Festivali peaauhinna said kolm harrastusteatrit (0)
Harjumaa harrastusteatrite festival toimus möödunud nädalavahetusel Kose kultuurikeskuses. Pühapäeva õhtul pärjati kolm truppi – Tammsaare, Kuusalu ja Viimsi teater – peapreemiaga. Eriauhindu jätkus kõikidele osalenud harrastustruppidele.

Kokku mängisid maakonna asjaarmastajad trupid kaheksa etendust. Kultuurikeskuse kahes saalis antud etendusi hindas žürii. Seekord kuulusid sinna näitleja ning lavastaja Ivo Eensalu, dramaturg -lavastaja Mehis Pihla ning Harrastusteatrite Liidu tegevjuht Kristiina Oomer. Peapreemiad said Tammsaare teater Neil Simoni etendusega “Sekstett”, Kuusalurahva teater Marcel Aymé komöödiaga “Teise mehe pea” ning Viimsi muusikaliteater etendusega “Perekond Addams”. Viimase alusteose autorid on Marshall Brickman ja Rick Elice, muusika ja ingliskeelsed sõnad Andrew Lippalt ning koomiksite autor Charles Addams.

Eripreemiad pälvisid Kose kultuurikeskuse näiteringi “Krahv Manteuffeli kirjavara” kui kohaliku kultuuriloo elustamise ja lavale toomise saavutus, Jõelähtme lavatrupi “Ülo, Alo ja õlu” kui kaasaegne sotsiaaalse materjali valik ning Saue valla mänguteatri “Pila-Peetri testament” kui elulähedaste karakterite looja. Neeme teatri etendust “Viis väikest pakikest”hinnati kui huvitavate tantsukarakterite loojat ja PadiseRahva teatrit märgiti kui “lutsuliku mänguvõtme tabajat”. Padise rahvas tõi lavale Oskar Lutsu “Pärijad”.

Parima naisnäitleja tiitli sai Karola Tarvid Viimsist ning parima meesnäitleja tiitliga pärjati Tiit Tammesson Jõelähtme vallast.

Mängulust ja hea materjal

Žürii liige Kristiina Oomer, milline on Harju harrastusteatrite tase? “Harju ja laiemalt Eesti teatrid on muutunud iga aastaga huvitavamaks. Festivali etendused olid tugeva lavastaja konseptsiooniga, silma jäid head näitlejatööd ja põnev materjali valik,” vastas Oomer. Tema hinnangul on maakonnas kirev teatrimaastik ja seda alates Viimsi muusikaliteatrist kuni Neeme rahva tantsulavastuseni. “Sõnateatritest paistis silma Kuusalurahva teater,” ütles Oomer.

Kas Harjus on ka näitlejaid, keda võiks elukutselisse teatrisse palgale võtta? “Ilmselt küll. Ja paljud harrastajad teevad kaasa erinevates seriaalides ja projektides koos elukutseliste näitlejatega. Harju harrastusteatrid on tegutsenud järjepidevalt Ja lavalt jäi silma, et neile meeldib see, mida nad teevad. Nad mängivad kõik lustiga,” kiitis Oomer.

Kahepäevase festivali suuruma elamusena nimetas Oomer seda, et ta nägi elusaid inimesi sihipäraselt tegutsemas ja tegelaskuju otsimas. “Laval ausalt tegutsemine on teatris väga tähtis,” lisas ta. Seda, et muud harrastused või virtuaalmaailm mängulusti vähendaks, Oomer ei karda. “Tähtis on koostegemise võimalus ehk seltskond, kellega koos käia. Samuti teatrikunstist isetegemise kaudu osa saamine,” rõõmustas ta.

Prantsuse lugu tõi võidu

Ühe kolmest peapreemiast viis koju Kuusalurahva teater ja seda Aymé etendusega “Teise mehe pea”. Kuuendat hooaega Kuusalu asjaarmastajaid juhendav Tõnu Tamm ütles, et tunnustus on igati tore. “Žürii oli hästi meelestatud ja kiitev. Tüki leidmine võttis aega, sest meie trupis on 16 inimest ja tahtsin kõikidele anda korraga rakendust. Leidsin Lennart Meri tõlgitud ja 1962 Loomingu Raamatukogus ilmunud näidendi,” rääkis Tamm. Selle lavaletoomine võttis aega peaaegu aasta, proove tehti kolmel õhtul nädalas.

Tamm ütles, et tänavune aasta on väga töörohke, sest lavale toodi kolm uut etendust ning kokku on mängukavas viis tükki. Novembri lõpus tähistab teater järjepideva tegutsemise 20. aastapäeva. “Siis mängime kahel nädalavahetusel kõiki viite etendust,” lisas Tamm. Igal nädalal on Kuusalu trupil etendusi 3-4. Tükid on rasked ning kestavad tavaliselt 2-2,5 tundi. “Ega 20-30 minutiga ei jõua lavalt suurt midagi edasi anda,” arutles Tõnu Tamm. Repertuaari valib ta nõudlikult. “Tükil peab olema hea dramaturgia. “Kapsapeast”, Kroonu onust” või Liivese tükkidest seda ei leia,” lõpetas Tamm.

KERLI SILD
Kose kultuurikeskuse juhataja
Teatrite esituses sai vaadata erinevaid žanre: draamat, komöödiat ning muusikali. ?ürii hindas etendusi ning andis ka tagasisidet. Kahe päeva jooksul käis majast läbi 100 näitlejat ning suur hulk pealtvaatajaid. Tore, et meie vallas leidub inimesi, kes armastavad teatrit ning on valmis vaatama etendusi laupäeva hommikust pühapäeva õhtuni.
Festivali õnnestumisele aitasid kaasa kultuurikeskuse administraatorid Kersti Vaab, Maila Rebane, heli-ja valgustehnikud Asko Mander, Riivo Niine, Henry Kari, õhtujuht Margus Suumann. Auhindade ja meenetega aitasid Eelika Keraamika ja Nurme Seep. Üritust toetasid Kohvik EHE, Kose Konsum, Kose Söökla, Oxforell, Trahter Tareke, HOL, kulka maakondlik ekspertgrupp ja Kose vald.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.