20 Eesti parimat IT-valdkonna ettevõtet (0)

Edetabelite koostamisega käib alati kaasas metoodikaga seotud oht – näiteks, millistele kriteeriumitele tuginedes tabel on koostatud? Alati on võimalik koostada edetabeleid nii, et see kajastaks just selliseid tulemusi, nagu analüütik näidata soovib. Seetõttu oleme valinud väga lihtsad mõõdikud, milles ei saa eksida eeldusel, et algmaterjali andmed on tõesed. Samuti on tegemist traditsioonilise ettevõtte edukuse näitaja – majandusaasta kasumiga.

Ka oleme teadlikud tõsiasjast, et on olemas erinevaid loomingulisi viise raamatupidamise väljendamiseks, et näidata kasumit seal, kus seda tegelikult ei ole.

Valimisse on kaasatud 20 kõige suuremat ettevõtet, kelle peamine tegevusala on EMTAK-i andmetel programmeerimine, konsultatsioonid jms tegevused (kood 620) ja andmetöötlus, veebihosting jms tegevused; veebiportaalide tegevus (kood 631) Andmed ettevõtete kohta pärinevad RIK-i infosüsteemist ning analüütikud ei ole valimi moodustamist mõjutanud. Detailsem informatsioon on saadud ettevõtete majandusaasta aruannetest, mis on samuti alla laetud RIK-i infosüsteemist.

 

Allikas: RIK

Peamised tulemused

Kõige kõrgem müügitulu 2018: Kühne + Nagel IT Service Centre 48 994 000 €

Kõige suurem kasum 2018: Burfa Media 12 894 054 €

Suurim reserv sularahas ja pangakontodel 2018: Burfa Media 7 713 836 €

Suurim kasumi kasv 2017–2018: Burfa Media 12 844 053 €

https://digi.geenius.ee/app/uploads/sites/7/2017/08/1083fc5eb6a73c77a8e3c9e637242da4-770x469.jpgFOTO: Geenius.ee

Lühike ettevõtete kasumianalüüs

 

Järgmised ettevõtted on aastatel 2017–2018 saavutanud suure positiivse kasumimuutuse: Burfa Media, Burfa Tech, Agrello, Change Capital, Baltic Partners, Tiesto Estonia, Kühne + Nagel IT Services, Speakly.

Järgmiste ettevõtete kasum on (veidi) langenud aastatel 2017–2018: ITM Trade, Baltic Marine Logistics, Toggl, Codebourne, Nortal

 

Nendest ettevõtetest on (peaaegu) nullist või lausa negatiivsest kasumist tõusnud Burfa Media, Change Capital, Baltic Partners, Tiesto Estonia ja Speakly.

 

Üks huvitav iseärasus: parimate hulgas on ettevõtteid, mille kasum on suurem kui aastaaruande lahtrites kajastatud müügitulu (kajastub lahtris “muud äritulud”). Need ettevõtted on Agrello, Change Capital, Baltic Maritime Logistics Group, CryptoRaven, Baltic Partners ja Speakly. Mitmed nendest ettevõtetest tegutsevad krüptoraha valdkonnas, mille peamised varad “tokenid” on uus omaette varade kategooria. Üldiselt on taolised krüptovarad muutliku iseloomuga ja nende hind võib erinevatel aegadel kõikuda suures ulatuses, samuti vaieldakse sageli nende väärtuse üle. On ka teisi võimalusi, miks kasum ületab müügitulu (näiteks omatakse kasvava väärtusega kinnisvara, aktsiaid või võlakirju, kaasa arvatud turunduse või kaubamärgi väärtus, maksustamata tulu, mis võib olla pärit teistest riikidest, või muud “mittetraditsioonilised” tuluallikad. Kuna nimetatud ettevõtete tegevusala on IT ja mitte kinnisvara ega finantsid, võib küsida, kas IT-ga mitte seotud, ühekordne või spekulatiivne varapõhine sissetulekute kasv näitab jätkuvat edu nimetatud ärivaldkonnas või ettevõte valinud endale vale tegevusvaldkonna?

 

Mitmete kriteeriumide kohaselt võib kõiki edetabelis esindatud ettevõtteid pidada edukateks, vähemalt raamatupidamise mõistes. Siiski jätame lugeja hooleks anda oma kommentaarid ja hinnang loetletud ettevõtete kohta. (Harju Elu)

 

 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.