Topeltõnnelik aasta Kehra mantliõmblejatele (0)

“Kannan ikka oma firma mantlit. 100 protsenti kašmiirvilla pole vaja ning need mantlid maksavad juba väga palju. Meil on villasegud, <a href=

AS Year kuulutati kadrilaupäeval Harju aasta ettevõtteks. Veidi varem oli nende mantlikollektsioon moekonkursi Kuldnõel nominent ja publiku lemmik.

Mantlitootja AS Year tegutseb Kehra raudteejaama lähedal asuvas mõisa kivist kõrvalhoones. Seda mitte aegade algusest, vaid aastast 1995. Varem tegutses ettevõte Märjamaal ning valmistas spordirõivaid. “Ka Kehrasse kolimise järel jätkus spordi- ning jahiriietuse tootmine. Siin majas oli alguses meie käes vaid osa ruume. Teist osa rentisime. Nüüd töötame kogu hoones,” räägib ASi Year juht Raivo Holm. Aastast 2000 toodeti jopesid ning kuus aasta hiljem alustati mantlite õmblemist. Just naiste- ja meestemantlid on toonud ettevõttele tuntust ja tunnustust. Kuigi kümnendivahetusel oli Yearis madalseis. “Olime kolm aastat piiri peal. Tahtsime laenu, kuid Eesti pangad seda ei andnud. Siis oli meil olukorrast pääsemiseks ka Soome investor,” ütleb Holm.

Töötajaid Anijast Tallinnani

Tänavust aastat saab aga Kehra firma jaoks lugeda vägagi õnnelikuks. Oktoobri lõpus esitati Year ning Raivo Holm moeauhinna Kuldnõel nominendiks. Peavõidu pälvis Piret Ilves. Publikulemmiku hääletusel sai enim hääli kaubamärk Year.

24. novembril aga pärjati just Kehra moeloojad ja õmblejad Harju aasta ettevõtte tiitliga. “Võib-olla oli just Kuldnõel see, mis ajendas meid esitama. Ilmselt võis kandidatuuri pakkuda välja Anija vallavalitsus,” arvab Raivo Holm.

Praegu töötab firmas veidi alla 40 inimese. Viis neist sõidavad iga päev Tallinna vahet. Seda rohkem on kas kohalikke või Kehra lähedal elavaid töötajaid. Algusaastatel disainis mantleid Riina Põldross ning hiljem ka Ruta Tepp. Viimasel ajal on kujundaja Raivo Holm ise.

Mantlit annab kujundada

Mida uut on saab mantlite juures muuta? “Pintsak on näiteks kas täis- või poolvoodriga. Muuta saab ka taskuservasid ja vahetada kangast. Mantlit võib põhimõtteliselt väänata, kuhu tahad,” vastab firmajuht. Ta lisab, et mantlile saab lisada kapuutsi, püstkrae, lukke või muuta see materjaliga vettpidavaks. “Alla 300-400 euro ei saa heast materjalist ja hästiistuvat pintsakut. Meie mantlite hinnaskaala on olenevalt kaupluse lisahindlusest vahemikus 150-500 eurot,” toob mees näite.

Kehrast firma Year tooteid küsida ei tasu. Küll müüakse neid kindlasti Tallinna Kaubamajas, Stockmannis ja Rocca Al Mare keskuses. Harjus ka Keilas. “Kokku jääb Eestisse 15 protsenti toodangust. Kui läheb käima ka Rootsi turg, siis kahaneb Eesti osa vast 12 protsendini,” teeb Holm plaane. Küll on praegu Yeari mantlid müügil Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis ja veidi ka Šveitsis ning Londonis.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.