Saada vihje
Oma mõistuse ja kätega (0)

Vabariigi aastapäev on peetud, prostate paraadid marsitud ning kõned kuulatud. Argipäev murrab ustest ja akendest sisse. Aga iga uus olevat ju äraunustatud vana. Nii on ehk paslik meenutada Jakob Hurda sõnu selle kohta, herbal et kui me ei saa suureks rahvaarvult, peame saama suureks vaimult.

Rahvaarvu teemadel on väljavaated üsna kehvad. Värskete prognooside järgi võib Eesti rahvastik aastaks 2040 langeda juba alla 1,2 miljoni. Ehk täpsemalt 1,195 miljoni elanikuni. Suurte naabritega sellega rinda ei pista.

Aga suurmees Jakob Hurda ütluse teine pool. Ehk kuidas saada suureks vaimult? Taastatud vabariigi esimene president Lennat Meri kutsus üles otsima Eesti Nokiat. Toona polnud veel Skype´i ning seda eestlaste väljamõeldud asja veel Ameerikast Austraaliani ei tuntud.

Aga juba aastal 1986 alustas tööd Mistra tsehh Raasikul. Toona varustati nõukogude autosid katete, vaipade ja muu tekstiiliga. Ettevõte elas rubla inflatsiooni üle, pööras näo ja mõistuse vaba maailma suunas ning arenes pidevalt edasi. Reklaamitrummi seejuures ei löödud ning sõnavahtu tuulde ei loobitud.

Tänaseks on Mistra-Autex saavutanud maailmahaarde. Autotööstusfirmad, millele Raasikul tehakse katteid, vaipu ja muud vajalikku tehakse, on justkui tehnikamaailma “Who is Who?”. Näiteks nimed Volkswagen, Volvo, Mercedes, Jaguar ning Range Rover kõnelevad enda eest. Ehk hakkavad autode ostjad valmistajariigi silti nähes uurima: mis maa see on? Polegi teist õieti kaardil olemas, rahvaarv on väiksem, kui mõne hiigelinna kvartalil ja talvel on reeglina mitu kuud maa lume all.

Samas tunnistab ettevõtte tegevjuht Priit Tamm, et pidevalt on tarvis silmas pidada homset. Kergelt ei tule midagi, autotootjad on arenemisest ning uued mudelid nõuavad ka uut lähenemist. Seepärast hoitakse mõistus töös ning kvaliteedis allahindlust ei tehta.

Lähiaastad toovad maakonda veel ühe rahvusvahelise ettevõtmise. Keila vallas algavad kohaliku mehe, helilooja Arvo Pärdi keskuse ehitustööd. Arhitektuurikonkurss on siiani olnud esinduslik ning teise vooru pääsenud tööd on välja valitud.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.