Harjumaa tänavused kaunimad kodud ja hooned on selgunud (0)
Article title
Rae valla, Vaida põhikool on kaunim ühiskondlik hoone.

1997. aasta emadepäeval kuulutas vabariigi president Lennart Meri välja kodukaunistamise aasta, millega taastati 1935. aastal algatatud üle-eestiline kodukaunistamise alane liikumine. Liikumise üldiseks eesmärgiks on ühise korrastatud, otstarbekalt planeeritud ja kauni elukeskkonna loomine.
Eesti kodukaunistamise liikumise patroon on Eesti Vabariigi president.

Harjumaal viidi esimene maakondlik konkurss “Kaunis Eesti kodu” läbi 1998. aastal. Seega toimus tänavu see juba 21. korda.

Möödunud nädalal vaatas maakondliku konkursi “Eesti kaunis kodu” Harjumaa komisjon üle kohalike omavalitsuste poolt esitatud nominendid. Kuna kodu on meie jaoks palju laiema tähendusega, kui ainult maja ja koduaed, siis hõlmab konkurss peale traditsiooniliste kodude ka teisi objekte (koolid, lasteaiad, seltsimajad, kirikud, mänguväljakud, pargid jne).

Konkursil hinnatakse hoonete ümbruse haljastust, sobivust keskkonda, omanäolisust ja loomulikult ka heakorda. Tavapäraselt hindas komisjon objekte kolmes kategoorias: eramud tiheasustusalal, maakodud ja ühiskondlikud hooned-rajatised. Tihedaim oli konkurents esimeses kategoorias.

Kauneimaks eramuks tunnistati üksmeelselt perekond Honga kodu Keila linnas. Võitnud kodu võlus oma avatud ja liigirikka ning tänavaruumiga sujuvalt seotud eesaiaga, mille vastukaaluks oli intiimne õuepoolne “roheline tuba”.

Teise koha vääriliseks tunnistati Rae valla Kopli külas asuv perekond Kirejevi omapärase ja ligirikka haljastusega eramu ning kolmandaks perekond Äkke Keila linnas asuv traditsiooniliselt kompaktse ja väljapeetud haljastusega kodu.

Eripreemia vääriliseks pidas komisjon Inge ja Yoshinori Tango Viimsi valla Randveres külas asuvat kodu, mille aed on tõeline Jaapani kultuuripärl Harjumaal. Suurimaks väärtuseks on seal peremehe poolt aastatepikkuse töö tulemusena loodud bonsaid.

Kauneima maakodu tiitli pälvis perekond Estra Harku valla Vääna külas asuv kodu, kus oli oskuslikult ära kasutatud maastiku profiili ja avanevaid vaateid. Eriväärtuseks oli muljetavaldav kivikogu koos liigirikka kiviktaimlaga.

Teisele kohale tuli Lääne-Harju valla Padise külas asuv perekond Eesmaa kodu, kus krundi piiril voolava jõe kallas ja ürgorg olid oskuslikult haljastatud ja hoonele kenaks lisandiks.
Ühiskondlike hoonete kategoorias tuli võitjaks Vaida põhikool Rae vallas, kus on säilitatud vanad väärtused ning ühendatud need osavalt uutega. Kirsiks tordil oli maja taga staadioni kõrval asuv hästi hooldatud vana õunapuuaed.

Teise koha pälvis Raasiku kool-spordihoone-staadionikompleks ning kolmandana tunnustati Harku-Järve lasteaeda.

Kiidusõnu väärivad kõik konkursile esitatud ligi paarkümmend nominenti, kuid pingerea tipus oli rebimine tihe ja võitjad olid siiski kriipsukese võrra teistest paremad. Maakondliku konkursi parimaid tunnustab Harjumaa Omavalitsuste Liit sügisel toimuval tänuüritusel ja traditsiooniliselt pälvivad konkursi võitjad Eesti vabariigi presidendi tunnustuse.

(HOL/HE)

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.