18 kuuga aasta bussijuhiks (0)
„Soovin kiita tänast bussijuhti, kelle nimi oli Jaanus (kui ma õigesti nägin). Sõitsin linnast Keila-Joale kella üheksa paiku. Väga viisakas ja meeldiv bussijuht.“ Rahulolev sõitja Tarmo.

Taoline meil saabus hiljuti Atko Liinide Harjumaa peakontorisse. Saatja, rahulolev sõitja Tarmo, pidas silmas Jaanus Tubrot, kes koos kahe kolleegiga kuulutatakse täna Harjumaa aasta bussijuhiks.

„Loomulikult,“ oli Atko Liinide peakontori reaktsioon, kui ajakirjanik selle uudise bussifirmale teatavaks tegi. „Kes siis veel.“ Firma Jaanust kandidaadiks ei esitanud, seda tegid igapäevased reisijad.

Jaanus ise oli kohe nõus ajakirjanikuga kohtuma. „Üllatus oli see auhind küll,“ ütleb ta. „Ma olen ju ainult napilt poolteist aastat bussijuhina töötanud.“

45-aastane Jaanus on tegelikult suure osa elust töötanud hoopis trollijuhina. Kuni ühel päeval sai aru, et trolle ja trolliliine jääb Tallinnas kogu aeg vähemaks. „Et päris viimaseks ei jääks sinna töllerdama,“ põhjendab ta sarvedega bussi hülgamist.

Aga asjalood ei kulgenud sugugi nii, nagu Jaanus plaanis – Tallinna Linnatranspordi AS ei valinud teda ümberõppesse. Jaanus nimelt soovis hakata bussijuhina leiba teenima. Nii tuli leida uus tööandja.

Maal on rahulikum

Kui oled töötanud 26 aastat Tallinnas trollijuhina ja avastad ühel päeval, et oled muutunud üleliigseks, siis oled ikka solvunud küll. Kuid Jaanus ei jäänud põdema, vaid läks oma raha eest bussijuhi kursustele. Tegi load ära ja läks end Atko Liinidele pakkuma. Seal võeti mees kohe vastu ja juhatati bussirooli. „Ikka tuleb anda inimesele võimalus ennast tõestada,“ arvab Jaanus ise.

Kui Jaanus Tubri reisijaid vastu võtab, siis ta naeratab ja tervitab neid alati. Algul vaadati veidike imelikult, kuid nüüd tervitatakse juba ise bussi astudes. 

Uue töökoha kohta on tal ainult kiidusõnu. „Ma olen siin rahul – töö on hea, kolleegid meeldivad, ülemus on hea,“ räägib värske aasta bussijuht. „Ja maakonnaliinidel on rahulikum – pompse ja joodikuid eriti siin ei kohta. Tallinnas juhtus trollis pidevalt – märatseti, kakeldi. Kopli trollis sai ikka keegi tavaliselt pudeliga vastu pead.“

Reisijaid on Jaanuse sõnul palju – tema sõidab Lääne-Harjumaal, põhiliselt mööda Rannamõisa teed – tipptunnil on istekohad ikka täis. Näod on Jaanusel juba tuttavad. „Kui mõnda inimest pole bussi jõudnud – ootan, vaatan, ja siis näen, et tuleb juba metsa vahelt jooksuga,“ räägib ta.

Kits bussi alt läbi

Elurõõmus, sõbralik, abivalmis, iseloomustab Jaanus end. Eks sellepärast reisijad ta aasta bussijuhiks esitasid. „Ikka naeratad reisijale ja ütled tere hommikut ja head õhtut. Alguses inimesed vaatasid natuke imelikult, aga nüüd juba kõik lapsed ütlevad ise, et tere hommikut ja head aega,“ lausub Jaanus.

Hea bussijuht ongi sõbralik ja rahulik. Eks mõnikord öeldakse halvasti ka – näiteks kui ummikute tõttu peatusse hilineb või mõni mees ei saa aru, et õllepudeliga bussi ei marsita. Aga ärritust ei tohi välja näidata.

See reegel kehtib ka siis, kui teel miskit juhtub. Näiteks Rannamõisa teel, mis on kuulus uljaste mehepoegade poolest, kes oma autoga hulljulgeid manöövreid sooritavad. „Eks süda põksub väheke kiiremini sellises olukorras, kui bussi ees lollust tehakse,“ räägib ta.

Teel pole ainult inimesed need, kes ootamatuid manöövreid teevad – metsloomad suudavad samuti üllatada. Näiteks hüppas Jaanuse bussi ette kits, kel libedal teel jalad alt läksid. Jaanus enam pidurdada ei jõudnud. „Mina teda enam ei näinud, libises bussi esiotsa alt läbi. Pärast jätsin bussi seisma, vaatasin – ei ühtki täket, nii täpselt läks. Kitsega oli kõik korras,“ meenutab Jaanus.

Siiani on kõik läinud hästi, isegi üle ootuste hästi. Aga Jaanusel on veel unistusi. Trollist sai bussi istutud, linnast maale mindud. Aga süda kisub kaugemale – Jaanus tahab tulevikus proovida ka kaugliinidel sõitmist, Euroopas. Aga praegu on ta eluga Eestis rahul.

Hiljem Jaanus helistab ja ütleb, et ajakirjanik ikka artiklisse lisaks: „Tänan kõiki Harjumaa inimesi, kes mind esitasid aasta bussijuhiks.“

TEAVE: Aasta bussijuhid
• Aasta bussijuht 2017 tiitli said Heitti Aus (TLT AS), Jaanus Tubro (Atko Liinid OÜ) ja Viktor Kabrits (Atko Liinid OÜ).
• Aasta bussijuhi tiitel anti esimest korda Harjumaal välja mullu, kui tunnustuse said OÜ Atko Liinide bussijuht Sirje Kaubi, Jaanus Piiberman samuti Atko Liinidest ja Otto Rosenfeld ASist Samat.
• Konkurssi korraldab MTÜ Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.