Jõelähtmele, Ristile, Kosele ja Nissile remondiraha (0)
Riikliku programmi “Pühakodade säilitamine ja areng” eelarves on tänavu raha nelja kiriku sisustuse, torni, projektide koostamise ja kohviku rajamiseks. Suurima toetuse ehk 31 800 eurot saab Jõelähtme kirik, et viia ellu torni restaureerimise esimene etapp.

Muinsuskaitseameti pühakodade programmi koordinaator Sille Sombri ütles, et 2003. aastal algatatud programmi eesmärk on pakkuda omanikele riigipoolset tuge pühakodade ja neis peituvate kultuuriväärtuste säilitamiseks. “Programmile esitatud taotluste hindamine on mitmetasandiline protsess, kuhu on kaasatud nii arhitektuuriajaloo eksperdid kui ka erinevad huvigrupid (sh usundkondade esindajad),” lisas Sombri.
Viimased viis aastat on programmi eelarve püsinud samas suurusjärgus. Kui programmi eelarve on olnud võrdlemisi stabiilselt suurusjärgus veidi üle 600 000 eurot, siis taotlusi saab muinsuskaitseamet igal aastal 3 miljoni euro kanti.

Tänavuse aasta programmi eelarvesse esitati kokku 150 nõuetele vastavat taotlust kogusummas 3,27 miljonit eurot. Võimalusi projekte rahastada on vaid 660 486 eurot. “Harjumaalt esitatud pühakodade programmile 23 taotlust kogusummas 477 574 eurot,” lisas Sombri.

Harju maakonnast on eelarves raha neljale EELK kirikule. Jõelähtme saab torni restaureerimise esimeseks etapiks 31 800 eurot. Nissi kirik 1112 eurot käärkambri katuse ja korstna remondile. Kose kogudus saab 3375 eurot torni restaureerimise dokumentatsiooni koostamiseks.

Harju-Risti kirikule eraldati 900 eurot kahe tukukoti restaureemiseks. Ning 1000 eurot tornikohviku rajamiseks.

Torn saab korda

“Saanud seda raha veel pole. Küll on positiivne otsus tehtud ja ka leping sõlmitud,” ütles Jõelähtme Neitsi Maarja koguduse õpetaja Margus Kirja Harju Elule. Tööd tornikiivriga algavad tema sõnul loodetavasti aprillis või mais. “Esimese etapi tööde käigus valmivad tellingud ja ehk saab teha väiksemaid töid ka seestpoolt. Küll ei saa teha midagi rohkemat selle raha eest ning tornikiivri ohtliku seisu need tööd kuidagi paremaks ei tee,” lisas õpetaja.

Teise ja olulise etapi järgnevuse kohta Kirjal selgust pole. “Kui riik eraldab oma eelarvest raha pühakodade programmile tuleval aastal, siis vaadatakse taotlused viie kuu jooksul uuesti läbi ja langetatakse otsus. Kui on raha, mida jagada ja juhtnõukogu otsus on positiivne, siis on lootust ka tornikiivrit tuleval aastal remontida,” ütles kirja.

Jõelähtme tornikiiver on avariilises seisus juba mitmeid aastaid. Samuti on lagunenud torni aknad ja luugid. Hädapärasemad tööd oleksid õpetaja sõnul veel seinte krohvimine väljast ja lupjamine seest.

Annetuskotid konserveeritakse

“Pühakodade programm toetab kirikuid igal aasta oma võimaluste piires. Ent on loomulik, et kogudus lisab ka oma panuse ehk omafinantseeringu,” ütles Harju-Risti koguduse õpetaja Annika Laats.

Igal aastal esitab Risti kogudus programmile enam kui tosin taotlust. Seekord pidas programmi toimkond vajalikuks eraldada vahendeid tukukottide konserveerimiseks ning tornikohviku rajamiseks.

“Tukukotid pärinevad aastatest 1864 ja 1864. Need nahast annetuskotid on tikkinud ja kogudusele kinkinud kohalikud mõisaprouad von Mohrenschildt ja von Ramm,” selgitas Laats. Tikitud kotid on omakorda varustatud rauast sepistatud suudmevõru-varreotsiku ja pika puitvarrega. Enam kui poolsada aastat on teinud oma töö ja tukukotid on üpris väsinud, kohati narmendavas seisus. “Nende konserveerimine toimub sügisel. Loodame, et saame kotid jälle kasutusele võtta jõulujumalateenistusel,” ütles vaimulik.

Teine toetus anti tornikohviku rajamiseks. “Risti kiriku põnev poolsilinderjas torn on atraktiivne ja külaliste seas armastatud paik. Miks siis mitte teha poolel teel torni üks väike peatus,” ütles Annika Laats. Tema kinnitusel saab tornis olema väga lihtne iseteeninduslik kohvik. “See on avatud suvekuudel samamoodi, nagu on teelistele juba aastaid olnud avatud Risti kirik,” ütles vaimulik.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.