• Prindi

Pühapäeval toimuvad Harju-Jaani kihelkonnapäevad

Kihelkonnapäev Arulüla mõisa õuel.Kaheksandat korda peetakse Raasiku vallas Harju-Jaani kihelkonnapäevi, buy päevade nimetus on "Lähemale oma juurtele". Traditsiooniliselt toimub üks osa üritusi suve algul ja teine osa augustikuus, kihelkonnapäevi korraldab tänavu MTÜ Tuulekell.
Pühapäeval, 6. juunil on kõik kihelkonnapäevalised oodatud Raasiku valla Haljava mõisa, kus leiab aset kunstidepäev. Kell 11 alustab koduloo-uurija Ilse Tudre Haljava mõisa ajalugu tutvustavat ringkäiku, pärast seda on kõigil võimalik maalida, joonistada või muul moel jäädvustada mõisa ja mõisapargi erinevaid vaateid. Maalimisalused on kohapeal olemas, korraldajad paluvad maalimistarbed endal kaasa võtta.

Kunstidepäeval toimuvad ka primitiivkeraamika ja tiffany-vitraaþi töötoad, töötubades osalemise tasu on viiskümmend krooni. Et kihelkonnapäeva nautida, soovitavad korraldajad kaasa võtta hea tuju ja piknikukorvi.

Väega paikades

Esimesed kihelkonnapäevad korraldas toonane Raasiku rahvamaja juhataja Margit Eerik. "Sel korral toimus mitmeid põnevaid üritusi: kihelkonna ajalookonverents, mõisatuur kihelkonna mõisates jpm. jm. Mõisatuur justkui avas uksed kõigile edaspidistele kihelkonnapäevadele," meenutab Margit.

Kihelkonnapäevad on Margiti sõnul ikka toimunud kihelkonna ajaloo- ja kultuuriväärtuslikes, väega paikades. "Pärnamäe hiies, Aksel Kurti dendropargis, Gustav Ernesaksa sünnikodu platsil, Harju-Jaani kiriku pargis ja mõisas, Anija mõisas, Aruküla mõisas, Pikavere mõisas, Kiviloo mõisas, Perila Veskimäel, Peningi mõisas, Tõhelgi külaplatsil," loetleb ta.

2004. aastast alates on kavas kunstide päev. "Oleme kunstide päeva korraldanud pea kõikides kihelkonna mõisates. Traditsiooniliseks on saanud ka folgiõhtu, mis toimus esimest korda Perila Veskimäel," räägib Margit ja lisab loetellu ka suveteatrid "Roosiaed" ning "Ernesaks ja Oamats".

Järg augustikuus

7. augustil toimub kihelkonnapäevade folgipäev Tõhelgi Külaplatsil, kus kell viis õhtul pannakse keraamika maapõue põlema, valmistatakse Urve Kaaristo juhendamisel unenäopüüdjaid ja rituaalteater Würd annab etenduse "Loomine kestab".

"Harju-Jaani kihelkonnapäevadel on piirkonnas oma koht, oma nägu, oma missioon kanda. Mitte palju ei toimu üritusi, mille sisuks on "Lähemale oma juurtele", mis kutsuvad saama aimu oma kodukandist, turgutama vaimu läbi käelise tegevuse ja vaimse kultuuriprogrammi," iseloomustab Margit ja ütleb, et MTÜ Tuulekell võttis seekord päevad korraldada seetõttu, et üks pika traditsiooni, jõu ja energiaga üritus rahvamajade juhatajate vahetumise tõttu ei kaoks.