Agronoomist sai Hiina elektroonika maaletooja (0)
Veidi vähem kui kaks aastat tagasi lõi sauelane Marko Eensalu firma LED 360 OÜ, et tuua Eestisse ja müüa uue tehnoloogiaga valgusteid ning muud elektroonikat. Kaup saadetakse Sauele Lõuna-Hiinast Shenzheni linnast.

27. märtsil Saue gümnaasiumis peetud noorte ettevõtluspäeval esines ka linnas töötava ettevõtte LED360 OÜ juht Marko Eensalu. Nagu nimestki arvata võib, siis tegeleb ta kõikvõimaliku LED-tehnoloogial põhinevate valgustite müügiga. Nii kuuluvad toodete portfelli erinevad pirnid, prožektorid, toruvalgustid, moodulvalgustid ja taskulambid.

Harju Elu külastas 2012. aastal äriga alustanud Marko Eensalut paar päeva enne ettevõtluspäeva.

“Töötasin kümme aastat Laagris Sagros agronoomina. Aga tahtsin paar aastat tagasi teha midagi muud,” räägib Sauel elav mees enda ettevõtte algusest.

Agronoomiamet oli hea. Kuid hinges tahtis Eensalu proovida enda firmaga. Lisaks kippusid toona tavalised hõõgniidiga lambipirnid alatihti läbi põlema. Ainus pääsetee oli vahetada need uue tehnoloogia vastu. “Aga pirnide hinnad olid kõrged. Püüdsid neid siis väikeses koguses endale ja sõpradele tellida. Ja siis tuli idee, et loon enda firma, mis toob LED-tehnoloogiaga tooteid maale,” meenutab ta. LED 360 OÜ asutati 2012. aasta sügisel.

Hiigellinna toodang

Millised raskusi tuli alguses ületada? Eensalu tunnistab, et tegelikult ei teadnud ta elektroonikast suurt midagi. Samuti polnud tal suurt raha, mida ettevõttesse investeerida. Kuid koos kahe kaaslasega on saadud raskustest üle. Esimestena toodi maale kodutarbijatele mõeldud tavalised laepirnid E24, G10 ja MR 16.

Kaupa tellib Eensalu firma Hiinast. Üle miljardi ulatuva rahvaga riigis valmistakse ilmselt suurem osa maailma tööstustoodangust. Seepärast on alguses väga raske aru saada, milline kaup on kvaliteetne ja milline mitte. “Eks väga palju tööajast kuulubki sellele, et tellida proovivalgusteid ja uurida partiisid. Sest eesmärk on üks: kliendile tuleb pakkuda ainult head kaupa,” ütleb Eensalu.

LED 360 tellib tänaseks kõik kaubad neljalt-viielt firmalt, mis asuvad Shenzheni linnas. Õigemini kujutab ligi 9 miljoni elanikuga asula endast linnastut, mis asub üsna Hongkongi naabruses. Kaup saadetakse Eestisse lennukitel ning kohatoimetamise eest hoolitsevad kullerfirmad DHL ja DPD.

Kvaliteet olgu kõrge!

Milline tundub Hiina tootjale väike Eesti turg? “Tellitavad kogused on väikesed. Algavad näiteks sajast lambist ja ulatuvad harva tuhandeni,” tunnistab Eensalu.

Tavaostjale, kes kaupluses LED-i toodangut otsib ja valib, soovitab mees alati küsida garantiid. Firmasilt võib olla küll Philips või Sony, aga tõenäoliselt on lambid ikkagi Hiinas valmistatud. “Kui lamp kolme kuuga läbi ei põle, siis kestab LED kaua. Tavaline garanteeritud aeg on neil 30-50 000 tundi,” teab Eensalu. Tehnoloogia eelis tavalise hõõglambi ees ongi pikk tööaeg. Ning LED lamp ei kustu paugupealt, vaid aegamööda.
“Valgus lihtsalt väheneb ja muutub tuhmiks,” ütleb ta.

Müügisalongi osaühingul praegu veel ei ole. Küll saavad valgusteid tellida ettevõtted ja omavalitsused. Kohe on valmimas ka e-pood ning korralik koduleht.

Tellijatest rääkides ütleb Eensalu, et Saue ettevõte SAMI on neilt võtnud proovivalgusteid. “Laagris on ka paar ettevõtet. Osaleme ka Saue ujula valgustuse hankes,” ütleb mees.

Lisaks harjumuspärastele valgustitele ning pirnidele saab tarnida ka ripplaevalgusteid, LED ribasid, mooduleid ning plaate reklaamidele. “LED tehnoloogiaga saab valmistada suures valikus kõikvõimalikke valgusteid,” ütleb Eensalu.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.