Saada vihje
Miks Viimsi kooli direktor lahkus ametist? (0)
Eelmise aasta sügisel alustas Viimsi keskkooli direktorina Ene Koitla. Kõigest pool aastat hiljem – 5. märtsil 2018 – kirjutas naine aga lahkumisavalduse. Mis on kriisi põhjus?

Viimsi vald kuulutas 2017. aasta kevadel välja avaliku konkursi uue Viimsi keskkooli direktori leidmiseks, sest senine direktor Karmel Paul osutus valituks Viimsi riigigümnaasiumi direktoriks.

Moodustati konkursikomisjon, kuhu kuulusid Viimsi valla haridusvaldkonna abivallavanem Jan Trei, haridus- ja kultuuriameti juhataja Janek Murakas, Viimsi keskkooli hoolekogu esimees Piret Simmo, personalijuht Nele Kilk ning Fontese esindaja Eva Lelumees.

“Kaasasime avalikku konkurssi läbi viima Fontese personaliotsingufirma, kes valis konkursikomisjonile välja kolm võimalikku direktorikandidaati. Ene Koitla osas langes valik tema heade ja uudsete ideede kasuks. Kogenud juht, töötanud varasemalt haridusministeeriumi SAs HITSA, kes on tegelenud koolide õppekavade moderniseerimisega ja digipööretega hariduselus. Samuti paistis Ene Koitla silma suurepärase ja inspireeriva esinejana, mis on oluline koolijuhi iseloomuomadus,” meenutas Trei.

Arupärimisele ei vastatud

5. märtsil kirjutas Viimsi keskkooli direktor Ene Koitla aga lahkumisavalduse. Tema viimakse tööpäevaks jäi 6. märts.

“Ma kahjuks ei tea direktori vahetamise asjaolusid. Esitasime 13. märtsil toimunud Viimsi vallavolikogu istungil ka asjaomase arupärimise vallavanem Siim Kallasele,” teatas Trei, kes praegu töötab justiitsministri nõunikuna, on aga ühtlasi Viimsi vallavolikogu liige.

Arupärimise esitasid vallavolikogu opositsiooni ridadesse kuuluvad IRLi liikmed Jan Trei, Priit Robas ja Mari-Ann Kelam ning valimisliidu Kogukondade Viimsi esindajad Ivo Rull ja Ants Erm.

Vallavanem Siim Kallas ning sügisest haridusküsimuste abivallavanema kohuseid täitev Janek Murakas arupärimise esitamise ajal volikogu istungil ei viibinud. Kallas kuulub Reformierakonda. Murakas kandideeris sügisel Reformierakonna nimekirjas, aga ühegi erakonna liige ta ei ole.

“Sellele arupärimisele vastab vallavanem alles 10. aprilli volikogu istungil,” kurtis Rull kolmapäeval Harju Elule. “Hetkel jääb nii lahkumisprotsessi ootamatuse, kiiruse kui infonappuse tõttu paratamatult mulje, et tegemist ei olnud mitte vabatahtliku otsusega, vaid survega tööandja poolt,” arvas ta.

Varasemalt Viimsi keskkoolis ajaloo, ühiskonnaõpetuse ja õigusõpetuse õpetajana töötanud Janek Murakas leidis 14. märtsil Harju Elu jaoks siiski aega.

“Pool aastat ei ole piisav aeg, et rääkida suurtest muutustest. See on ennekõike aeg sisseelamiseks ja kohanemiseks. Teisalt Viimsi kool ongi sel aastal muutuste tuules, kuna 1. septembrist 2018 alustab kool 1.-9. klassilise põhikoolina, mitte enam täistsükli keskkoolina,” selgitas Murakas.

“Just kooli ümberkorraldamisega seonduv oli koolijuhi peamiseks ülesandeks. Nende tegevustega Ene Koitla ka alustas ja need jätkuvad. Ene Koitla lahkumine oli ka vallavalitsuse jaoks ootamatu. Ene Koitla lahkus omal soovil ning isiklikel põhjustel, mida tema soovil lahata ei saa. Meie austame seda soovi,” ütles Murakas.

Ene Koitla. 
Kohusetäitja 1. augustini

Miks ikkagi direktor ootamatult lahkus? “Ma ei soovi sellest tõesti rääkida. See on minu jaoks lõppenud ja tahaks oma eluga edasi minna,” ütles Ene Koitla kolmapäeval telefoni teel Harju Elule.
Küsimusele, millised on tema edasised plaanid, vastas naine järgmist: “Eks elu näitab. On väga hea lause – kui üks uks sulgub, avanevad järgmised uksed.”

Alates 14. märtsist on direktori kohusetäitjaks keemiaõpetaja Peeter Sipelgas. “Ilmselt nähti minus seda potentsiaali nende kohustuste täitjana. Suurt revolutsiooni tegema ei hakka. Tuleb lõpule viia Viimsi keskkooli reorganiseerimine põhikooliks,” selgitas ta.

Sipelgas jäi Ene Koitla osas napisõnaliseks. “Töösuhe lõpetati osapoolte vahelisel kokkuleppel ja minul ei ole mingit õigust ega pädevust seda kommenteerida,” teatas ta.

Napisõnaline on ka aastatel 2012-2017 Viimsi keskkooli direktorina töötanud Karmen Paul. “Need teemad ei ole minu kommenteerida ja ma ei saa hinnanguid anda,” ütles ta.

Sipelgas on direktori kohusetäitja 1. augustini 2018. “Tegemist on ajutise lahendusega, kuni leiame uue koolijuhi. Otsus avaliku konkursi väljakuulutamiseks võeti vastu teisipäevasel (s.o 13. märtsi) vallavalitsuse istungil. Loodame, et uueks õppeaastaks on uus koolijuht meil olemas,” lausus Murakas.

KOMMENTAAR: Siim Kallas, Viimsi vallavanem

Seoses Viimsi Kooli direktori lahkumise põhjuste lahkamise suure avaliku huvi ning laimu- ja valeinformatsiooni levikuga oleme sunnitud avaldama põhjuse, miks Ene Koitla lahkus.

Viimsi Koolis tekkisid vastuolud direktori ja suure osa juhtkonna liikmete vahel, mida vallavalitsus abivallavanem Janek Murakase eestvedamisel üritas lahendada. Paraku aga see ei olnud võimalik ning Ene Koitla otsustas lahkuda, et tagada töörahu. Soov lahkuda päeva pealt ning just sel viisil, oli tema soov, millele tulime inimlikust aspektist vastu. ​Ühtlasi oli osapoolte soov, et lahkumise põhjuseid ei kommenteeritaks.

Vallavalitsus ei ole direktorit survestanud lahkuma – meie eesmärk oli olukord lahendada parimal võimalikul viisil. Olgem ausad, niivõrd kiirel ja töökal perioodil direktorist ilma jääda ei ole kuidagi koolipidaja huvides.

Meie siiras soov oli tagada kooli juhtkonnale ja endisele direktorile õhkkond, mis lubab keerulises olukorras töörahu säilitada.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.