Saada vihje
Maailma autotipud kasutavad Raasiku vaipu (0)
Raasikul tegutsev AS Mistra-Autex valmistab katteid, vaipu ja muud vajalikku muuhulgas Volvo, Mercedese, BMW, Volkswageni ja Škoda autotehastele.

Kui öelda inimestele sõna Mistra, siis mõtlevad nad tõenäoliselt Vändrat ja põrandakatteid. AS-i Mistra-Autex tegevjuht Priit Tamm tunnistab: “Aeg-ajalt helistatakse ning soovitakse meilt põranda- või seinakatet osta.”

Nooremale rahvale aga seondub Mistra auto põrandamattidega. Etteruttavalt võib öelda, et põrandakatteid Raasikul ei valmistata. Ning matid moodustavad heal juhul vaid kaks protsenti toodangust. “Ülejäänud 98 protsenti moodustavad autode rullvaibad, istmete seljatagused, pagasiruumide põhjad, laed ja seinad ning muu salongile või pagasiruumile vajalik,” ütleb Priit Tamm. Istmekatteid ei toodeta.

ENSV-st laia ilma

Ettevõtte ajalugu algab aastast 1986, kui asulasse loodi riigiettevõtte Mistra tsehh. “Viimane oli mõeldud Nõukogude Liidu autotööstuse jaoks. Toodeti Eestis välja mõeldud nõeltöödeldud vaipu,” lisab Tamm.

1993. aastal ettevõte erastati. Veidi üle poole osalusest oli Soomes ja väiksem osa kohaliku juhtkonna käes. Kaks aastat hiljem tehti tooteid juba Lääne-Euroopasse. 2005 osteti soomlaste osalus välja ja sellest ajast on Mistra-Autex täielikult Eesti ettevõte.

Millistele markidele Raasikult rull- ja taftingvaipu valmistakse? Tegevjuhi kirjeldus ja nimekiri autodest on väga pikk. Sellest käivad läbi üleilmselt tuntud ning meiegi tänavatel tavalised sõidukid. Kuid ka näiteks golfi- ning elektriautod.

Tamm seletab alguseks, et Raasiku katted on näiteks Volvo XC60-s ja ka XC90-s, samuti Volvo V60 pagasiruumides või salongides. Osale mudelitele valmistatakse ka matte.
“Range Rover ja Range Rover Sport sõidab meie istmete seljatagustega. Volswagen UP-ile valmistame pagasiruumi katteid ja vaipu,” loetleb Tamm.

Vallas üks suuremaid

Mercedese markidel on Raasiku katted näiteks SL klassi autodel. Nendel on pagasiruumis eraldi väike boks, kus saab hoida matkatarbeid ja seda katabki Mistra vaip. Veel aidatakse SEATi ja Škodat. Mullu toodeti Usbekistanis asuvale Daewoo tehasele põrandakatteid. Sisustatud on ka Soomes Uusikaupungis valmistatud elektriautosid.

Lisaks toodetakse vaipu BMW-le ning Porsche Panamerale. “Golfiautodele, mida toodetakse USA-s, teeme samuti sisemisi katteid,” ütleb Priit Tamm.

Lisaks autodele valmistakse katteid koolipinkidele ja -toolidele, samuti spordisaalide vaipu. Kümmekond aastat tagasi peeti Londonis Mistra tehase vaibal võimlemise MM.

“Ja kui olete Rootsis Göteborgis, siis sealsete trammide pehmed istmekatted on samuti Raasiku toode,” lisab Tamm.
Lisaks on valmistatud vaipu näitustele, vastuvõttudele plastiktooteid, tehnilisi vilte ning muud. Praegu on Mistra-Autex AS Raasiku valla üks suuremaid ettevõtteid. Palgal on 183 inimest. Neist umbes pooled neist elavad vallas.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.