Kuidas läheb Harju OTTidel? (0)
Ilmselt on paljud maakonna elanikud märganud mitmes asulas huvitavat seltskonda. Teatud päevade õhtul ilmuvad mõnda asulasse talu-, maa- ja muu puhta toidu pakkujad. Rõõmsad müüjad, rahul ostjad ning lookas letid. Tegemist on Otse Tootjalt Tarbijale(edaspidi OTT) turuga. Harju Elu uuris, millistes paikades ja millal OTT maakonnas tegutseb.

Kõigepealt rääkis ettevõtja, Harju OTTi eestvõtja ning Priileib OÜga kaupa müüv Ain Kabal, milline on liikumise minevik ja tänane päev. “Olin ise ühena asutajatest Kiili OTTi sünni juures. OTTid tegutsesid Harjumaal aga juba märksa varem,” ütles ta.

Praegune Harju OTT alustas Keila OTTIina eelmise aasta suvel. Mullu sügisel lisandus Saue OTT ja märtsi alguses värskelt Tabasalu OTT. “Usutavasti on kõigi OTTide liikumapanev jõud üks ja seesama: ühelt poolt tarbijate soov osta värskeid kohalikke toidukaupu. Teisest küljest tootjate ja tegijate vajadus oma toodang maha müüa. Ikka selleks, et ka elada ja ettevõtlust arendada,” seletas Kabal.

Keila OTT sündis mullu varasuvel üksteist tundvate väiketootjate kokkuleppel. Seda koordineeris ja ostjaid vahendas Ene Mägi. Alustati ise oma toodete müüki ja seda selleks, et olla sõltumatud suurpoodidest või ülesostjatest. Soojal ajal kaubeldi Keila Miikaeli kiriku kõrval, kunagisel turuplatsil. Hilissügisest on kauplemiskoht kirikuesine plats ja seda neljapäeva õhtuti. “Harju OTT on Keila oma edasiarendus. Kauplejadki on suuresti samad, kellega koos alustasime,” rõõmustas Kabal. Veel tegutseb Harju OTT Kiilis.

Edasimüüjaid pole

Millised on need kriteeriumid, milliseid täites võib kaupmees OTTi tulla? “Me müüme vaid oma toodetud toiduaineid ja oleme kõik kas mikro- või väikeettevõtjad. Oleme oma tegevuse allutanud seaduse nõuetele ehk meil on veterinaar- ja toiduametis kas tunnustatud tootjad või ka nn teavitatud tootjad,” seletas Ain Kabal. „Väga kindel põhimõte on see, et tootja ise müüb kaubakohtumistel oma kaupa. Edasimüüjaid me reegline kohale ei oodata. Lubatud on vaid oma kolleegi kauba müük.“

Saue linna OTT käib koos eelmise aasta sügisest Pärnasalu tänava ääres asuval platsil. FOTO Evelin Povel-Puusepp 

Kuidas saavad soovijad OTTi müüjate hulka tulla? “Liituda saab õige lihtsalt: Harju OTTile saab Facebooki kaudu anda teada oma soovist, toodetest, vastavusest tervisekaitsenõuetega ning seejärel otsustame. Üldiselt on meil veel ruumi uutele tulijatele, kuid ükskord saab ka müügiruum täis,” rääkis Kabal.

Saue linnas on OTTi kaubakohtumised toimunud alates eelmise aasta oktoobrist. “Alguses üle nädala, tänavu jaanuarist aga juba igal kolmapäeval. Mina sean sammud alati OTTile, kui kolmapäeva õhtu vaba on. Ja olen väga rahul,” ütles Saue elanik Evelin Povel-Puusepp. Ta kiitis väikefarmi mune ja rukkileiba, keedupeeti ja hapukapsast, toortatart ja mett. Samuti äädikavabu hoidised ja kala. “Värske ja puhta toidu ostmise võimalus otse tootjailt ja kodu lähedal on väärtus omaette, mida paljud sauelased hindavad. Mina nende hulgas,” ütles Povel-Puusepp.

Tabasalus noorim OTT

Lääne-Harju noorim OTT käib märtsi algusest koos Tabasalus Tallinna-Klooga maantee servas. Seda iga reede õhtul ning kauplejate arv jääb kümne lähedale. Kolmas kauplemispäev oli 17. märtsil ning toona oli kohal vähemalt tosin pakkujat. Osa kaupmehi on samad, kes Keilaski. Näiteks Olga Kuldmeri, kes toodab Spyridon OÜga pelmeene, vareenikuid ja muud. “Koduköök on kaubamärk. Firma tegutseb Haapsalus. Praegu on siin 13 sorti pannkooke, tšeburekke, pelmeene ja vareenikuid,” rääkis perenaine. Lisaks Tabasalule ja Keilale käib ta müümas Paikusel, Pärnus ja loomulikult Haapsalus. “OTT on väga vajalik, sest annab võimaluse ka väikesele ettevõtjale. Me peame üksteist toetama,” kiitis Kuldmeri.

Udo Ahven on Kiili vallast Saustist. Tema ütleb, et temasuguseid väikseid tootjaid, kes teevad kõik ise ja ainult oma koduaiast pärit toorainest, jääb järjest vähemaks. 

Tabasalus müüb enda tooteid ka Harju OTTi eestvedaja Ain Kabal. Tema ettevõte on Priileib OÜ Rannamõisast. “Tootmine on üle viidud Saue valda. Pakume küpsetisi, milles puudub jahu ja teravili. On seemnetest küpsetised. Täna siis lina-, päevalille- ja seesamiseemned,” ütles Kabal.
Kitsepiimast tooted

Ta seletas ka, et küpsetamine tuli vajadusest süüa ise tervislikku toitu. “Eks neid inimesi, kellel on valida tervise pärast parema elu ja veidi halvema elu vahel, tuleb aina juurde. Seemnetest leivad sobivad hästi näiteks diabeetikutele ja mitmesuguste allergiate all kannatajatele,” lisas Kabal. Lisaks oli müügil koos abikaasa Marikaga toodetud suitsujuust, suitsukala, hoidised, kuivatatud õunad, mahlad ja salatid.

Samas kõrval müüs kitsepiimast jäätiseid ning muudki maitsvat Saku valla Soopealse talu. “Oleme Esko talu naaber. Kajamaa külast. Võtan oma Jätsu jäätise ja Esko talu kauba. Täna on ka Raplamaa Kuusemäe talu kitsepiim ja piimatooted. Näiteks jogurt,” seletas perenaine Karme Petrutis. Sarnaselt mitme teise müüjaga pakub ta kaupa mtmes kohas. Lisaks Tabasalule ka Keilas ja Sauel ning talulaatadel ka Ida-Harjus. “Alati katsun OTTi tooteid osta. Väga meeldivad näiteks leiva- ja lihatooted. Hindan väga talutoitu. Ma tean, kes seda toodavad ning saab müüjatega ka kohapeal suhelda,” kiitis Petrutis.

TEAVE: Ida-Harjus on vanemad OTTid

Rebaseonu OÜ tegutseb Harku vallas, Rannamõisas. Valmistab ja erinevat suitsuliha koduleiba, hoidiseid, grilllihasid, kastmeid, moose jpm. Fotol on nende müügikoht esiplaanil. 

• Kuusalu OTT alustas tegevust 11. septembril 2009. Üks kauplejatest, Kai Valdmann rääkis, et aastatega on välja kujunenud umbes kümme toredat müüjat. Alati on Kuusalus saadaval leib, piim, kartul, mesi, marineeritud kala, suitsuliha ja kohupiim. Ning olenevalt hooajast ka muid saadusi (tomatid, kurgid, marjad, seened, lilled). “Erisoovidest saab ainida, et küsitakse värsket kala ning alati hakatakse varakult uurima ka varajase kartuli kohta. Leibadest olen teinekord valmistanud vastavalt soovile näiteks singiga ja kitsejuustuga leiba ning tšilli-rosina leiba,” ütles naine.
• Kauplemine toimub Kuusalu kunstide kooli parklas reedeti kell 17.30-19. “Mina müün isevalmistatud leiba (erinevad maitsed ja koostised) ning leiva peale määrimiseks karulauguvõid,” ütles Valdmann. Teiste tootjate kaupu ostab ja proovib naine meeleldi, sest tore on tarbida kodumaist ja kohalikku toodangut.
• Lisaks tegutseb Ida-Harjus OTT ka Kolgas, Arukülas ning Raasikul ning Kolgas. “Kolga OTT käivitus kohaliku aktiivgrupi algatusel, kus kaubakohtumine lepiti kokku ühel korral nädalas neljapäeviti. Nii on koos käidud varsti kolm aastat,” ütles üks eestvedajatest, Maria Prääts. “Paljud Kolga kauplejad käivad kauplemas ka Kuusalus. Meie OTTi plats asub lasteaia kõrval,” ütles Prääts.
• Kas on olnud ka ostjate erisoove?“Soovitakse näiteks värsket kala. Aga seda on neljapäeviti pakkuda raske,” ütles Prääts. Küll on peaaegu iga kord kohal Saunja-Sassi talu oma juurikate, kartuli ja munadega, Kaarli jahud ja helbed ning kohaliku mesiniku Leonella mesi. “Kai koduleib ja Kadakamäe suitsuliha tooted on ka väga popid,” ütles Prääts.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.