välikäimlasse”.

Talgujuht Mait Eerik ütles, et taolise talgupäev idee tekkis puhtalt vajadusest. “Tõhelgi külaplatsil ei ole välikäimlat, aga sel suvel tahaks seal üritusi korraldada,” selgitas ta, et tegu pole kohalike naljaninadega, vaid tõsise ettevõtmisega.

Kuigi ametlikke registreerijad kümne kohaga talgutele praegu kirjas veel pole, on juba kuus kohalikku lubanud Eerikule, et tulevad peldikut päevaga püsti panema. Ja kui tulebki rohkem kui kümme inimest, siis jagub tööd külaplatsil ka teistele, lubas talgujuht. Platsi on samuti vaja korrastada. “Aga põhiprojekt on ikkagi peldik,” ütles Eerik. “See saab igal juhul püsti pandud.”

Saar tõmbab alati

Igal aastal on teistest talgukohtadest populaarsuselt üle olnud väikesaarte talgupäevad. Nii on see ka tänavu, näiteks Viimsi vallale kuuluva Keri saare talgupäeva 26 kohta broneeriti paari päevaga. Talgujuht Jako Verniku sõnul korraldatakse Keri saare talgupäeva viiendat korda ja igal aastal on talguliste kohad kiirelt täitunud. “Hea ja põnev koht. Sinna on muul ajal keeruline pääseda,” pakkus ta saaretalgute populaarsuse põhjuseid.

Kuigi talgulistele pakutakse Keril ka loengut saare ajaloost, tuletorni külastust ja üleüldse mõnusat päev, tuleb ka talgutööd teha. Koristatakse tuletorni, maju ja saart, lisaks pannaks tuletorni aidale katus, kaevatakse kraavi ja korrastatakse sadamat. “Töö tuleb ära teha, siis saab uudistada,” ütles Vernik. Lisaks 26 registreerinud talgulisele tulevad saarele ka meistrid, kes keerulisemaid töid juhendavad.

Talgujuhi sõnul ei käi igal aastal Keri talgutel sama seltskond, vaid mõte on võimalikult paljudele pakkuda võimalust selle kauni väikesaarega tutvumiseks.

Üks väike miinus saaretalgutel siiski on – nimelt sõltutakse ilmataadist. Kui tuul seda ei luba, saarele ei minda. Sama olukord võib tekkida ka tagasisõidul.

Paldiskist lennupilet

Mõnel talgupäeval on võimalik ka auhind võita. Näiteks Paldiskis loositakse talguliste vahel välja lennupiletid liinil Tallinn-Kuressaare-Tallinn. Talgujuhi Jaanus Saati sõnul on nad ka eelnevatel aastatel talgupäevast osavõtjatele “präänikut” pakkunud.

Lisaks lahutab vabatahtlike töömeeste ja -naiste meelt tantsutrupp.

Paldiski talgud on osalejate arvult ühed maakoona suurimad. Juba praegu (neljapäeval) on sajast kohast broneeritud 96. Talgujuht Saat ütles, et seetõttu suurendatakse kohtade arvu 150-le. “Möödunud aastal käis meil talgutel 200 inimest,” märkis ta.

Talgutel korrastatakse linnas asuva Nikolai Triigi perekonnakalmistut, lisaks Peetri mägesid, Amandus Adamsoni aeda, Nikolai kiriku territooriumi ning teede ääri.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.