Saada vihje
Võistlus on alanud (0)

Kui Musta meres ääres hakatakse talispordi suursündmusel otsi kokku tõmbama, hospital siis nii mitmedki Harju vallad-linnad on võistlemas järgmised paar kuud selle nimel, discount et riigigümnaasiumi oma territooriumile saada.

See on mõnevõrra üllatav, kui arvestada, et mõnda aega tagasi suhtuti riigigümnaasiumitesse pigem ebalevalt. Et riik tahab hariduse andmist enda kätte võtta ja kohalikud (kesk)koolid välja suretada. Seda võib tänaseni väita, aga samas on valla- ja linnajuhid aru saanud, et riigigümnaasium tooks endaga kaasa hulgaliselt head: jääb rohkem raha omavalitsuse kätte, tõuseks paikkonna prestiiž lastega perede hulgas, tõenäoliselt suureneks tulevikus elanike arv.

Võistlus on kõige tihedama konkurentsiga Harjumaa lääne-edelaosas. Selles osas, mis jääb pealinna lähedale: Harku ja Saue vald ning Keila ja Saue linn. Kõigil neljal on oma kandidaat riigigümnaasiumi asukohaks. Ainult ühes paigas, Saue vallas, ei anta praegu gümnaasiumiharidust, kuid seal üritatakse konkurente üle trumbata tuttuue koolihoonega, millele on maatükk juba eraldatud.

Kuid kogu see möll ei tähenda seda, et riik sooviks munitsipaalgümnaasiume ära kaotada. Kui riigigümnaasium rajatakse näiteks Laagrisse, jäävad Saue, Keila ja Tabasalu gümnaasiumid alles. Alles jääb ka hirm: kas meie kooli õpilased ja nende vanemad teevad nüüd valiku riigigümnaasiumi kasuks? Õpilaste arvu vähenemine võib olla praegu heal järjel koolide jaoks tulevikus tõsine probleem. Ja mitte ainult koolide, vaid ka omavalitsuste jaoks.

Ja veel laiendades – nagu ütles ajakirjanikul haridusministri nõunik Andres Kaarmann: ehk paneme mõnes piirkonnas riigigümnaasiumi loomisega ka aluse omavalitsuste ühinemisele?
Võistlus on alanud ja jätkub, et ellu jääda. Koolina, omavalitsusena. On palju kohti, mis on juba võistluse katkestanud või ei tulnud üldse starti. Parima tulemuseni jõuab ehk kokku leppides. Riigil on olemas omad präänikud, millega pehmendada nende valu, kuhu riigigümnaasiumit ei rajata. Saab raha põhikooli tugevdamiseks, näiteks. Aga see on juba lohutusauhind.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.