Saada vihje
Tules hävinud pastoraat ootab talgulisi (0)
Möödunud neljapäeval süttinud ja kahjutules pea täielikult hävinud Kuusalu kiriku pastoraadihoone taastamiseks korraldatakse laupäeval koristustalgud ning kogutakse annetusi.

Täna meenutavad möödunud neljapäeva sündmusi pastoraadihoone ümber lehvivad ohutuslindid ning taeva poole küündiv võimas mantelkorsten. See sama korsten, bronchi mis nii kaugele nüüd paistab, sale oligi esialgsetel andmetel hävitava tulekahju tekkekohaks.

24. aprill möödus Kuusalus tavapäraselt. Pastoraadi ehk õpetajamaja kantselei ahjus tehti päeval veel tuld, view kuid kella kolmeks oli kolle ahjus kustunud. Õhtul kella viie ajal polnud enam kedagi hoones liikumas ning maja oli valvesse pandud.

Vaikne süttimine

Veerand kuue ajal märkas aga kohalik orelimeister Toomas Mäeväli pastoraadi korstnast valget suitsu tõusmas. “Siis, kui suits tõmbus pruunikaks ning katuse alt lõi leegi välja, helistas ta juba hädaabisse,” ütleb Kuusalu Püha Laurentsiuse kiriku õpetaja Jaanus Jalakas.

Teade põlengust jõudis häirekeskusesse kell 17.50. Seitse minutit hiljem jõudsid õnnetuspaigale esimesed päästjad Kuusalu vabatahtlike päästekomandost, kuid kustutustöödel osalesid ka Kehra, Loksa, Muuga, Assaku, Kesklinna, Pirita ja Mustamäe päästjad ning päästetehnika, samuti vabatahtlikud Kuusalust, Kaberneemest ja Kolgast.

“Orelimeister veel helistas mulle ja küsis, kas ta võib arhiiviruumi akna sisse lüüa, et saaks sealt asju välja tassima hakata,” meenutab Jalakas abivalmeid kohalikke, kelle abil viidi majast välja kogu kirikuarhiiv, paar maali, praostkonna kaustad ja nii-öelda tinakogu, kuhu kuuluvad võrdlemisi haruldased tinakarikad, pateenid, kannud ja muud kirikuriistad.

Rusudesse jäid veel kahhelahju kivid, mis loodetakse koristustööde käigus üles leida. Lõplikult kustutati põleng 25. aprilli öösel kella 1.20-ks. “Päästjad suutsid ära hoida tule leviku kõrvalasuvatele hoonetele, kuid muinsuskaitse all olev pastoraadihoone hävis siiski suurel määral. Kahjutule tagajärjel langes sisse hoone katus ning osaliselt ka ühekorruselise hoone vahelaed,” räägib Põhja päästekeskuse pressiesindaja Indrek Hirs.

Tahetakse korda teha

Kuid miks võttis õnnetusest teadasaamine sedavõrd kaua aega? Jalakase sõnul suitsualarm küll töötas, kuid mingil põhjusel ei edastatud teadet tema telefonile. “Elion käis siin mingeid asju sättimas ning hiljem pidid tulema ka valveseadmete paigaldajad, et vaadata, kas siia saanuks uut süsteemi panna.”

Kahjuks on parandusi nüüd juba hilja teha. “Eks olen isegi tagantjärele mõelnud, et sügisel sai korstnat puhastatud ning võinuks seda kevadelgi teha. Reedel sain aga aru, et Jumala teid ei pruugi inimene alati mõista ning ma leppisin olukorraga,” ütleb Jalakas. “Ühtepidi on see nagu maja surm, aga nüüd peab tõusma üles uus hoone, uus elu ja ka uus algus.”

Abikäe on kogudusele ulatanud juba mitmed ettevõtted, kohalikud elanikud ning naiskodukaitsjad ja kaitseliit. Samas ootab kogudus kõiki vabatahtlikke eeloleval laupäeval talgutele, kus koristatakse pastoraadi ümbrust ja siseruume ning pakutakse osalejatele suppi. Kuusalu vallavalitsus palub inimeste abi, et koguda annetusi hoone taastamiseks.

Jaanus Jalakase sõnul tuleb praegu oodata muinsuskaitseameti projekti, misjärel saab arvutada välja ehituskulud. Räägitud on ka toolvärgi taastamisest 10. augustil toimuvaks lauritsapäevaks, kuid ühtegi otsust pole veel tehtud.

Indrek Hirsi sõnul on päästeameti menetlusega tänaseks selgunud, et põleng võis saada alguse mantelkorstnast, mille põhja oli ehitatud väike laoruum. “Laoruumi puitlagi oli kaetud õhukese savikihiga, mis oli aja jooksul kuivanud ning millesse olid tekkinud praod. Neist sai tõenäoliselt sisse kuum tuhk ning see süütas omakorda laos olnud põlevmaterjalid.”

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.