Saada vihje
Tšehhitar lõpetab Kolgas keskkooli (0)
Kevadel lõpetab Kuusalu vallas Kolgas keskkooli viimane, pills 20. lend. Koos klassikaaslastega saab kooliaeg otsa ka Tšehhimaalt Brnost pärit vahetusõpilasel Viviana Ajmoval.

Särasilmset tšehhitari Viviana Ajmovat näib jätkuvat koolimajas ja ka väljaspool kõikjale. Õppimine, tants, korvpall, tennis ning muud hobid. Otsekui imena on neiu õppinud nii hästi eesti keeles rääkima, et annab usutluse vaid aeg-ajalt sõnu otsides või meelde tuletades. “Tulin Eestisse augusti lõpus ning 1. septembril alustasin Kolgas 12. klassi. Olen siin YFU Eesti ehk Rahvusvahelise Õpilasvahetuse kaudu. Varem elasin ja õppisin Brno gümnaasiumis,” tutvustab ta ennast.

Enne Eestisse saabumist ei teadnud Viviana siinsest elust suurt midagi. Selged olid vaid kaks asja: pealinn on Tallinn ja põhjamaal on pidevalt külm. Eesti keelt ei osanud ta sõnagi. “Aga uurisin, mis siin toimub, ka kes on näiteks president ja kui suur Eesti on,” lisab Ajmova.

Käändeid on rohkelt

Mida teab aga tavaline eestlane Tšehhimaast? “Švejk, Praha vanalinn, õlu ja hokimäng. Ning ega muud vist ei teagi. Aga meil on väga palju muud huvitavat. Mind huvitab ajalugu ning seepärast kinnitan: peaaegu igas vanas Tšehhi linnas on kas mõni kindlus, raekoda või muu vaatamisväärsus,” seletab Ajmova.

Tšehhitari koolitee Eestis algas 1. septembril ning ta elab Kolgas kohalikus peres. Nagu mainitud, ei osanud ta siia tulles sõnagi eesti keelt. Suhtlemisel ja õppimisel tuli võtta appi inglise keel, mida klassi- ja koolikaaslased oskavat tšehhidest paremini. Ning kohe algasid kaaslaste ja pedagoogide abiga keeleõpingud. “Aga ega ma ei oska numbreid järgarvudena siiani kasutada. Lihtsalt lugeda, nagu “üks”, “kaks” ja “kolm”, oskan küll,” lisab Ajmova.

Samuti ütleb ta, et eesti keeles on liiga palju käändeid, 14. Tšehhi keeles olevat neid seitse.

Kas Ajmova õpib praegu kõiki aineid eesti keeles? “Ajalugu ja ühiskonnaõpetus on inglise keeles. Hästi ei saa aru ka matemaatikast ja bioloogiast,” ütleb ta.

Tegeleb paljuga

Õppimise kõrvalt leiab Viviana aega ka mitmele hobile. Suur teatrihuvi on viinud teda koos kaaslannaga lavale mängima. Viimati esines ta Laulasmaal koolinoorte festivalil tükiga “Kaks tüdrukut”. Lisaks mängib ta Kuusalus korvpalli ning saalihokit, Kolgas tennist ning tantsib Kolgakülas. “Mulle tundub, et peaaegu iga eestlane kas laulab, tantsib või mängib harrastusteatris,” kinnitab ta.

Kuidas näeb aga välja Viviana koolilõpp Kolgas? Ta seletab, et teeb riigieksami vaid inglise keeles. Teiste eksamite jaoks ei ole keel veel piisavalt hea. “Ma ei oska näiteks kirjanduses “Romeot ja Juliat” lugeda-analüüsida,” ütleb ta.

Lõputunnistust Viviana Ajmova Kolgast ei saa, sest järgmisel aastal ootab teda ees veel üks aasta õppimist. Sedakorda koduse Brno gümnaasiumi 13. klassis.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.