Kuusalus lauldi ja tantsiti Tormise auks (0)
“Eestlane laulis ju ikka sellest, mis tal mõttes ja meelel ehk elust, mida ta elas. Kui neid regivärsse uurisin, siis suurt erinevust tänapäeva eluga ei olegi. Me nimetame nüüd asju vähe teisiti, kuid mured ja rõõmud on ikka samad,” jutustab Jõelähtme ja Kuusalu valla tantsu- ja laulupeo lavastaja Karin Soosalu.

Möödunud laupäeval toimus Kuusalu keskkooli staadionil Jõelähtme ja Kuusalu valla ühine tantsu- ja laulupäev “Regilaul ja karuäke”. Kuusalu aukodaniku Veljo Tormise, kes peost ka osa võttis, 85. sünnipäeva puhul tantsis ja laulis üle 800 kahe valla elaniku.

Suur osa kavas olnud pärimustantsudest on peo kunstilise juhi Karin Soosalu sõnul üles kirjutatud Kuusalu ja Jõelähtme kihelkonnast. “Kuna vanasti tantsiti ikka külapillimehe järgi, siis oli üks eesmärkidest, et folkloorsed tantsud saaksid ka elava muusikaga saadetud. Lahemaa rahvamuusikud tulid meile appi ning torupill, lõõts ja viiul kõlasid päris ehedalt,” muljetab Soosalu. “Kooridele valisin Veljo Tormise seatud rahvalaule,” lisab ta.

Valikut aitasid Soosalul teha laulude sõnad. “Kuna Pärt Uusberg sai sellel aastal Tormise stipendiumi, siis oli igati sobilik valida peole ka tema laul “Õhtu ilu”, mis on imearmsasti seatud ning sobis meie pidu ja päeva kenasti lõpetama,” räägib Soosalu.

Mõte, et kindlasti peab olema meie peol ka oma lugu, tekkis kohe alguses. “Kuna Kadri Voorand on seotud Kuusalu vallaga ja ka temale on hingelähedane regilaul, siis valiku tegime kiirelt. Voorandi loodud laul “Lauluäke” kõlas võimsalt,” muljetab Soosalu ning lisab, et sai kinnitust, et regilaul ei ole midagi vana ja puutumatut ning seda laulu võib luua ka täna just sellest, millest mõtleme. “Ott Kask on saanud tuntuks just rahvalaulude seadmisega pasunakoorile. Kuusalu pulmamarsi seadis ta orkestrile pühendusega Veljo Tormisele,” sõnab Soosalu.

Lisaks tantsule ja laulule toimus staadioniäärses männimetsatukas ka laat. “Laada, töötubade ja kohvikute ala planeerides oli mõte anda võimalus kohalikele MTÜ-dele ennast näidata, tutvustada oma tegemisi, saada praktilist kogemust ning lisada sisulist väärtust peole,” selgitab üks MTÜ Veljo Tormise Kultuuriseltsi eestvedajatest Ulvi Rand.

Kogu ettevõtmist läbis mõte, et kõik on ehe, kohalik, maalähedane ja ise toodetud.“Teistmoodi me seda pidu ilmestama ei kujutanudki ette,” räägib Ulvi Rand. “Pidu täitis kõik meie ootused. Kõlasid meie oma laulud ja tantsiti meie oma tantse. Paljud said teada mis asi see karuäke ikka on ja milleks seda kasutati. See kõik liidab kogukondi ja rahvast.”

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.