Saada vihje
Maailmakuulus näitus Keila-Joa lossis (2)
Pühapäeval avatakse kõikidele külalistele 1833. aastal valminud Keila-Joa loss, milles Aleksei Lvov kirjutas Vene tsaaririigi hümni. Laupäeval toimuv kontsert on pühendatud Eesti ja Soome hümnidele.

“Tavaliselt on meil siin üks ekraan, kust saab vaadata pilte taastamisest,” tutvustab Keila-Joa lossi peremees Andrei Dvorjaninov muuseumikorrust. “Teinekord mõtlen, et olin ikka üks enesekindel kuju küll. Niivõrd väärika ajalooga hoone taastamine on ju tohutu risk ja metsik töö, aga vahest on tunne, et keegi kõrgemalt on mind natuke suunanud. Tohutult on olnud abiks sõprade, lähedaste ja kogukonna moraalne tugi.”

Carrara marmor

Nüüdseks on suursuguse lossi ehitustöödega peaaegu lõpule jõutud. Kunagi krahv Alexander von Benckendorffile kuulunud hoone taastamisel on seejuures kasutatud kõiki tänaseni säilinud jooniseid.
“On võimalik, et lossi interjöör ei ole kunagi päris selline olnudki,” lausub Dvorjaninov. Nimelt pole teada, kas omal ajal ehitati inglise-gooti stiilis hoone täpselt plaanide järgi või tehti ehitamise ajal mõningaid praktilisi lihtsustusi. Kindel on aga see, et viimaks on Keila-Joa saanud just niisuguse välimuse, mida arhitekt Hans Stackenschneider omal ajal soovis.

Esimesi külalisi võõrustas taastatud Schloss Fall juba enne suurt kontserti. 29. mail pidas siin oma üldkoosolekut Lääne-Harju Koostöökogu, päev varem asutati pidulikus mõisakompleksis Eesti Pereettevõtjate Liit. Ruumide vastu on huvi tundnud ka erinevate riigiasutuste protokolliteenistused, kes on nähtuga rahule jäänud.

Terrassile avanevas saalis saavad külalised heita esimese pilgu pühapäeval, 8. juunil avatavale kunstinäitusele. Seinal ripub Juri Gorbatšovi maal “Рай на земле”, millel on kujutatud paradiisilinnud Keila-Joa lossi taustal.

Rõhk kultuuril

USA-s elava Juri Gorbatšovi näol on tegemist ainulaadse kunstnikuga. Tema kirgastes toonides ja väikeste kivikestega kaunistatud maalid on kui keraamika lõuendil. Teadaolevalt on ta ainus kunstnik, kes niisugust stiili kasutab.

Harjumaalt algav näitus on osa seeriast, mis jõuab ka Pariisi ja Londonisse. “Me panime nüüd lati nii kõrgele, et ma olen tõepoolest mures, kuna ei tea, kes võiks järgmine olla. Juri Gorbatšov on maailmatase. Tema loodud kunstiteosed asuvad enam kui 20 väärika muuseumi kollektsioonis, seal hulgas Louvre’is ,Vene Muuseumis ja paljudes teistes,” kinnitab Dvorjaninov.

Laupäeval kell 13 algab aga järjekordne hümnide kontsert, mida dirigeerib maestro Eri Klas, kes tähistab sel päeval oma 75. sünnipäeva. Lisaks rahvusmuusikale kõlab päeval ka kergemaid teoseid, mida võib ühiselt nimetada pargimuusikaks.

Küsin Dvorjaninovilt, mis teeb selle paiga sedavõrd eriliseks. “Inimesed teavad Keila-Joa staatust. Siin kanti esmakordselt ette Vene tsaaririigi hümn ja eks seepärast Pokrovi koor meid möödnud aastal külastaski. Kunstnikud tajuvad, et see peab olema üks väga eriline paik,” lausub ta.

Kõige paremini iseloomustavad ajaloolise lossi taastamist aga Muinsuskaitseameti inspektori Silja Konsa sõnad: “Tavaliselt käime me omanikke õpetamas, kuid siin on ka meil uut õppida.”

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.