Vasalemma turbiinitorn sai uue katuse ja sarikad (0)
OÜ Rändmeister vahetas kuu ajaga Eesti ehitusloos üsna haruldasel paekivitornil ohtliku katuse ning uuendas puuosi. Kahe järgneva aastaga tahab Veski talu pererahvas saada ehitise sellisse korda, et seda saaks soovijatele näidata.

Kindlasti on enamus läbi Vasalemma sõitjaid silmanud mõisast mõnisada meetrit eemal seisvat paekivitorni. “19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses ehitati mõnesse Eesti mõisa tuule jõul töötav elektrigeneraator. Siinne on kõige suurejoonelisem ja arhitektuurselt tähelepanuväärseim turbiinitorn,” ütles Silja Konsa muinsuskaitseametist.

Ehitusmälestis valmis tema kinnitusel 1913. aastal. “1932. ostis minu vanaisa selle Veski talu. Siis oli üleval kirikutorni meenutav kiiver, mille otsas seisis turbiinirootor. Siit saadi elektrit. Töötasid sae- ja viljaveski ning lõigati turvast,” ütles perenaine Mare Ajandi. Jõe kaldal töötas ka turbiin. Aastal 1938 lõi torm kiivri ja rootori alla. “Ümbruskonda saab tornist tänaseni näha. Ämari lennuväljale jääb mets ette. Aga Rummu karjäär on hästi näha,” kiitsid Mare ja Peep Ajandi vaadet.

Vana katus Riiast

Aastatega muutus vana plekk-katus hõredaks ja sadas läbi. Seetõttu hakkasid sarikad ning vahelaed mädanema. Mullu taotles koolis töötav Mare tornile restaureerimistoetust. “Uurisin asja inspektor Silja Konsa käest. Ta soovitas koostada projekti,” ütles Ajandi. Muinsuakaitseamet toetas esimese järjekorra töid 13 000 euroga. Seejärel soovitanud tuttavad Marele, et katuste ja tornidega tegeleb OÜ Rändmeister. Firma meistrid asusid Juhan Kilumetsa juhtimisel tööle märtsi keskpaigas.

Kõigepealt tuli lammutada vana, ilmselt ennesõjaegne katus, roovitis, sarikaid ning ka osa ülemisest vahelaest. “Korralik töö. Mehed rääkisid, et aampalgid olid kuni 15 sentimeetrit paemüüri sees. Need tuli välja tirida,” meenutas perenaine. Vanal paksul katuseplekil avastati aga embleemid. Need teatasid, et kate on toodetud Riias.

Uut katust katab käsitsi valtsitud ning tsingitud terasplekk. Lisaks asub tipus ka piksekaitse, mida seal varem polnud.

Väga tublid meistrid

Tööd katusel ja katuse all lõppesid 17. aprillil. Ajandid kiidavad töömehi ning nende juhendajat Juhan Kilumetsa. “Ta käis vähemalt korra nädalas siin. Vahel ka tihemini. Katust ehitas kolm meest. Koer lausa nuttis, kui nad eelmisel nädalal ära läksid,” kinnitas Mare Ajandi.

Mis saab edasi? Millal järgnevad katusele ning sarikatele muud tööd?
Pererahva sõnul tuleb toetusetaotlused esitada sügiseks. Uuel kevadel lähevad töösse trepid ja vahelaed, mis on kohati päris mädad ja hõredad. Ülejärgmiseks aastaks tahab perenaine saada ette korralikud raamid ning aknad. Vanad paemüürid on ajale ning ilmastikule hästi vastu pidanud. “Ma kohe imestan, kui hea kivi toonased meistrid leidsid. Praegu kipub kivi mõnikord paari aastaga murenema,” ütles Mare Ajandi.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.