Maakaitsepäev tähistab tänavu juubelit (0)
Järjekorras 20. Harju maakaitsepäeva võõrustab 23. juunil Harku vald. Ettevalmistused selle väärikaks tähistamiseks on kestnud mitu kuud. Tänaseks on päeva sündmuste kava, tseremooniate kohad ning operatiiv- ja kaitsejõudude demoesinemiste järjekord paigas.

“Korraldustoimkonna juhina võin kinnitada, et tänu heale koostööle Kaitseliidu Harju ja Tallinna malevate, politsei- ja piirivalveameti, Põhja päästekeskuse, Harku valla ja vabatahtlikega oleme taaskord valmis tähistama vääriliselt võidupüha koos juubelihõngulise maakaitsepäevaga,” ütleb Terje Lillo Harju Elule.

Põhilised sündmused toimuvad 23. juunil Rannamõisas ning Tabasalus. 22. juunil peetakse tseremoonia Jõelähtme vallas Lool. “See omavalitsus, kus maakaitsepäeva peetakse, istutab Vabaduse hiide oma tammepuu. Mälestuskivi saab juurde nimetahvli. Sel aastal Harku vald, istutamine algab kell 16,” täpsustab Lillo.

Tavasid järgitakse ka võidupüha hommikul toimuval tseremoonial. Kell 10 asetatakse pärjad Rannamõisa kirikuaias oleva Vabadussõja mälestusmärgi juurde. Palvuse peab õpetaja Aare Kimmel. “Tseremoonia lõppedes saadame mälestuspärjad teele Vabadussõja mälestusmärkide juurde üle Harjumaa. Mängimas on Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester, dirigent Aigar Kostabi,” lisab korraldustoimkonna juht.

Kopter ja tank

Maakaitsepäevast osavõtjad ja tehnika kogunevad seejärel Tabasalu kardiraja parkimisalale, kus kell 11 algab rivistus. Rivistuses osaleb ligikaudu 350 naist ja meest. Paraadi juhatab Harju maleva pealik Gunnar Havi, rivistab Rene Saart. Kõne peab maavanem Ülle Rajasalu .

“Piduliku jalutuskäiguga liigutakse oma kohtadele samas kardirajal. Kell 12.00 kuulutab päevajuht Madis Milling 20. maakaitsepäeva avatuks ja tegevus toimub kardirajal,” seletab Terje Lillo.

Demolahingud algavad kell 13.30 ja vältavad poolteist tundi. Samal ajal saab näha erivarustust ning tehnikat. Lahingud algavad Elmo Nüganeni sõjafilmist “1944” tuttavaks saanud kokkupõrgetega ja jõuavad välja kaasaegse lahingtegevuseni. Kaasatud on kiirreageerimisüksus, kopter, veekahur, teenistuskoerad ja soomukid. “Demolahingus kasutame sel aastal ka tanki. Tallinna malev pakub võimalust sõita BTR-i soomukiga,” räägib Lillo.

Jälgige ohutusnõudeid!

Päästetehnikast on kohal Keila komando paakautod ning paat, Lilleküla tõstuk Brontoga, Muraste ja Vääna vabatahtlikud ja nende autod, demineerijate- ja politseibuss, operatiivsõidukid, veekahur, soomukid ja propamobiil ehk liikuv värbamispunkt.

Loomulikult toimub ka tavapärane aastajooks. Tänavu on jooksu pikkus 2015 meetrit ja jooks saab alguse kardirajal lava kõrvalt. “Selle viib läbi Harjumaa Spordiliit. Start antakse kell 12.15 ja autasustamine on kell 13.15,” lisab Terje Lillo.

Mida peavad pealtvaatajad jälgima, et päev mööduks ohutult? “Kõigist turvanõuetest tuleb kinni pidada demoalal, kus toimuvad näidislahingud. Demoala on piirdelintidega piiratud ja ohutusreegleid jälgivad abipolitseinikud. Kui kõiki nõudeid täita ja kogu kava jälgida pealtvaatajate tsoonist, on ka ohutus tagatud,” õpetab korraldustoimkonna juht.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.