Vabapidamise võidukäik Muusika talus Kernus (0)
Eesti Talupidajate Keskliit ja põllumajandusministeerium tunnustasid Muusika talu kui perekondlikke väärtusi kandvat ja edukat piimakarjatalu.

25.-26. juulil peeti Jänedal 24. korda Eesti talupäevi. Traditsiooniliselt kuulutati välja Eesti parimad talud.

Kernus asuva Muusika talu peremehe Olevi ja perenaise Ulvi Salutee sõnul väärivad tunnustust kõik, kes põllumajandusega tegelevad. “Põllumajandusest enam nii palju ei räägita, aga Eesti toit peaks olema tähtis teema,” ütles perenaine Ulvi. Põllumajanduses on olnud raskeid aegu ja neid tuleb juurde, kuid mõni asi peaks siiski jääma elementaarseks. “Me peaksime suutma ise toota põllusaadusi, mitte seda sisse tooma välismaalt,” lisas perenaine.

Talu käekäik

Muusika talu alustas tegevust 18. sajandil ja on suuresti tegelenud piimatootmisega. 85-hektarilisel maal, millest 48 hektarit on haritav maa, on praegu 26 lüpsilehma ja noorlooma. “Kartulit kasvatame ka natuke, aga põhiline on ikkagi piim,” ütles peremees Olev. Lüpsilehma keskmine aastatoodang on 8200-8500 kilo vahel. Olev talu käekäigu üle ei nurise – “Nii kuidas lükkad, nii ta läheb.”
2010. aastal jõudis talu Eesti meediasse uudisega, et mullikad elavad talv läbi õues. Tuli välja, et Muusika talu loomi jaanuari külm ei häirinud. Loomad talusid hõlpsasti üle 30 kraadist pakast. Tänaseks on loomadele ehitatud Euroopa standarditele vastavad vaba pidamise laudad, kus loomad kütavad ruumi oma kehasoojusega.

Loomade vabapidamine

Muusika talu on rakendanud n.ö. vabapidamise meetodit ehk loomadel lastakse laudas vabalt ringi liikuda, mitte ei hoita ketis. Meetodi juures on täheldatud, et loomadel, kes saavad aastaringselt vabalt liikuda, on tugevam tervis ja suurem toodang.

Ega tänapäeval tohigi looma kinni hoida. Euroopa Liit on kehtestanud vastavad normid ja seadused. Ulvi ja Olevi sõnul pole loomade vaba pidamisel pahupoolt, pigem tuleks seda rohkem propageerida.

Tulevikus vaid teravili?

Jäneda talupäevad näitasid, et Eestis on noori talunikke, aga valdav osa neist tegeleb just teravilja kasvatamisega. Kes hakkab loomadega tegelema? “Ma arvan, et loomaga ei hakka küll keegi tegelema. Lehm on täitsa juba selline haruldus, loomaaia loom,” nentis Olev.

Tunnustus innustab Muusika talu peremeest ja –naist piimatootmisega edasi tegelema, aga mõneti on see raske, vaadates Eesti maaelus toimunud muutusi. “Tartusse või kuhugi sõites näed külades ainult koeri, kasse ja hobuseid. Külades ei ole varsti enam midagi. Vanasti võis maja väga väike olla, aga lambad olid ikka olemas,” ütles perenaine.

Eesti talupäevad

Eesti parimad talud kuulutati välja 23. korda kolmes kategoorias: traditsioonilised tootmistalud, alternatiivsete tegevusaladega talud ja noortalunikud.
• Aasta talu 2015 ja ühtlasi parim tootmistalu on teravilja- ja õlikultuure kasvatav Suitsu talu Pikasilla külast Valgamaalt.
• Parim alternatiivse tegevusalaga talu on Seedri Puhketalu Võrumaalt.
• Parim noortalunik on Torben Skov Kaku-Miku talust Võrumaalt.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.