Filatelistid tähistasid ümmargust aastapäeva (0)

Postiajalugu algab maailma esimese margiga Black Penny (1840), <a href=

Tallinna Filatelistide Seltsil täitus tänavu 110. tegevusaasta. Juubelit tähistati rahvusvahelise näitusega, mis tõi Eesti filateelia huvilisi kokku üle Euroopa.

10.-12. juulil sai Tallinnas Audentese koolis näha filateelianäitust, mis oli pühendatud vanimale eestlastest koosnevale filateelia klubile ehk Tallinna Filatelistide Seltsile. Näitusel oli silmas peetud ka globaalsemat konteksti. Tänavu täitus 175 aastat esimese postmargi ilmumisest. „1840. aasta maikuu alguses ilmus Inglismaal maailma esimene mark – Black Penny. See on must ühepennine kuninganna Victoria pildiga mark,” rääkis filateelia ajaloost Tallina Filatelistide Seltsi juhatuse liige ja näituse direktor Ago Papp.

Näitus koosnes 26 kollektsioonist ehk 112 stendist. Standardsel näitusestendil on 16 eksponaati. Filateelia puhul varieerub objektide arv. Oleneb, kui haruldase postmargi, -templi, -kirja või -kaardiga on tegu. ”Haruldasi asju pannakse üks, vähem haruldasemaid kaks. Kui on margid, siis on terve poogen,” ütles Papp. Näitusel oli ligikaudselt üleval 1800 eksponaati.

Vaja žürii heakskiitu

Külastajad said kolme päeva vältel tutvuda Eesti tekstirikka postimaksevahendite aja- ja kultuurilooga. Näiteks sai näha Revalisse saadetud kirja, mis oli kinnitatud Rootsi kuninga Karl XI templiga ja Eesti vabariigi väljakuulutamise kuupäevaga marki. Samuti sai vaadata originaaleksemplari Black Pennyst. Huvitava teemaploki moodustasid jõulud, kus oli palju värvilisi ja eriilmelisi postmarke. Iga maakonna suurema või väiksema keskuse elanik võis leida midagi enda kodukandi kohta. Näha sai ka olümpiamängude temaatikat: jalgpall läbi aegade.

Samas oli näitus osalejatele võimalus saada tunnustust, et oma kollektsiooniga esineda rahvusvahelistel suurnäitustel. Maailmanäitustel on kohad piiratud ja ette peab olema näidata rahvusvahelise žürii heakskiit. “Eksponaadid saavad hinnatud vastavalt rahvusvahelistele reeglitele. Saadud punktide arvule vastab kas diplom, pronks-, hõbe või kuldmedal,” lausus Papp. Tänavu oli žürii eesotsas Rootsist pärit Mats Söderberg, kes on Skandinaavia filateelia suurnäituse Nordia 2015 peakorraldaja.

Noored ei huvitu

Ants Linnard, kes osales väljapanekuga “Revali postiajalugu 17.-20. sajandil”, ütles, et näitusel on kõigile midagi pakkuda. “Siin on palju vaatamist nii filatelistlikult kui ka ajalooliselt,” sõnas Linnard, kelle väljapaneku hindas žürii 91 punktiga kulla vääriliseks.
Näituse avamisel oli kohal umbes 50 inimest. Kuulda oli palju võõrkeeli. Eesti markide korjajad oli kohale tulnud Soomest, Norrast ja Šveitsist. Kui välismaal on Eesti filateelia elujõuline, siis Eestis on tulevik ebaselge. Näitusel oli küll märgata noori, aga filateelia kuldaeg jääb siiski nõukogude aega. Argo Papp ja Ants Linnard ütlevad, et filateelia jääb üldsusele aina võõramaks. “Noortel on muid harrastusi. Sport, internet, kus veedatakse palju aega, ja muu säärane. Põhimass, kes filateeliaga tegeleb, on vanemad mehed,” sõnas Papp.

Mis on filateelia?

• Filateelia tegeleb postmarkide ning teiste postimaksevahendite, postisaadetiste ning posti tegevusega seotud dokumentide kogumise ning uurimisega.
• Filateelia ajalugu algas maailma esimese postmargi Black Penny ilmumisega 1840. aastal Inglismaal. Eestis hakkasid ringlema esimesed postmargid 1857. aastal.
• Postiajaloo alal kogutakse ka postmargieelse perioodi materjale. Tänaseks on filateelia läbi teinud pika arengutee ning välja on kujunenud harrastusega tavad, reeglid ning peamised arengusuunad.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.