Saada vihje
Murastes koristavad reostust kohalikud elanikud (0)
Sel nädalal Harku vallas Muraste rannas avastatud masuudireostust hakkavad koristama kohalikud inimesed, no rx töid juhatab päästeameti õlireostuse ekspert.

Põhja päästekeskuse pressiesindaja Indrek Hirsi sõnul otsustati neljapäevasel koosolekul, et ranna puhastustöödega peab alustama kohe. “Murastes on väga tugev kohalik kogukond, kes avaldas soovi reostust ise koristada,” ütles ta.

Päästeameti poolt osaleb töödel õlireostuse ekspert Aare Kasvandik, kes juhatab koristustöid ning jagab oskusteavet, lisaks osalevad Muraste vabatahtlikud päästjad. Hirsi sõnul on väga koostööaldis ka Harku vald eesotsas vallavanem Kaupo Rätseppaga. Vald koordineerib kohalike tegevust ning pakub talgulistele süüa.

Koristustöödel kasutatakse ämbreid ning kellutaolisi tööriistu masuudi kokkukorjamiseks. Koristatakse see masuut, mis praegu on nähtaval ning seda pole Hirsi kinnitusel õnneks palju.

“Jää sulamiseni jääb piirkond päästeameti ja keskkonnainspektsiooni kõrgendatud tähelepanu alla, sest praegu ei ole lõplikult teada, kas ja kui palju masuuti jää all veel on,” ütles Hirs.

Muraste ranna masuudireostus pärineb suure tõenäosusega jaanuaris Naissaare lähedal seisnud Venemaa lipu all sõitval laevalt, kus lekkis kütuse laadimisel masuuti laevatekile ja osa sellest valgus ka merre.

Praegustel andmetel on reostus levinud umbes kolme kilomeetri ulatuses Tilgu sadamast Muraste poole. Reostust on leitud muuhulgas Muraste looduskaitsealalt.

Määrdunud linde ega loomi ei ole siiani märgatud, kuid keskkonnaamet jälgib eluslooduse seisukorda piirkonnas.

 

Kui reostuse põhjustaja on suure tõenäosusega teada, siis kes maksab kinni puhastustööd?

LEILI TUUL
Keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõunik

Selle kohta saame praegu öelda, et räägime esialgu tõenäolisest süüdlasest. Selle juures tugineme 13. jaanuari juhtumile (kus kütuse pumpamisel lekkis kütust laevatekile ja osalt vette) ning identsetele proovitulemustele. Menetlustoimingud, kahjude hindamine ja väljanõudmine võtavad aega. Kuivõrd tavaliselt ei saa koristustöödega nii kaua oodata, siis koristatakse ära, ja kui süüdlane on ametlikult tuvastatud, saab kulud temalt sisse nõuda.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.