Riidekonteinerid koguvad populaarsust (0)
Aastapäevad tagasi alustas Humana Sorteerimiskeskus riidekonteinerite paigutamist Tallinna. Nendesse konteineritesse saab inimene tasuta ära anda vanu riideid ja kodutekstiili. Mullu detsembris paigaldati esimene konteiner Harjumaale Kiili alevisse.

Kui Kiili oli esimene pääsuke, siis veebruaris paigutati riiete kogumiskonteinerid ka Harku valda Murastesse kohaliku Konsumi juurde ja Jõelähtme valda Loo alevikku. Üks konteiner asub Tallinna ja Rae valla piiril, Peetri Selveri juures. Lisaks on Tallinnast väljaspool konteiner ka Raplamaal Kohilas.

Humana partnerlussuhete juht Eve Piibeleht ütles Harju Elule, et kuhu konteinerid paigutatakse, sõltub eelkõige maa omaniku heast tahtest. Nii mõnedki kaubanduskeskused ja ketipoed on riidekonteineritele “ei” öelnud, sest kardetakse, et konteinerite ümbrust ei suudeta korras hoida.

“Me paigutaksime konteinereid ka Harjumaale rohkem, aga paljud on selle korrashoiu pärast mures,” nentis ta.

Kallis konteiner

Piibelehe sõnul on kogumiskonteineritest huvitatud paljud Harjumaa omavalitsused, kuid nende paigaldamiseks on vaja raha. “Omavalitsused ootavad praegu projektirahade avanemist, et siis otsustada,” ütles ta.

Konteineri paigaldamine pole odav lõbu. Koos transpordi ja paigaldamisega läheb see maksma umbes 1000 eurot.

Konteinerid kuuluvad Tallinna Jäätmekeskusele ja neid teenindab ning ümbruse korrashoiu eest vastutab Humana Sorteerimiskeskus. Tallinnast väljaspool asuvaid konteinereid tühjendatakse üldjuhul kord nädalas, ületäitumise korral ka sagedamini.

Piibelehe sõnul oodatakse konteineritesse puhtaid ja korralikke riideid, jalatseid, mänguasju, voodipesu, kardinaid, laudlinu. Korralik ja puhas peab kõik toodav olema seetõttu, et annetatud riided sorteeritakse vastavalt kasutuskõlblikkusele ja saadetakse peamiselt arenguabiks või ümbertöötlusele. Väike osa riideid müüakse Humana kauplustes tegevuskulude katteks.

“Riiete eraldi kogumisega aitame kaasa nende ringlusse suunamisele ja jäätmetekke vähendamisele,” ütles Piibeleht.

Üllatavalt popp

Kuid kui riideid saab ära anda kõikvõimalikes uus- ja taaskasutuskeskustes, kas inimestel jätkub tahtmist ja riideid, et neid konteineritesse tuua? Piibelehe sõnul said konteinerid hetkega popiks. “Üllatavalt hakkasid inimesed kohe neid kasutama, kui me esimesed Tallinna paigutasime,” ütles ta. “Eks inimesed on reisinud ja näinud, et mujal maailmas on sellised konteinerid tänavapildis täiesti tavalised asjad.”

Piibelehe sõnul on inimesed harjunud vanu riideesemeid ja tekstiilitooteid ära andma, sest Humana keskused töötavad siinmail juba 2004. aastast. Kogumiskonteinerid aitavad selle harjumuse kinnistamisele vaid kaasa.

Möödunud aastal kogus Humana üle Eesti 512 tonni riideesemeid. Konteineritesse kogutu moodustas sellest umbes kolmandiku.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.