Ettevõtlikud mehed avasid Sauel rauakaupluse (0)
Samal ajal, kui Saue linnas vaieldi suurvallaga ühinemise poolt või vastu, avas 4. aprillil Kasesalu tänaval uksed Saue Rauakaubad. Kümme päeva tööd on näidanud, et seni puudunud ehitus- ja remonditarvete ostmise koht on kohalikele vajalik.

Kauplust on mõnes mõttes kerge ja mõnes mõttes ka raske leida. Kui keerata katlamaja juurest Sooja tänavale, siis pääseb kahekorruselise sinise hooneni hõlpsalt. Mõnisada meetrit eemal aga näitab viit Tule tänavalt Kasesalu tänavale. Seal piirab rauakauplusele juurdepääsu naabrite võrkaed.

“GPS juhatab teed ka sealtkaudu, kuid autoga kahjuks lähedale ei pääse. Jalakäijal tuleb pugeda aia äärest paarkümmend meetrit. Ehk saame ka sealtpoolt tee lahti ja maja ette uue parkla,” ütleb juhatuse liige Guido Anijago. Lisaks temale tegeleb ettevõttega teine juhatuse liige Peeter Ütt.

Kuidas otsustasid kaks meest Sauele kaupluse püsti panna? “Mõtted said alguse sellest, et sõber Peeter Ütt tegi Sauel kodus remonti. Kuid keset töid sai liivapaber otsa,” meenutab Anijago. Mees istus autosse ning sõitis pealinna liivapaberit otsima. Teekonna ajal tekkiski idee asutada linna esmavajalike tarvete kauplus ehk nn avariipood. “Mina tegelen rohkem kinnitusvahendid ja ehitustööriistadega. Peetri alad on elekter ja sanitaartehnika,” lisab mees.

Igal tootel oma kood

Mida müügisaalis pakutakse? Anijago näitab kõigepealt kinnitusvahendite riiuleid ning kinnitab, et neid lisandub kindlasti. Sauel on kahjuks nende tarvete müügis täiesti tühi maa. “Keilas on Bauhof ja Würth ning Laagris ehituskauplus. Sauelane peab hädas just sinna sõitma,” arutleb Anijago.

Vahepeal on kauplusesse saabunud töömehed, kes soovivad osta betoonikruvisid. Anijago peab kahjuks käsi laiutama. Ta soovitab taas tulla uuel nädalal, sest vahepeal on saabumas vähemalt kolm riiulitäit kaupa. “Vee- ja santehnikas alustasime eelmisel nädalal näiteks ühe kuulkraaniga. Nüüd on varuosi juba tunduvalt rohkem,” ütleb ta.

Veel kinnitusvahenditest rääkides loetleb Anijago tuntud ja vähemtuntud termineid: trossipingutid, karabiinid ja trossilukud. Lisaks räägib ta pikalt, kuidas ehitajad ja remontijad ei nimeta polte või mutreid oma nimedega, vaid koodidega. “Öeldakse näiteks DIN ja mõõdunumber. Kui võtad telefoni vastu, pead kohe teadma, millest jutt ning kus karbis või kastis vajalik vidin on,” räägib ta. Näiteks DIN 934 näitab, et tegemist on mutriga. Omad DIN-id on isegi haamritel (puusepa, sepa, müürilõhkumise), kangidel ja muudel tööriistadel. “Aga paljud müügimehed, ehitajad ja tarnijad seda ei tea. Mina olen kinnitusvahendite ja tööriistadega tegelenud 13 aastat ning tunnen asja. Ja enne seda tegelesin veel 10 aastat ehitusega,” kinnitab Anijago.

Padrunid ja seeklid

Veel kaupadest rääkides ütleb mees, et müügil on lõikurid. Näiteks rahvakeeli relakaks hüütud külglõikur. Olemas on ka turvajalanõud, kindad, maskid, kiivrid, kõrvaklapid ja -tropid. Maalritele või enda kodu remontijatele pintslid, rullid, pahtlilabidad, kruvid, kruvikeerajad, tangid ja muu vajalik. “Värvi ja pahtlit praegu pole. Küll on riiulitel ehitusvahud ja -silikoonid. Samuti mutrid ja mutrivõtmed ning mutrite padrunid. Neid pakume üksikuna ja komplektina,” loetleb Anijago kaupa. Tellitud on kääre, tange ja kirveid. Samuti vuugivahendid ja plaadilõikureid. “Meil on teemantteraga vuugikaabits ja teemantnööriga plaadisaag. Viimasega saad seinaplaadile lõigata augu kraanile või pistikule,” näitab ta töövahendeid.

Elektrikaupu pole Sauel varem müüdud. Kaableid ning juhtmeid praegu veel ei pakuta. Küll on saadaval lülitid ja pistikud. “Veetorusid ka veel ei müü. Küll aga liitmikke ja kraane. Küsitud on ka näiteks näiteks puurisüdamikke ja roostevabasid keermelatte,” ütleb Anijago.

Mõni naljamees on soovitanud kaaslastel ehituskauplusest küsida seekleid. Võhikul võib tekkida küsimus, et kuidas on Iisraeli raha selle alaga seotud? “Seekel on metallist kinnitusvahend ehk nn U-kujuline kinnitusvahend, mida läbib polt. Ja meil täiesti olemas. Aga huvitavaid mõisteid on veelgi. Näiteks voolikutel on emane ja isane ots ehk sise- ja väliskeeres. Juhtmeotsikud on ka emased ja isased,” lisab Guido Anijago.

Sauel avatakse ka Grossi pood

• Lisaks Keila Tarbijate Ühistu Kaubakeskusele ning Maxima ja Rimi kauplusele avatakse Sauel lähiajal ka Grossi Toidukaupade pood. “Avamise oleme planeerinud 20. maile. Ehitusele on praeguseks kulunud viis kuud. Ehitab LM Ehitus OÜ,” ütles Kertu Olu AS-ist OG Elektra.
• Pärnasalu põiktänava ääres valmivas hoones on pinda 1170 ruutmeetrit ning sinna on planeeritud 17 töökohta.
• Sauel avatav Grossi Toidukaubad on Harjumaal üheksas selle keti kauplus. Varem on tegevust alustanud Paldiski, Keila, Jüri, Viimsi, Kehra, Loksa, Kuusalu ja mullu oktoobris ka Kose kauplus.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.