Saada vihje
Puidust lipsud on ökomood (0)
“Wear it wood!” (“Kanna seda puidust!”) Nii kõlab Loo Keskkooli 11. klassi noormeeste käsitsi puidust ripplipse valmistava õpilasfirma Wootie reklaamlause.

11. klassis tuleb õpilastel valida, ampoule kas luua õpilasfirma või teha uurimistöö. Loo keskkooli noormehed Matthias Hints, Sander Leks, Michael Lilander, Krisper Jan Pärn ja Ander Ott Valge otsustasid õpilasfirma kasuks. Idee valmistada puidust lipse tekkis Matthiasel ja Sandril juba üheksandas klassis.
“Kõiksugu puidust aksessuaarid on praegu moes. Kuna puidust kikilipsud on juba tehtud, siis mõtlesime, et teeme pikad ripplipsud,” rääkis firma liige Ander Ott. Õpilasfirma juhendaja on Loo Keskkooli õpetaja Gunnar Richter.

Kuidas lipse tehakse?

Lipse valmistavad noormehed haavapuust. “Haab erineb teistest puudest, sest tal on huvitav muster,” selgitab Sander puuvalikut. Oluline oli ka ökonoomsus. “Haab on nagu draakonipuu, kui üks maha võtta, kasvab mitu asemele,” lisas Sander.

Lipsude valmistamine algab pika haavapuust laua kaheks kihiks lõikamisest. “Peale lõikamist freesime ühele poolele sisse kaks pikka soont. Seejärel liimime pooled kokku,” selgitab Krisper Jan. Siis hööveldatakse laud ning lõigatakse välja pikk lipsu kuju ja lipsulülid. Eelviimaseks jääb lihvimine. “Kui kõik on lihvitud, siis lakime või värvime lülid. Seejärel tõmbame kummid soontest läbi ja ongi valmis,” võtab Ander Ott lipsude valmistamise lõpuosa kokku.

Kui kaua võtab aega ühe lipsu tegemine? “Ükshaaval me neid ei tee. Tavaliselt teeme ikka 20 lipsu korraga, aga see võtab kaks nädalat kindlasti,” pajatab Sander. Lipsud sünnivad kooli puutöö klassis iga päev peale tunde. “Valmistame kooliõhtutel lipse 3-5 tundi, mõnikord isegi üle viie tunni. Kõige kauem oleme siin õhtul kella kümneni olnud,” teab Sander.

Kui soojad saiad

Sponsoreid õpilasfirmal olla ei või ja haavapuud ostavad poisid ise kokku pandud algkapitali eest. “Üldiselt jääb lipsu hind vahemikku 25-35 eurot, olenevalt tellimusest ja lipsu spetsiifikast,” teab Ander Ott. Siiamaani suurima tellimuse – 10 lipsu – tegi Jõelähtme vald.

“Märtsis läheme Paidesse moeshow’le “Moepark” ja sponsoreerime nende üritust oma lipsudega, mis lähevad seal auhindadeks,” sõnab Sander. Lipse on poisid käinud müümas Loo laadal, Tartu õpilasfirmade laadal ning Raplas. “Lipse saab tellida ka interneti teel ja Facebookist,” lisab Ander Ott. Kokku on tänaseks müünud umbes 70 lipsu.

Noormeeste sõnul neil lipsude meisterdamisest isu veel täis ei ole ja plaan on jätkata nende tootmist ka kaheteistkümnendas klassis. “Kui klientuuri jätkub, siis jätkame nende valmistamist ehk peale keskkooligi. Kaalume ka oma OÜ loomist,” avaldab Sander mõtteid edasiseks.
Kogu teenitud tulu on noormeestel alles hoitud. “10% laatadel teenitud tulust plaanime annetada heategevusele,” räägib firma liige Krisper Jan. Kellele raha annetatakse, pole poisid veel kokku leppinud.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.