Toidupakiautomaat toob maatoidu koju kätte (0)
Sarnaselt paljudele noortele on ka Magnus Nirgi, Paavo Ränk ja Marko Kukk jõudnud eluteega maalt linna. Kuid see ei tähenda, et maalähedane toit ei peaks käeulatuses olema. Ettevõtmisega Naaber tahetakse kohalik maatoit tuua tagasi eestlaste toidulauale.

Ideelt sarnaneb Naaber OTTile (Otse Tootjalt Tarbijale), kuid on mastaapsem ehk üle-eestiline. Ettevõte on tegutsenud viimased kaks aastat ja loodud on kaks rakendust: Naaber Market ja Naaber App.
Äriarendusjuhi Paavo Ränki sõnul on Naaber Market suunatud lõpptarbijale. “Tegu on tavalise veebipoega, kus inimesed saavad erinevate maatoitude jaoks tellimusi esitada,“ selgitab Ränk. Kuid Naaber ei piirdu ainult veebipoega, mõeldud on ka tootjatele – Naaber App.

Viimane aasta on pingsalt tegeldud platvormi väljatöötamisega, mis muudaks senist turgu.“Naaber App on koht, kus (väike)tootjad saavad oma tooteid otse tarbijale müüa, tehes koostööd teiste tarneahela ettevõtjatega. See annab kodumaisele toidule võimaluse konkureerida suurte supermarketitega,“ ütleb Naabri müügijuh Marko Kukk.

Talunik on peremees

Naaber on tootja ja tarbija vahelüli, mis erinevalt jaeketist ei dikteeri hindadega, vaid pakub ainult teenust. “Tarneahelates on palju kurja tekkinud sellest, kui hakatakse dikteerima, kellelt ostetakse ja kellelt mitte. See paneb tootjad raskesse olukorda,“ räägib Magnus Nirgi, Naabri tehnoloogiaarendusjuht. Naaber App võimaldab tootjal ise luua müügikanalid ja tegelda enda toodetega. “Seda hinda, mida tootja küsib, selle ta ka saab,” lisab Kukk resoluutselt.

Ettevõtte eesmärk on anda tarbijale tagasi ostujõud ja pakkuda talunikule jaeketi laadset võimu. “Platvormi taga on süsteem, mis võimaldab talunikul ise oma tooteid üle maa müügile panna ja tellimuse tekkides see kohale toimetada,” selgitab Nirgi. Selles seisnebki Naabri uudsus – talunik on ise tarneahela peremees.

Kuigi juba täna liigutatakse tooteid üle Eesti, ei ole platvorm veel valmis. “Täna korraldatakse transporti veel käsitsi. Tulevikus peaksid kõik teenused olema automatiseeritud ja oma hinnakirjaga. Ma ei tea, et maailmas oleks olemas selline tarneahel, kus toode jõuaks otse tootjalt tarbijale ja kõikide kuluteenuste hind oleks tootjale ette teada,“ täpsustab Nirgi. Naabri platvormi automatiseerimise peaks valmima aprillis.

Toit ootab automaadis

“Lisaks Naaber Punktidele on valmimas toidupakiautomaadid, mis võimaldavad värsket toitu otse tootjalt saada,” räägib Kukk. Praegu käib töö prototüübi kallal. Esimene toidupakiautomaat peaks kasutusse jõudma suvel kuskil Tallinna lähedal.

Tänaseks on Naaber platvormiga liitunud 100 tootjat, Harjumaalt ca 20, kes pakuvad kokku 700–800 toodet. Harjumaal saab platvormiga liitunud kohalikku toitu osta Tabasalu Rebaseonu talupoest ja Kiili Papikesa OÜst.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.