Saada vihje
Ka Harjumaale tasuta ühistransport? (0)
Aasta ja kümme päeva on Tallinna linnas toiminud tasuta ühistransport. See on nii mitmeidki teisi omavalitsusjuhte pannud mõtteid mõlgutama – kas ka meil ei võiks toimida tasuta ühistransport? Näiteks Harjumaa piires.

Vastab Harjumaa Ühistranspordikeskuse juhataja Ago Kokser.

Kas segadus uute rongidega raudteel on mõjutanud ka ühistranspordikeskuse tööd ehk teisisõnu bussiliiklust?

Praktiliselt ei ole mõjutanud. Me ei pole bussiliinidega trüginud sinna, therapy kus reisijaid teenindavad rongid. Konkureerime rongidega ehk vaid ühel suunal – Tallinn-Keila-Paldiski-Tallinn. Nii et segadus raudteel ei ole suurendanud meie sõitjate arvu, teisalt ei usu ma, et uued moodsad rongid meil reisijaid tulevikus ära võtaksid. Pigem toob inimeste arvu kasv Harjumaal kaasa ka bussiliikluse tihenemise.

Kõik uued suured ettevõtmised tunduvad alguses suure segadusena. Meenutagem kas või digiretseptide kasutusele võttu – kui lihtne on nüüd aga patsiendil rohtu saada. Kas olete sama meelt, et segadus raudteel on lühiajaline?

Transpordiinimesena tunnen oma kolleegidele Elronist südamest kaasa. Ei usu, et kogu segadus nende oskamatusest tuleneb. Eks siin ole tegu mitmete õnnetute asjaolude kokkulangemisega. Varem või hiljem saadakse sellest peataolekust üle.
Samas – olen seda varemgi kõnelenud – võiks kogu Harjumaad hõlmavat transporti, nii raudtee kui bussiliiklust, ühest keskusest planeerida. Tulemus oleks ökonoomsem ja reisijasõbralikum.

Aasta on nüüd Tallinna linnas ühistranspordi kasutamine olnud linnakodanikele tasuta. Kas Harjumaa kodanik ei saaks Harjumaal tasuta ühistranspordiga liigelda?

Põhimõtteliselt on see võimalik. Aga see nõuaks tohutuid investeeringuid.

Kui suurtest rahadest on jutt?

Tallinn on kompaktne omavalitsus, vahemaad Harjumaaga võrreldes suhteliselt väikesed. Suurendati linnas tasulist parkimisala, hoiti kokku kulud piletimüügilt, kasutati ära riigi dotatsioon ja linn tulebki tasuta transpordikorraldusega toime.
Harjumaa mastaabid on aga märksa suuremad, kuskil pole tõsta ka parkimistasusid.
Ja veel – enamikku harjumaalastest huvitab tasuta sõit Tallinna. Seega tuleks maksta ühel omavalitsusel kõigepealt oma kodaniku eest kinni sõit oma valla territooriumil, siis teekond linna ja sõit linnas.
Ligikaudsed arvutused näitavad, et ühele omavalitsusele läheks tasuta transpordi korraldamine senisest, mil tasuta on vaid koolibussid ja mõned omavalitsuse sisesed liinid, kallimaks 39 korda. Üle tuleb ju võtta ka kõik kommertsliinide veod. Sest kui liiklema hakkavad ühistranspordikeskuse tasuta bussid, ei sõida keegi ju enam kommertsliinidega. Praegu aga teenindavad kahte kolmandikku reisijatest kommertsliinid, ainult kolmandikku meie bussid.

Ja ikkagi – kui suurtest summadest on jutt?

Omavalitsused on oma elanike arvult ja mastaapidelt väga erinevad. Näiteks Keila linn kulutab ühistranspordile 40 000 eurot, Viimsi vald 600 000. Siit võib igaüks ise arvutada.

Hiljaaegu kurtis Maardu linnapea Nikolai Vojeikin, et läinud aastal vähenes linnaelanik arv 420 inimese võrra. Seda just “tänu” Tallinna tasuta transpordile. Ja oli seda meelt, et maardulane peaks saama tasuta transpordi Tallinnasse. Kui palju see võiks Maardule maksma minna?

Olen seda arvutanud. Ligi 1,5 miljonit eurot.

Ja siis hakkaks see tasuta ühistranspordiliin toimina?

Loomulikult. Ühistranspordikeskus on ju ainult teenuse osutaja, transpordi korraldaja.
Raha peab tulema mujalt.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.