Looduskeskus juhatab matkale, metsa ja rappa (0)

Looduskeskus asub Aegviidu raudteejaama vastas, <a href=

RMK Aegviidu keskuse lugu algas üle kümne aasta tagasi, kui kunagisest metskonna kontorist ja hilisemast puhkemajast sai praegune looduskeskus.

 

Perenaine Tiina Paltser ütleb, et RMK-l on taolisi keskusi 14. Harjus asub ka Viimsi keskus. Läänemaal, üsna Padise valla piiri lähedal tegutseb Nõva oma.

Täna pakutakse vana vaksali vastas asuvas looduskeskuses tegevust mudilastest täiskasvanuteni, üksikutest looduse- ning matkahuvilistest suurte rühmadeni välja. “Kolm korda aastas toimuvad lastele õppeprogrammid. Need on mõeldud eelkooliealistest kuni 12. klassini. Esimene kampaania on sügisel, teine talvel ja kolmas lõpeb hiliskevadel juunis,” ütleb Paltser. Talvel õpitakse tundma näiteks loomade jälgi ning vaadeldakse linde. Kevadel istutatakse koos metsa.

Suvehooajal on maja avatud iga päev (ka pühapäeval) kella 9-17-ni. Teabepunktis saab infot matkavõimaluste kohta. Üks suur kaart asub seinal, teine on trükitud läbipaistvale aknakardinale.

Minge metsa või rabasse

Alevikust algab Võrumaa Ähijärveni kulgev rada. Teine, pikem matkarada, mis alevit läbib, on Oandu-Ikla. Loomulikult jagtakse teavet ka Kõrvemaa ning Endla piirkonna radade kohta. Kui aga minna keskusest üle Piibe maantee, siis näevad huvilised puidust väravat. Selle tagant algab 1,5-kilomeetrine Sõõriksoo loodusrada. “Seal on laudtee. Näha saab kõdusood, metsa, turbaraba ning vanu turbauke,” kirjeldab Paltser. Sõõriksoo on üks osa Rehesaare rabast, mis oli 1920.-ndatel aastatel Eestis üks tähtsamaid turbatootmise piirkondi.

Rännata saab ka Nelijärve ning Jäneda suunas. Seal ootab huvilisi näiteks presidendi rada.

Lisaks looduses rändamisele leidub majaski veel nii mõndagi huvitavat. Vaadata saab loodusfilme, müügil on matkatarbed, mitmesugused teed ja esmaabivahendud. “Näiteks kuusevaigu salv on hea nendele, kellel jalatsid on villid kandadele või varvastele hõõrunud. Siit saab ka arvutiga otsida metsamaja või -onni ning vaadata näiteks rongide ja busside sõiduplaani,” selgitab perenaine.

Elavad eksponaadid

RMK kodulehelt saab laadida nutitelefonidesse teavet programmide, näituste, konkursside kohta ja muud vajalikku. Kogu keskuse sisustamist vajaliku tehnika ja mööbliga on toetanud EL-i Euroopa Regionaalarengu Fond ning projekt lõpeb tänavu detsembris.

Konkurssidest-võistlustest on üks tuntumaid koolilaste fotovõistlus. Teisel korrusel on praegu avatud näitus kevadel lõppenu parimatest töödest. Uued konkursid algavad sügisel.

Lisaks on majas praegu näitus putukatest. Esimesel korrusel on põhjalik ülevaade nendest, kes elavad metsas ning puudel. Nii näeb saalis nukuna hiiglaslikku haavakirisikku.

Esimesel korrusel saab aga näha elavaid putukaid. Purgis hoitaval puunotil elavad aga madagaskari prussakad. “Need ei ole need tegelased, kes meil majadesse tulevad. Magadaskari prussakaid peetakse näiteks lemmikloomadena. Neid kannavad modellid ja putukale pannakse külge ka kristalle,” ütleb Tiina Paltser.

Vaata lisa: www.rmk.ee

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.