Haridus ja julgeolek (0)

Juba 20 aastat oleme üheskoos sel teel ja tähistanud Harju maakaitsepäeva. Traditsioonidega hoiame elus ühiseid mälestusi ning toredaid hetki. Maakaitsepäev on isamaaline üritus, mis on pühendatud võidupüha auks. Meie maakonnast alguse saanud maakaitsepäeva tähistamise komme on olnud eeskujuks kõikide sarnaste maakaitsepäevade korraldamisele kogu Eestis ja on muutunud üleriigiliseks traditsiooniks. Meile on oluline tähistada üheskoos meie vabadust, ühiseid väärtuseid ja aateid.

„Mees sa pead kodu kaitsma!“ Sellest lausest sai 20 aastat tagasi Harjumaal läbiviidud esimese maakaitsepäeva lipukiri. Täna võiks seda pisut muuta ja sõnastada nii: „Me kõik peame olema valmis kaitsma oma kodu!“

Julgeolek algab meist enestest, meie soovist olla kaitstud, kanda vastutust ning kaitsta vabadust. Juba sajandeid on julgeoleku valdkonda peetud ainult meeste pärusmaaks. Kuid maailm on muutunud ja on aeg heita kõrvale seni kehtinud tabud.

Üle poole maailma populatsioonist moodustavate naiste kanda on väga suures osas maailma riikides pere igapäevane toit, rääkimata vastutusest laste tervise ja hariduse pärast. Paljudes piirkondades on just naised need, kes peavad üleval külasid ja hoolitsevad pere heaolu eest, kui mehed on mägedes vastupanu osutamas või võitlemas. Kohustused on, aga õigusi väga ei ole. See on teema, mis vajab kindlasti ka edaspidi palju tähelepanu.

Eesti tulevikku vaadates oleks tähtsad kaks sõna ja nende omavaheline sünergia- haridus ja julgeolek. See on meie noortele antav riigikaitseõpetus.

Me peame õpetama oma lapsi selliselt, et saadaks aru üks elu põhitõdedest – õigus teha oma elus valikuid, kuid valikuid tehes kaasnevad ka kohustused ja vastutus. Kui iga inimene tunnetab oma vabadust, oma vastutust, siis jõuaks ka arusaam riigikaitse olulisusest temani.

Mul on siiralt hea meel, et riigikaitseõpetus toimub täna enam kui 130 põhikoolis ja gümnaasiumis üle Eesti. Noortele hea riigikaitselise hariduse andmine on kindlasti üks Eesti riigikaitse olulisemaid alustalasid. Taas kasutan vanasõna: „Mida külvad, seda lõikad!“ Riigi iseseisvuse eest seismine oleks kindlamalt tagatud, kui armastusest oma maa ja rahva vastu räägitakse läbi noorte koolitee. Kodutunne – see on ju kõige üllam ja parem tunne! Seda tahan ma kaitsta!

Head harjumaalased, ootan teid kõiki 23. juunil Harku valda Tabasalu kardirajale tähistama Harju maakaitsepäeva juubelit.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.