Pille Pappeli avas Kostivere mõisas villase näituse (0)
Article title
Pille Pappel ja Mika Orava näitusesaalis lõngu ja salle demonstreerimas.
12. augustil avati Kostivere mõisas kunstnik Pille Pappeli (54) näitus, mille taiesed on valmistatud tema enda Välja talu lammaste villast. Lammaste pidamisel aitab Pappelit elukaaslane Mika Orava (66), kes ise nimetab ennast naise sulaseks.

Välja talu rajas kunstniku vanaisa juba 1934. aastal. Pille Pappeli nimele kirjutati see 19. detsembril 2016, kui varajagamised tädiga läbi said.

Talu 25 hektaril jookseb ringi üle kahesaja valge, halli ja musta lamba. Need pakuvad loominguks nii inspiratsiooni kui materjali.

Anu Raua valge

“Ühe lamba niitmise peale kulub kolm-neli minutit,” teab Orava. “Kui proff seda teeb,” lisab Pappel. Välja talus käib lambaid niitmas Siim Sellis Lõuna-Eestist, korra suvel ja korra talvel.

Lambalt saab ühe niitmisega keskeltläbi kaks kilo villa. Järgneb sorteerimine. “Selja ja küljevilla saab kasutada, ülejäänud jäetakse praagina kõrvale,” ütleb Orava.

Pappel villa ei värvi, vaid kasutab naturaalseid toone. Üks nendest on “Anu Raua valge”. Eriskummalise nime taga peitub asjaolu, et kui Raud Viljandimaal Heimtali külas Kääriku talus lambapidamisest loobus, müüs ta oma viimased lambad – kenad valged loomad – Välja talule.

Pille Pappel Välja talu karja keskel. Esiplaanil Anu Raualt saadud valge lammas. 

Tume lõng on “Edgari tume”. “See tuleb sellest, et meie lemmikpeajäär on must suurte sarvedega Kihnu jäär, kelle hellitusnimi on Edgar,” selgitab Pappel. Edgari soetas ta Viljandimaalt Võhmast Aaviksaare talust.

Kolmas lõng on “Ulvari hall”. Vajalikud lambad saadi Ulvar Oraselt, kes peab Majaka talu Aseris Lääne-Virumaal. “Me korjasime tema karjast tumedad lambad välja,” meenutab Pappel.

Vanaisa auks

Näitusel Kostivere mõisas on Pappel esitlenud lisaks lõngale erinevaid villatooteid. Silma hakkavad kangaspuul kootud pleedid, pargitud lambanahad ja trükikanga seeriad, mille nimeks on pandud “Villa Voldemari linad”.

Villa Voldemar on Välja talu kunstipärasem nimi, mis võeti kasutusele elumaja renoveerimise käigus. “See on pühendus vanaisale, sest tema nimi oli Voldemar,” selgitab Pappel.

Uhked õlasallid on mõeldud kandmiseks, aga neid võib ka sisekujunduses kasutada. “Sellise salli koob valmis kolme-nelja tunniga. Vaatad telekat, võtad salli peale, lähed välja,” arvab Pappel.

Näitusel on väljas villased kindad, samuti lambamotiiviga pajalapid ja põlled. Kindapaari kudumiseks kulub kunstniku sõnul päev.

Kangaseeria on Kehras käsitsi trükitud siiditrükina, muuhulgas voodilinade, tekkikottide ja padjapüüride peale. Siiditrükil märkab silm lambaid, koeri, kanu ja kukkesid.

“Me soovime trükikanga abil kirjeldada elu Välja talus. Kui sa saadad lapse magama, sul ei ole vaja talle muinasjuttu raamatust lugeda, vaid see muinasjutt on kanga peal,” muheleb Orava.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.